اولین پیروزی فوتبال ایران با افشین قطبی

تيم ملی فوتبال ايران در ديداری تدارکاتی 5-0 تیم ملی اندونزی را شکست داد.

تیم ملی فوتبال ایران در اولین تجربه خود با سرمربیگری افشین قطبی، در دیداری دوستانه مقابل تیم ملی اندونزی قرار گرفت.

قطبی امیدوار بود با حضور صد هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادی، نخستین تجربه ملی اش به جشن فوتبال ایران تبدیل شود: "بازی با اندونزی جشن فوتبال ایران خواهد بود، امیدوارم صد هزار تماشاگر با پرچم ایران فضای بزرگی را علیه حریفانمان ایجاد کنند."

اما مخالفت کنفدراسیون آسیا مانع از تحقق خواسته قطبی شد؛ با توجه به بازی روز چهارشنبه (6 خرداد) پرسپولیس ایران و بنیادکار ازبکستان در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا در ورزشگاه آزادی، نماینده AFC و مدیر لیگ قهرمانان اعلام کرد براساس مقررات، امکان برگزاری مسابقه از دو روز پیش از دیدار لیگ قهرمانان در ورزشگاه وجود ندارد.

به این ترتیب، تیم ملی ایران برای اولین بار در ورزشگاه پانزده هزار نفری انقلاب کرج به میدان رفت.

تیم اندونزی با رتبه یکصد و سی و نهم در جدول رده بندی فیفا و جایگاه بیستم در قاره آسیا حریف قدرتمندی برای ایران محسوب نمی شد و تنها به عنوان تیمی از شرق آسیا در آستانه بازی حساس ایران و کره شمالی، حریف تدارکاتی ایران شد.

دو تیم پیش از این فقط یک بار در مرحله مقدماتی جام ملت های آسیای 1984 درجاکارتا با هم روبرو شده بودند که ایران با یک گل به پیروزی رسیده بود.

افشین قطبی در دیدار با اندونزی که رونمایی تیم او محسوب می شد، به جز آندرانیک تیموریان و فریدون زندی، لژیونرها و بازیکنان تیم پرسپولیس را در اختیار نداشت.

تیم ایران در نیمه اول نمایش قابل توجهی نداشت. بازیکنان چند فرصت گلزنی را با بی دقتی در ضربات آخر به راحتی از دست دادند، ولی ضربه سر و گل به خودی مدافع اندونزی در دقیقه 20 سبب شد ایران با یک گل برتری به رختکن رود.

در نیمه دوم ایران به مراتب بهتر کار کرد و بازی روانی را به نمایش گذاشت.

بیشتر حملات تیم ایران از سمت راست توسط حیدری و حسین کعبی پایه ریزی شد.

در دقیقه 54، فریدون زندی روی پاس آرش برهانی گل دوم را زد. برهانی 13 دقیقه بعد گل سوم را به نام خود ثبت کرد.

در دقیقه 72، محمدرضا خلعتبری پاس حیدری را به گل چهارم تبدیل کرد.

در دقیقه 89 هم زندی روی اشتباه فاحش دروازه بان حریف دومین گل خود و پنجمین گل تیمش را به ثمر رساند تا تیم ایران در اولین حضور رسمی قطبی روی نیمکت به یک پیروزی پرگل دست یابد.

بازیکنان تیم ایران در این دیدار مهدی رحمتی (46، وحید طالب لو)، جلال حسینی (46، فرشید طالبی)، هادی عقیلی (69، مهدی بنگر)، فریدون زندی، خسرو حیدری، احسان حاج صفی، حسین کعبی (کاپیتان)، فرزاد آشوبی، آندرانیک تیموریان، حسین کاظمی (46، محمدرضا خلعتبری) و آرش برهانی بودند.

پس از این بازی، تیم ملی ایران اردویی یک هفته ای در پکن خواهد داشت و روز یکشنبه 10 خرداد با تیم ملی چین بازی دوستانه ای برگزار می کند.

در پایان این اردو، تیم ایران عازم پیونگ یانگ می شود و 16 خرداد در دیداری حساس از مرحله انتخابی جام جهانی برابر کره شمالی قرار خواهد گرفت.

مطالب مرتبط