شکست تیم ملی ایران مقابل چین

تیم ملی فوتبال ایران در دیداری تدارکاتی برابر تیم ملی چین 1-0 شکست خورد.

به فاصله پنج روز تا بازی حساس ایران و کره شمالی، افشین قطبی برای آخرین بار تیمش را در دیداری دوستانه محک زد.

تیم ایران که هفته گذشته در نخستین حضور قطبی روی نیمکت در یک بازی آسان تدارکاتی برابر اندونزی با 5 گل به پیروزی رسیده بود، این بار در آزمونی جدی تر مقابل تیم ملی چین قرار گرفت تا قطبی ترکیب اصلی تیمش را برای بازی بزرگ با کره شمالی بشناسد.

سرمربی تیم ملی ایران در مورد دیدار دوستانه با چین گفته بود: "چین برای ما یک پله است، ازجهت بازی با کره شمالی شباهت زیادی دارد و می توانیم با استفاده از مسایل فنی این بازی تیم آماده و کاملی مقابل کره شمالی قرار دهیم."

تیم ملی چین سه روز پیش در دیداری تدارکاتی در ورزشگاه شانگهای، تیم ملی آلمان را 1-1 متوقف کرده بود. این نتیجه نشان می دهد گائو هونگ بو، سرمربی جدید چین تحول بزرگی در تیم کشورش ایجاد کرده است.

او تیم چین را برای حضور در جام ملت های آسیا آماده می کند و می خواهد به نتایج ضعیف این تیم در مسابقات آسیایی سال های اخیر پایان دهد.

هونگ بو پیش از بازی با ایران گفته بود فریب تساوی برابر آلمان را نخواهد خورد: "این بازی برای ما دشواری های خاص خود را دارد. ایران از قدرت های همیشگی فوتبال آسیا است و ما همیشه از بازی با این تیم استقبال می کنیم."

این دیدار سومین رویارویی دوستانه تاریخ فوتبال دو تیم بود. ایران در دو دیدار پیاپی قبلی در سال های 2008 و 2009 با نتایج 2-0 و 3-1 به پیروزی رسیده بود.

در این بازی قطبی برای اولین بار همه نفرات اصلی تیمش به جز مسعود شجاعی را در اختیار داشت. شجاعی به دلیل بازی اوساسونا و رئال مادرید در لیگ اسپانیا پس از دیدار با چین به اردوی تیم ملی خواهد رسید.

جواد نکونام هم که برابر کره شمالی دو اخطاره و محروم است، در روزهای آینده به تیم اضافه خواهد شد.

همچنین قطبی ترجیح داد در دیدار با چین از علی کریمی به سبب مصدومیت جزیی استفاده نکند. کریمی برای بازی با کره شمالی مشکلی ندارد.

دیدار دو تیم در ورزشگاه المپیک شهر چینگ خوانگ دائو، در شمال شرقی چین و در 300 کیلومتری پکن برگزار شد و محمد علی آبادی، معاون رييس جمهوری ایران و رييس سازمان تربيت بدنی از تماشاگران ویژه آن بود.

تیم ایران در نیمه اول با ترکیب سيد مهدی رحمتی، هادی عقيلی، احسان حاج صفی، سيد جلال حسينی، حسين کعبی، فرزاد آشوبی، آندرانيک تيموريان، فريدون زندی، مهدی مهدوی کيا، مهرزاد معدنچی و وحيد هاشميان به میدان رفت.

در این نیمه دو تیم موقعیت های زیادی روی دروازه یکدیگر نداشتند.

شاگردان قطبی در 15 دقیقه ابتدایی برتر بودند. ولی چین کم کم بهتر کار کرد، بر بازی مسلط شد و در ثانیه های پایانی روی ضربه ای ایستگاهی با اشتباه مدافعان ایران به گل برتری رسید؛ رحمتی ضربه ارسالی را ناقص دفع کرد و تعلل خط دفاعی به گائو لین، مهاجم چینی فرصت داد دفع ناقص دروازه بان را درون دروازه بفرستد.

ایران نیمه دوم را با چهار تعویض آغاز کرد؛ علیرضا محمد، آرش برهانی، جواد کاظمیان و محسن خلیلی جایگزین حاج صفی، زندی، مهدوی کیا و هاشمیان شدند تا گل خورده جبران شود.

اما در این نیمه هم برتری از آن چین بود. این تیم با حملات خود به خط دفاعی ایران -که در بازی با اندونزی اصلا آزمایش نشده بود- فشار زیادی آورد و چندین موقعیت گلزنی را با بدشانسی از دست داد.

در مقابل، تیم ایران نمایش دلسردکننده ای داشت . حضور پژمان نوری و محمدرضا خلعتبری در دقایق 65 و 77 به جای تیموریان و معدنچی نیر کمکی به تغییر نتیجه نکرد و تیم ملی فوتبال ایران در دومین بازی دوستانه با هدایت افشین قطبی شکست خورد.

تیم ملی فوتبال ایران روز شنبه 16 خرداد (6 ژوئن) در اولین بازی از سه دیدار باقیمانده در راه جام جهانی، در پیونگ یانگ با کره شمالی روبرو می شود.

قطبی که قول داده ایران را برای چهارمین بار به جام جهانی می رساند، باید در این مسابقه کره شمالی را شکست دهد.

هرچند خود او معتقد است: "کار ما در پیونگ یانگ تمام نمی شود. آنجا آخر دنیا نیست و این دیدار مرگ و زندگی نخواهد بود. ما 270 دقیقه بازی داریم، نه فقط 90 دقیقه برابر کره شمالی. ما دو دیدار حساس دیگر هم داریم و باید ظرفیت خود را بالا نگه داریم."

تیم ایران پس از دیدار با کره شمالی، 20 خرداد (10 ژوئن) میزبان امارات است و 27 خرداد (17 ژوئن) آخرین بازی خود را در سئول برابر کره حنوبی انجام خواهد داد.

هم اکنون تیم ملی ایران پس از کره جنوبی، کره شمالی و عربستان در رده چهارم گروه دوم انتخابی جام جهانی قرار دارد.

مطالب مرتبط