مایوهای رکورد شکن غیرقانونی اعلام شدند

Image caption فردریک بوسکه (راست) با مایو Jaked مایکل فلپس قهرمان المپیک را شکست داد و رکورد 100 متر آزاد را جابجا کرد

در آستانه مسابقات جهانی شنا در شهر رم، فینا، فدراسیون جهانی شنا استفاده از 10 سری از مایوهای مدرن را غیرقانونی اعلام کرد.

پس از آنکه در 18 ماه گذشته بیش از 100 بار رکورد جهان در ماده های مختلف مسابقات شنا شکسته شد، فینا تصمیم گرفت 348 مایو شنا از 21 تولید کننده را مورد بررسی دقیق تر قرار دهد.

در میان نام 10 مایو غیرقانونی اعلام شده، نام مایوهای X-Glide و Jaked 01 دیده می شود که ماه گذشته آلن برنارد و فردریک بوسکه، شناگران سرشناس فرانسوی از آنها برای شکستن دو رکورد جهانی استفاده کردند.

با این حال فدراسیون جهانی شنا رکوردهای جهانی 100 متر و 50 متر آزاد که به ترتیب توسط آقایان برنارد و بوسکه شکسته شد را بی اعتبار اعلام نکرده است.

هیئت کارشناسان فدراسیون جهانی شنا همچنین 136 مایو از موارد دریافت شده را جهت اعمال تغییراتی به تولید کنندگان آنها بازپس فرستادند که آنها 30 روز جهت ارائه طرح های تغییر یافته فرصت خواهند داشت.

فینا در ارجاع این مایوها به ماده ای از مقررات خود درباره خواص مایوهای مورد استفاده در مسابقات استناد کرده که در آن آمده: "مواد مورد استفاده در مایوها نباید به گونه ای ساخته شوند یا در آن عناصر و سیستم هایی بکار گرفته شده باشد که در حین استفاده به فرایند حبس آب یا هوا (air/water trapping) منجر شود."

Image caption نسل دوم مایوهای مدرن بطور کامل از ماده پلی اورتان تهیه شده اند

این فرایند جریان سیال (آب یا هوا) در اطراف مایو را به گونه ای تغییر می دهد که شناگر با کمترین میزان مقاومت در حین پیشروی در آب روبرو شود.

در حال حاضر مهمترین مسئله ای که درباره این مایوها بحث برانگیز شده، استفاده از ماده پلیمر پولی اورتان (polyurethane) در ساخت کل مایو است که به شناوری شناگر کمک می کند. این در حالی است که در مایوهای قدیمی تر تنها قطعاتی از پولی اورتان مورد استفاده قرار می گرفت.

غیرقانونی اعلام کردن مایوهای Jaked می تواند برای شناگران تیم میزبان مشکل ایجاد کند؛ از آن رو که اعضای تیم ایتالیا با مایوهای این شرکت ایتالیایی در مسابقات شرکت می کنند و مورد حمایت مالی این شرکت قرار دارند.

فردریک بوسکه، در مهمترین مسابقه، در روز یکشنبه گذشته (17 مه) و در مسابقات Charlotte Ultraswim مایوی شرکت Jaked را برتن داشت و توانست در فینال 100 متر آزاد مایکل فلپس، قهرمان المپیک پکن را شکست دهد.

فینا پیش از این حکم داده بود که مایوها نباید گردن شناگر را بپوشانند و نباید از شانه ها و مچ دست و پا فراتر برود.

این نهاد همچنین در حکم پیشین خود میزان ضخامت مایوها و شاخص های شناوری آنها را نیز محدودتر ساخته بود.

مطالب مرتبط