لیکرز اولین ضربه را در نبرد قهرمانی زد

Image caption "فوربس" نام کوبی برایانت را پس از تایگر وودز، گلف باز سرشناس، به عنوان تاثیرگذارترین ورزشکار جهان معرفی کرد. برایانت نشان داد که از دفاع کردن دوایت هاوارد نیز ابایی ندارد.

تنها یک روز پس از آنکه نشریه اقتصادی "فوربس" نام او را به عنوان نفر دوم در میان ورزشکاران تاثیر گذار جهان اعلام کرد، کوبی برایانت ستاره تیم بسکتبال لس آنجلس لیکرز در مسابقه اول فینال لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا 40 امتیاز کسب کرد تا نشان دهد مدعی رتبه اول در میان ورزشکاران جهان است.

لیکرز که با غلبه بر دنور ناگتز در شش مسابقه به عنوان نماینده کنفرانس غرب به فینال NBA رسید در اولین مسابقه اورلاندو مجیک، قهرمان کنفرانس شرق را 100-75 شکست داد تا گامی مهم به جلو برداشته باشد.

در این مسابقه که به واسطه رکورد بهتر برد و باخت لیکرز در فصل عادی، در لس آنجلس برگزار شد، فشار دفاعی لیکرز بیشترین سهم را در پیروزی این تیم داشت و مهار کردن دوایت هاوارد، ستاره بلندقامت اورلاندو (که پس از قهرمانی در مسابقات دانکینگ سال گذشته در محافل بسکتبال به "سوپرمن" معروف شده) عامل کلیدی پیروزی لیکرز بود.

دوایت هاوارد که در مرحله فینال کنفرانس شرق، در حذف کردن کلیولند، مدعی اول قهرمانی فصل جاری، نقشی اساسی ایفاء کرد در حمله از هر سو مورد محاصره بازیکنان لیکرز قرار گرفت و تنها 12 امتیاز کسب کرد که 10 امتیاز آن از پشت خط پرتاب آزاد به دست آمد.

از سوی دیگر لیکرز در حملات از هر موقعیتی برای نفوذ به سمت سبد اورلاندو استفاده کرد و بازیکنان تیم میزبان که علاوه بر شهروندان لس آنجلس مورد حمایت ستارگانی چون جک نیکلسون، لئوناردو دی کاپریو و اندی گارسیا قرار داشتند، 56 امتیاز خود را از زیر سبد به حلقه اورلاندو ریختند.

هرچند بازی در کوارتر اول با برتری اورلاندو پیش رفت (22-24 به سود اورلاندو) و این تیم حتی توانست در جریان این کوارتر پنج امتیاز از رقیب خود پیش بیفتد، اما لیکرز در کوارتر دوم و سوم فشار خود را بر حریف افزایش داد و در حملات نیز سکان را به دست کوبی برایانت سپرد تا به تدریج نه تنها اختلاف با حریف را جبران کند بلکه در آستانه کوارتر آخر بازی 26 امتیاز از حریف خود پیش بیفتد.

کوبی برایانت که در مجموع هشت ریباند، هشت پاس منجر به گل و دو توپ ربایی نیز به نام خود ثبت کرد، در دو کوارتر میانی بازی به ترتیب 12 و 18 امتیاز کسب کرد.

لیکرز که فصل گذشته در فینال مغلوب بوستون سلتیکز شد، با برتری مطلق در ریباند و در اختیار گرفتن توپ های سرگردان بر روی حلقه ها (55 در برابر 41 ریباند اورلاندو) نشان داد که در راه کسب پانزدهمین عنوان قهرمانی NBA مصمم است.

لیکرز در پرتاب ها نیز بسیار موفق تر بود و بیش از 46 درصد پرتاب های خود را به ثمر رساند؛ این در حالی است که آمار پرتاب های موفق اورلاندو به 30 درصد نرسید.

با این حال کوبی برایانت اورلاندو را تیمی ارزیابی کرد که می تواند به راحتی شرایط را تغییر دهد. او هشدار داد: "آنها در گذشته در موارد متعددی در شرایط نامساعدی قرار داشتند و با آنچه رخ داد نا آشنا نیستند. ما باید این برد را فراموش کنیم و پشت سر بگذاریم."

اما لیکرز به لطف عملکرد فیل جکسون، مربی خود، یک پشتوانه تاریخی نیز در راه کسب قهرمانی دارد؛ فیل جکسون که در دهه آخر قرن بیستم هدایت شیکاگو بولز و مایکل جوردن را نیز بر عهده داشته، در طی دوران مربی گری خود در 43 مجموعه بازی مرحله حذفی که با پیروزی تیم تحت هدایت او آغاز شده، هرگز ناکام نبوده است.

در صورتی که او بتواند در مجموعه مسابقات فینال فصل جاری NBA نیز پیروز شود، به دهمین مقام قهرمانی خود دست پیدا خواهد کرد و رد آربک، مربی افسانه ای باشگاه بوستون سلتیکز، که اکنون با او در صدر جدول مربیان پر افتخار بسکتبال آمریکا در یک رده قرار دارد را پشت سر خواهد گذاشت و به پر افتخارترین مربی تاریخ NBA بدل خواهد شد.

مسابقه دوم فینال NBA یکشنبه شب هفتم ژوئن (به وقت محلی - بامداد دوشنبه هشتم ژوئن به وقت اروپا و آسیا) در لس آنجلس برگزار می شود.

مطالب مرتبط