ذوب آهن قهرمان جام حذفی شد

Image caption ذوب آهن با کسب مقام نایب قهرمانی در لیگ برتر ایران، صعود خود به مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را مسجل ساخته بود

در دیدار برگشت فینال جام حذفی فوتبال باشگاه های ایران، ذوب آهن اصفهان 5-1 راه آهن شهرری را در ورزشگاه فولادشهر اصفهان شکست داد و قهرمان شد.

ذوب آهن اصفهان با قهرمانی در جام حذفی، خاطره تلخ از دست دادن قهرمانی لیگ برتر در آخرین روز را به فراموشی سپرد.

نایب قهرمان لیگ برتر، دیدار رفت فینال جام حذفی را 1-0 به راه آهن واگذار کرده بود، اما این هفته در ورزشگاه خانگی خود، شکست در تهران را با پیروزی پر گل 5-1 جبران کرد و جام قهرمانی را در حضور هوادارانش بالای سر برد.

نصور ابراهیم زاده، سرمربی ذوب آهن این فصل برای اولین بار در لیگ حرفه ای بعنوان سرمربی روی نیمکت نشست و با قهرمانی جام حذفی و مقام دومی لیگ، فصل پرفروغی را پشت سر گذاشت.

شاگردان او برای صعود به دیدار نهایی جام حذفی شیرین فراز کرمانشاه، ابومسلم مشهد، فولاد خوزستان و صبای قم را حذف کرده بودند.

در مقابل، راه آهن شهرری پتروشیمی تبریز، برق شیراز، تراکتورسازی تبریز و پاس همدان را از پیش رو برداشت و برای اولین بار به فینال جام حذفی صعود کرد.

راه آهن، تیم یازدهم لیگ برتر، فصل پر فراز و نشیبی داشت؛ در هفته های اول لیگ برتر با داوود مهاجری نتایج خوبی نگرفت. با اخراج او، محمد یاوری روی نیمکت نشست، اما این مربی باتجربه هم دو هفته مانده به پایان لیگ برکنار شد و مهدی تارتار هدایت تیم را برعهده گرفت و تا فینال جام حذفی پیش آمد.

همزمان با جشن قهرمانی ذوب آهن در جام حذفی، سپاهان، دیگر تیم اصفهانی نیز صعود خود به مسابقات فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا را جشن گرفت؛ ذوب آهن با نایب قهرمانی لیگ برتر جواز حضور در رقابت های فصل آینده آسیا را گرفته بود و قهرمانی این تیم در جام حذفی باعث شد تیم چهارم لیگ برتر یعنی سپاهان بعنوان آخرین نماینده ایران به لیگ قهرمانان آسیا راه یابد.

پیش از دیدار ذوب آهن و راه آهن، باشگاه سپاهان با صدور بیانیه ای از هواداران خود خواسته بود با حضور در ورزشگاه فولادشهر ذوب آهن را برای قهرمانی یاری کنند.

Image caption ذوب آهن علاوه بر تماشاگران خودی، از حمایت طرفداران سپاهان نیز برخوردار بود

به این ترتیب ذوب آهن با حمایت تماشاگران خودی و هواداران سپاهان در بازی آخر برابر راه آهن قرار گرفت.

منصور ابراهیم زاده برای جبران نتیجه دیدار رفت، تیمش را از ابتدا تهاجمی به میدان فرستاد.

بازیکنان او چند فرصت خوب را در دقایق نخست از دست دادند، اما شوت سنگین شاهین خیری از فاصله 30 متری در دقیقه 20 داخل دروازه راه آهن رفت و همه چیز مساوی شد.

11 دقیقه بعد ذوب آهن به گل دوم رسید و ورزشگاه به وجد آمد. این بار اسماعیل فرهادی روی اشتباه مسلم دروازه بان و مدافعان راه آهن با فرصت طلبی گلزنی کرد.

اما این پایان کار در نیمه اول نبود. راه آهن 6 دقیقه بعد یکی از دو گل را پاسخ داد، مجتبی زارع روی ارسال بلند داوود حقی دروازه عیسی اندوی را مانند بازی رفت گشود و تیم تهرانی با امید به قهرمانی به رختکن رفت.

با آغاز نيمه دوم قاسم حدادی فر در همان ثانیه های ابتدایی با ضربه ای فنی از پشت محوطه جریمه گل سوم ذوب آهن را زد و شادی را به سکوها برگرداند.

راه آهن تا پایان برای جبران نتیجه و قهرمانی تلاش کرد، ولی دو گل ذوب آهن در آخرین دقایق تمام امیدهای شاگردان تارتار را بر باد داد؛ در دقیقه 90 حدادی فر با ضربه سر گل دوم خودش و گل چهارم ذوب آهن را زد و در پنجمین دقیقه وقت اضافه هم مصطفی صالحی نژاد برای پنجمین بار دروازه مهمان را گشود تا تیمش با نتیجه دور از انتظار 5-1 در این بازی و برتری 5-2 در مجموع دو دیدار رفت و برگشت جام قهرمانی را در اصفهان نگاه دارد.

این دومین قهرمانی ذوب آهن در جام حذفی است. این تیم در سال 1381 برای نخستین بار به این عنوان رسیده بود.

هواداران ذوب آهن در این دیدار با شعار "ما که رفتیم آسیا، سپاهان تو هم بیا" تیمشان را تشویق کردند.

مطالب مرتبط