ایران 'درخواست بازی با تیم ملی فوتبال آمریکا را بررسی می کند'

دو کشور در جام جهانی 1998 بازی کردند
Image caption تیم های ایران و آمریکا در جام جهانی 1998 فرانسه مسابقه دادند

ایران روز دوشنبه اعلام کرد که درخواستی برای انجام یک بازی دوستانه را از فدراسیون فوتبال آمریکا دریافت کرده و درحال بررسی این پیشنهاد است.

به گزارش خبرگزاری فارس فدراسیون فوتبال آمریکا خواستار برگزاری این بازی دوستانه در ورزشگاه آزادی تهران شده است.

علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال ایران به این خبرگزاری گفت: "اين پيشنهاد را دريافت كرده ايم، اما با توجه به مشخص نشدن تكليف ما در مسابقات مرحله مقدماتی جام جهانی 2010،‌ شرايط را بررسی كرده و به آنها پاسخ خواهيم داد."

وی افزود: "پيشنهاد فدراسيون فوتبال آمريكا شامل مواردی است كه بايد بيشتر آن را بررسی كنيم. به دليل اهميت موضوع لازم است كه جزييات را مورد ارزيابی قرار داده و سپس پاسخ نهايی را بدهيم."

مهدی تاج، رییس کمیته‌ تیم‌های ملی فدراسیون فوتبال، نیز به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: "این موضوع در حد یک پیشنهاد است که علی کفاشیان، رییس فدراسیون تصمیم‌گیری در این خصوص را به کمیته‌ی تیم‌های ملی واگذار کرده است."

اما به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس نیل بوت، رئیس فدراسیون فوتبال آمریکا، از تایید تا تکذیب چنین پیشنهادی خودداری کرده است.

وی گفت بسته به وضعیت مسابقات مرحله مقدماتی جام جهانی، ممکن است در ماه نوامبر فرصتی برای بازی با ایران پیش آید اما ممکن است این بازی با سایر تیم ها انجام شود.

وی گفت که "عوامل خیلی زیاد و گوناگونی" را باید پیش از هر گونه "گفتگوی جدی" درباره انجام یک بازی در نظر گرفت.

آقای بوت گفت: "هرگونه گفتگویی که با فدراسیون های دیگر داریم تا زمانیکه توافقی امضا نشده محفوظ می ماند."

دولت آمریکا چه در دوران جورج بوش و چه باراک اوباما بر سیاست خود دایر بر تقویت روابط مردمی با ایران تاکید کرده است.

آمریکا از سال 2006 برنامه مبادلات مردمی با ایران را از سر گرفت که رقابت های ورزشی بخش عمده ای از آن را تشکیل می دهد. گزارش می شود که در این مدت و در چارچوب این برنامه 75 ورزشکار ایرانی به آمریکا سفر کرده اند.

اخیرا در ماه مارس نیز گروهی از ورزشکاران آمریکایی برای شرکت در مسابقات بین المللی کشتی آزاد جام تختی به ایران رفت. این گروه شامل شش کشتی گیر و هیات همراهی ده نفره بود.

ایران در جام جهانی 1998 فرانسه با آمریکا روبرو شد که دو بر یک این تیم را شکست داد.

دو کشور پس از آن یک بازی دوستانه در ایالت کالیفرنیای آمریکا انجام دادند که یک بر یک تمام شد.

مطالب مرتبط