مهرام قهرمان جام باشگاه های آسیا شد

Image caption ورومن جکسون (راست)، بازیکن آمریکایی که در آستانه مسابقات به مهرام پیوست، از عوامل کلیدی قهرمانی این تیم بود

تیم بسکتبال مهرام تهران با شکست دادن تیم الزین اردن به مقام قهرمانی باشگاه های آسیا دست یافت.

در فینال بیستمین دوره جام باشگاه های آسیا که در شهر جاکارتا، پایتخت اندونزی برگزار شد، تیم مهرام با نتیجه 78-68 از سد حریف خود گذشت.

این تیم که پیش از حضور در مسابقات باشگاه های آسیا، با شکست دادن ذوب اهن اصفهان به مقام قهرمانی باشگاه های ایران رسیده بود، در جریان مسابقات آسیایی هم با کسب هفت پیروزی و بدون شکست به مقام قهرمانی رسید.

تیم بسکتبال مهرام پیش از این سه بار با تیم الزین اردن روبرو شده بود که حاصل دو دیدار، موفقیت به سود مهرام بود.

مهرام حدودا دو ماه پیش و در فینال مسابقات باشگاه های غرب آسیا، در اردن الزین را 96-85 شکست داده بود، در سال 2008 در مسابقات بین المللی دوبی 78-61 به الزین باحته بود و یک سال پیش از آن نیز 76-70 الزین را مغلوب کرده بود.

تیم مهرام همچنین موفق شد سکوی قهرمانی باشگاه های آسیا را برای سومین سال متوال در اختیار تیمی از ایران نگه دارد؛ در دو سال گذشته تیم بسکتبال صبا باتری به مقام قهرمانی باشگاه های آسیا دست یافته بود.

مهرام در راه کسب قهرمانی و در مرحله نیمه نهایی تیم الریاضی لبنان، از رقبای نزدیک تیم های ایرانی در جام باشگاه های آسیا را با نتیجه 109 – 80 شکست داد.

یکی از عوامل اصلی قهرمانی مهرام در این مسابقات، بهره گیری از ورومن جکسون، فوروارد بلندقامت آمریکایی بود که در نهایت به عنوان ارزشمندترین بازیکن مسابقات نیز انتخاب شد.

او در طی فصل مسابقات لیگ بسکتبال ایران برای باشگاه صبا مهر، رقیب مهرام بازی می کرد، پس از پایان قرارداد خود با صبا، بطور موقت به مهرام پیوست.

Image caption پریست لادردیل (چپ)، دیگر بازیکن آمریکایی مهرام، بلند قد ترین بازیکن حاضر در مسابقات بود (عکس از سایت کنفدراسیون بسکتبال آسیا)

این بازیکن 28 ساله که سابقه حضور در تیم های فینیکس سانز و نیو اورلئان هورنتز در لیگ NBA را داشت و پس از بازی در لیگ های اسپانیا و لیتوانی به باشگاه صبا مهر پیوسته بود، در جمع بازیکنان تیم مهرام بیش از دیگران امتیاز کسب کرد و در میان بازیکنان حاضر در جام باشگاه های آسیا، از این نظر در رتبه دوم جای گرفت.

در مسابقه فینال هم او با کسب 22 امتیاز و 10 ریباند بهترین بازیکن میدان بود.

پریست لادردیل، سنتر آمریکایی باشگاه مهرام که بلندقدترین بازیکن حاضر در مسابقات نیز بود، نقش عمده ای در افزایش توانایی های تیم مهرام در زیر حلقه ها ایفاء کرد و در کنار او، صمد نیکخواه بهرامی (19 امتیاز در بازی فینال)، و مهدی کامرانی و حامد آفاق (هر یک 14 امتیاز در بازی فینال)، مهره های کلیدی باشگاه مهرام بودند.

ورومن جکسون پس از بازی توانایی های دفاعی تیم مهرام را ستود و گفت: "تیمی برنده شد که بهتر دفاع کرد."

تیم مهرام با قهرمانی در مسابقات جام باشگاه های آسیا به اولین دوره مسابقات باشگاه های جهان نیز راه یافت که در ماه اکتبر سال 2010 در چین برگزار خواهد شد.