پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا حذف شد

پرسپولیس، تنها نماینده فوتبال ایران در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا 1-0 برابر بنیادکار ازبکستان در ورزشگاه آزادی شکست خورد و از رقابت ها کنار رفت.

پرسپولیس هفته گذشته با شکست الشباب عربستان، به عنوان تیم اول گروه B فرصت طلایی میزبانی در تک بازی مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان را به دست آورد.

پرسپولیس این هفته در شرایطی در ورزشگاه پر تماشاگر آزادی مقابل تیم دوم گروه D قرار گرفت که مشکلات و تنش های تیم در روزهای اخیر به اوج رسیده بود؛ مطالبات مالی بازیکنان، استعفای حسین هدایتی (رئیس هیات مدیره)، درگیری لفظی شدید علی کریمی با محمود خوردبین، سرپرست تیم و علیرضا نیکبخت واحدی با مدیر عامل باشگاه در آستانه بازی حساس با بنیادکار از پرسپولیس تیمی سراپا حاشیه ساخت.

با این وجود، نلو وینگادا همچنان تاکید داشت علاقه ای به صحبت درباره مشکلات اخیر تیمش ندارد و ترجیح می دهد مشکلات درونی تیم به بیرون از باشگاه منتقل نشود.

سرمربی پرتغالی پیش از دیدار با بنیادکار از هواداران خواست پرسپولیس را تنها نگذارند: "از هواداران می خواهم با پرچم و پیراهن های قرمز به ورزشگاه بیایند و تمام سکوها را پر کنند. ما به همراهی آن ها نیاز داریم."

وینگادا نام ابراهیم توره، مهاجم سنگالی را بخاطر مسایل انضباطی از فهرست تیم برای این بازی خارج کرده بود. مازیار زارع سه اخطاره بود و کریم باقری هم مدتی است به دلیل اختلاف با وینگادا در تمرینات پرسپولیس شرکت نمی کند.

در مقابل، بنیادکار ازبکستان که با ریوالدو، ستاره برزیلی خود به تهران سفر کرده بود جورایف ساخوب و جائو ویکتور، دو مهره کارسازش را به دلیل محرومیت همراه نداشت.

بنیادکار از تیم های قدرتمند این روزهای فوتبال آسیا است. این تیم در فصل جاری لیگ قهرمانان و در مرحله گروهی دو بار با سپاهان اصفهان روبرو شده بود؛ در اصفهان 1-0 بازی را برد و در تاشکند 2-2 مساوی کرد.

این بار پرسپولیس با حمایت 95 هزار تماشاگر به مصاف ریوالدو و یارانش رفت.

با توجه به حساسیت بالای مسابقه، هر دو تیم در نیمه اول با احتیاط کار کردند. بازی بیشتر در میانه زمین جریان داشت و تنها تقابل گاه به گاه کریمی و ریوالدو تماشاگران را به وجد می آورد.

در دقایق پایانی این نیمه، بنیادکار روی فرار ریوالدو و خطای نبی الله باقری ها صاحب ضربه پنالتی شد.

ریوالدو پنالتی را به راحتی در گوشه دروازه میثاق معمارزده جای داد و اولین گل خود را در مسابقات این فصل آسیا ثبت کرد.

پرسپولیس با دریافت این گل دیگر چیزی برای از دست دادن نداشت.

وینگادا برای جبران در نیمه دوم تیمش را هجومی به زمین فرستاد، ولی بازیکنان تیم او در حمله ناهماهنگ و ضعیف بودند. بعلاوه آمادگی خط دفاع و دروازه بان بنیادکار هم اجازه گلزنی به بازیکنان میزبان نداد و فصل کابوس وار پرسپولیس با یک شکست تلخ خانگی تمام شد.

تماشاگران پرسپولیس در این دیدار برخلاف بازی قبل با الشباب -که از دقیقه 30 سکوها متشنج بود- تا دقایق پایانی با هماهنگی تیمشان را حمایت کردند.

اما در آخرین دقایق جو ورزشگاه باز هم ملتهب شد و هواداران علیه مدیر عامل و سرمربی شعار دادند.

با پايان مسابقه و حذف پرسپوليس، تماشاگران در نقاطی از ورزشگاه با يكديگر درگير شدند و به سمت جايگاه ويژه و محل حضور عباس انصاری فرد، مدیر عامل باشگاه بطری پرتاب كردند.

پس از این دیدار، وینگادا اعلام کرد دیگر به همکاری با پرسپولیس ادامه نخواهد داد. او در پاسخ به این سوال که چرا مشکل تیم را بیان نمی کند گفت: "اين مشكل خانوادگی است. من سعی می‌كنم مشكل پرسپوليس را به بيرون از خانه انتقال ندهم."

او افزود: "اگر دنبال مقصر هستيد من می‌توانم آن مقصر باشم، زيرا با وجدانم مشكل ندارم و همه تلاشم را كرده ام."

عباس انصاری فرد هم در مورد اعتراض هواداران گفت: "فحاشی هواداران برای من مهم نیست، آن ها حق دارند. برای همه ما برد مهم بود، به نظر من مدیریت همه تلاش خود را به کار بست و سازمان تربیت بدنی هم در این راه همراه تیم بود"

انصاری فرد درباره ادامه همکاری با پرسپولیس گفت: "در مورد ادامه همکاری من و سایر اعضای هیات مدیره سازمان تربیت بدنی تصمیم نهایی را اتخاذ می کند. اگر همچنان در خدمت تیم پرسپولیس بمانم، مطمئن باشید ترمیم اساسی در این تیم صورت خواهد گرفت."

پرسپولیس در حالی با لیگ قهرمانان آسیا خداحافظی کرد که پس از ناکامی در لیگ برتر و جام حذفی، قهرمانی در این مسابقات تنها شانس حضورش در فصل آینده رقابت های آسیایی محسوب می شد.

بنیادکار ازبکستان با این پیروزی به جمع هشت تیم برتر لیگ قهرمانان رسید و شهریور ماه در مرحله یک چهارم پایانی با ام صلال قطر دیدار می کند.

مطالب مرتبط