قهرمان بسکتبال آمریکا حذف شد

Image caption هدو ترک اغلو، بازیکن اهل ترکیه اولاندو (راست) پر امتیازترین بازیکن مسابقه نهایی با بوستون بود

بوستون سلتیکز موقعیت دفاع از عنوان قهرمانی فصل قبل خود را از دست داد.

این باشگاه که با وجود مصدومیت کوین گارنت، فوروارد سرشناس و کلیدی خود، تا مرحله نیمه نهایی کنفرانس غرب صعود کرده بود، پس از سیزده بازی طاقت فرسا در طول مرحله حذفی، در مسابقه هفتم مقابل اولاندو 101-82 تسلیم شد و از دور مسابقات کنار رفت.

در شهر بوستون، اورلاندو مجیک تنها به مدت 36 ثانیه در ابتدای بازی از بوستون عقب بود و پس از آنکه ریفر آلستون، گارد راس بوستون با یک پرتاب سه امتیازی، نتیجه را به 3-2 به سود اورلاندو تغییر داد، این موازنه تا انتهای بازی به سود اورلاندو باقی ماند.

هدو ترک اغلو، فوروارد اهل ترکیه اولاندو 25 امتیاز و 12 پاس منجر به گل به نام خود ثبت کرد اما مهمتر از او، دوایت هاوارد، بهترین مدافع فصل بود که 12 امتیاز کسب کرد و 16 ریباند و پنج بلاک شات نیز به دست آورد.

در بازی هفتم، نقطه قوت اورلاندو پرتاب های سه امتیازی این تیم بود که نظام دفاعی بوستون را بر هم ریخت.

در آستانه این بازی، بیش از هر چیز تضمین پاتریک یوینگ کمک مربی اورلاندو و هم بازی سابق داک ریورز (در تیم نیویورک نیکز)، سرمربی بوستون درباره صعود اورلاندو حاشیه ساز شد که داک ریورز این ادعا را به باد تمسخر گرفت.

یکی از دلایلی که باعث شد کار به بازی هفتم برسد، از دست دادن موقعیت ها از سوی اورلاندو بود. این تیم در بازی اول یک برتری 28 امتیازی را در دقایق پایانی بازی تقریبا از دست داد و در بازی پنجم با از دست دادن برتری 14 امتیازی دیگری، باعث شد سلتیکز در مجموع 3-2 از این تیم پیش بیفتد.

این در حالی بود که در تاریخ لیگ NBA هیچگاه حریفان بوستون نتوانسته بودند مجموعه مسابقاتی را که در آن بوستون 3-2 پیش افتاده بود (32 مورد) به سود خود خاتمه دهند ولی اورلاندو در بازی ششم در دقایق پایانی بازی و در شرایطی که در آستانه سقوط قرار داشت، اختلافی 10 امتیازی را جبران کرد تا کار به بازی هفتم بکشد.

اورلاندو در فینال کنفرانس شرق به دیدار کلیولند می رود که بهترین تیم فصل جاری مسابقات بود.

اورلاندو در طی فصل در دو مسابقه از سه مسابقه مقابل کلیولند پیروز شده بود، اما کلیولند در مرحله حذفی نباخته و از روز دوشنبه گذشته مشغول آماده شدن برای حریف بعدی خود بوده است.

لیکرز، لیکرز شد

Image caption حتی جک نیکلسون، هنرپیشه سرشناس هالیوود هم (چپ) در هنگام ترک زمین از سوی پائو گاسول، برای او ایستاد

لس آنجلس لیکرز در ادامه عملکردی پر فراز و نشیب مقابل تیم باپشتکار هیوستون، در آخرین مسابقه مرحله نیمه نهایی کنفرانس غرب، رقیب را 89-70 شکست داد تا بتواند کابوس بازی های مقابل هیوستون را به دست فراموشی بسپارد.

لیکرز که در شش بازی گذشته مقابل هیوستون عملکردی بسیار متغییر داشت و حتی از سوی فیل جکسون مربی خود به "دکتر جکیل و آقای هاید" تشبیه شده بود، بازی سرنوشت ساز را با قاطعیت آغاز کرد و به هیوستون اجازه نداد از اختلاف کم کند.

پائو گاسول، سنتر اسپانیایی لیکرز بیش از هر بازیکن دیگری در میدان درخشید و با جدیتی مثال زدنی 21 امتیاز، 18 ریباند و سه بلاک شات کسب کرد تا هیوستون جای خالی یائو مینگ سنتر چینی خود را بیش از همیشه احساس کند.

او زمین را سه دقیقه و 34 ثانیه مانده به پایان بازی در شرایطی ترک کرد که تماشاچیان خودی در لس آنجلس همه به احترام او ایستاده بودند و برای او دست می زدند.

کوبی برایانت، دیگر ستاره لیکرز که تنها 14 امتیاز کسب کرد، پس از مسابقه به شانه هم تیمی بلند قامت خود زد و به او تبریک گفت. برایانت در مصاحبه مطبوعاتی عنوان کرد: "من از نحوه بازی او احساس غرور کردم. او چالش را پاسخ داد و مثل یکی از بهترین بازیکنان جهان بازی کرد."

لیکرز در حمله و دفاع در زیر حلقه ها برتر از حریف بود و باعث شد هیوستون بارها مرتکب اشتباه شده و توپ را از دست بدهد و در موقعیت هایی نامناسب اقدام به پرتاب توپ به سمت سبد لیکرز کند.

لیکرز نه تنها در مجموع 22 ریباند بیشتر از هیوستون انجام داد، بلکه در همه پرتاب ها هم از میهمان خود موفق تر بود.

لیکرز از عصر روز سه شنبه 19 ماه مه به وقت محلی مسابقات فینال کنفرانس غرب را مقابل تیم دنور آغاز می کند.

مطالب مرتبط