درآمد فوتبال اروپا 'افزایش یافت'

Image caption موسسه دلویت بازگشت یوونتوس به سری آ را مهم ترین عامل رشد عمده درآمد این لیگ دانسته است

بر اساس برآوردی تازه، درآمد فوتبال اروپا در فصل 2007-2008 حدود 1.4 میلیارد دلار افزایش پیدا کرد.

این برآورد از سوی موسسه مشاور امور مالی دلویت (Deloitte) انجام شده و در آن عامل قسمت عمده ای از این افزایش، ازدیاد درآمد "پنج لیگ برتر اروپا" (انگلستان، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و فرانسه) عنوان شده است.

موسسه دلویت که بطور سالانه آمار خود از میزان درآمدهای کسب شده از طریق فوتبال را منتشر می کند، در گزارش تازه خود لیگ برتر انگلستان را پردرآمدترین لیگ اروپا اعلام کرد.

بر اساس برآورد انجام شده، درآمد تیم های لیگ برتر انگلستان در فصل 2007-2008 با افزایشی 26 درصدی به 3.4 میلیارد دلار رسید که اختلاف این لیگ در کسب درآمد را به نسبت لیگ های آلمان و اسپانیا، نزدیکترین رقیب آن، به بیش از 1.4 میلیارد دلار رساند.

موسسه دلویت در گزارش خود یادآوری کرده که این افزایش اختلاف با وجود آن رخ داد که ارزش پول رایج بریتانیا (پوند) به نسبت یورو در طی مدت مورد محاسبه قرار گرفته، 15 درصد افت کرد.

سری آ، دسته برتر فوتبال ایتالیا در میان دیگر لیگ های اروپایی سریعترین رشد را نشان داده و با افزایشی 34 درصدی درآمد خود را به تقریبا دو میلیارد دلار رساند. به نظر می رسد بازگشت یوونتوس به این دسته بیشترین نقش را در افزایش درآمد آن داشته و بر اساس برآورد انجام شده تا دو سوم افزایش درآمد این لیگ، مدیون حضور این تیم شهر تورین بوده است.

دلویت در مجموع درآمد فوتبال اروپا را در طی فصل مورد نظر قرار گرفته 20.76 میلیارد دلار اعلام کرد که علاوه بر درآمد حاصل از فروش حق پخش تلویزیونی، قراردادهای حمایت مالی شرکت های بزرگ و فروش محصولات متعلق به تیم ها، برگزاری جام ملت های اروپا به میزبانی اتریش و سویس را نیز دربر می گیرد.

انگلستان: درآمد بیشتر؛ خرج بیشتر

Image caption باشگاه چلسی با 282 میلیون دلار هزینه به عنوان پرخرج ترین تیم لیگ برتر انگلستان معرفی شده است

موسسه دلویت به این برآورد دست یافته که با وجود افزایش درآمد، قسمت عمده ای از پول سرازیر شده به باشگاه های اروپایی خرج پرداخت حقوق بازیکنان و انتقال بازیکنان جدید شده است.

مجموع مبلغ حقوق اعطا شده به بازیکنان در لیگ برتر انگلستان در فصل 2007-2008 نسبت به فصل قبل آن 372 میلیون دلار افزایش یافت و به 1.96 میلیارد دلار رسید. این مبلغ معادل با افزایشی 23 درصدی بود که از زمان تاسیس لیگ برتر انگلستان (1992) بی سابقه بوده است.

موسسه دلویت کل مبلغ هزینه شده از سوی باشگاه های لیگ برتر انگلستان در تابستان سال 2008 و ژانویه 2009 جهت نقل و انتقالات را 1.1 میلیارد دلار اعلام کرد اما از بهبود عملکرد اقتصادی این باشگاه ها و افزایش نسبت هزینه به درآمد این باشگاه ها به 62 درصد خبر داد که سود عملکرد لیگ برتر انگلستان را به 303 میلیون دلار رساند.

این موسسه به این نتیجه رسیده که از مجموع 20 باشگاه لیگ برتر انگلستان 11 باشگاه در فصل مورد نظر تراز مالی مثبت داشته اند، در حالی که یک فصل پیشتر، تعداد باشگاه های موفق مالی، تنها هشت باشگاه بود.

در ارزیابی حساب باشگاه های لیگ برتر انگلستان، دلویت میزان بدهی باشگاه های انگلیسی را بالغ بر 5 میلیارد دلار اعلام کرد که دو سوم این مبلغ بدهی چهار باشگاه آرسنال، چلسی،لیورپول و منچستریونایتد است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست