کوزنتسووا قهرمان آزاد فرانسه شد

Image caption کوزنتسووا مشکلی برای رسیدن به توپ های سفینا نداشت

در بعد از ظهر خنک پاریس، گرچه اسوتلانا کوزنتسووا با زدن ضربات روپایی با توپ تنیس برای لحظاتی تماشاگران فینال تنیس انفرادی زنان در تورنمنت آزاد فرانسه را سرگرم کرد، اما نمایش مهارت واقعی او با راکت تنیس انجام شد.

این تنیس باز 23 ساله روس با قاطعیت دینارا سفینا، هم وطن خود که در صدر رده بندی تنیس بازان زن جهان قرار دارد را در دو ست پیاپی با نتایج 6-4، 6-2 شکست داد تا به دومین عنوان قهرمانی گرند اسلم خود دست یابد.

در شرایطی که بسیاری کارشناسان منتظر بودند تا دینارا سفینا با کسب اولین عنوان قهرمانی گرند اسلم خود اعتبار بیشتری به رتبه خود در رده بندی جهانی ببخشد، سفینا برای سومین بار در رسیدن به این هدف ناکام ماند.

سفینا که سال گذشته هم در فینال آزاد فرانسه باخت و در ماه ژانویه مقابل سرنا ویلیامز در فینال تنیس آزاد استرالیا مغلوب شد، در دقایق اول بازی درخشید و با کسب سه امتیاز اول (در شرایطی که کوزنتسووا سرویس می زد) و پیروزی در گیم اول، چشم انداز متفاوتی را برای خود ایجاد کرد.

Image caption قهرمان با زدن روپایی تماشاگران را سرگرم کرد

اما تنها لحظاتی بعد حریف مقابله به مثل کرد و بازی به گونه ای برگشت ناپذیر به جهتی دیگر چرخید. در مسابقه ای که تنها 74 دقیقه طول کشید، دینارا سفینا اشتباهات متعددی را مرتکب شد که اولین آن در گیم دوم مسابقه رخ داد و آخرین آن (دو خطای پیاپی در هنگام زدن سرویس در آخرین امتیاز مسابقه) قهرمانی را به کوزنتسووا هدیه کرد.

با این وجود سفینا بارها و بارها ضرباتی دقیق را در نقاطی دور از دست نشاند، اما کوزنتسووا در تعقیب و بازگرداندن این توپ ها ناکام نبود و نشان داد که پاهای او کم از پاهای خانواده دوچرخه سوار خود ندارد؛ مادر او تحت مربی گری پدرش به شش مقام قهرمانی جهان در دوچرخه سواری دست یافته و برادر او نیز مدال نقره دوچرخه سواری المپیک را به دست آورده است.

کوزنتسووا در شرایطی به این مقام قهرمانی دست یافت که با ناکامی در این تورنمنت بیگانه نبود: او در سال 2004 و در دور چهارم، در حالی که می توانست با کسب تنها یک امتیاز به دور بعد صعود کند، شکست خورد و حذف شد.

Image caption نایب قهرمانی سفینا را خوشحال نمی کند

یک سال بعد در همین دور و در حالی که در ست سوم 5-3 از حریف خود جلو بود و دو موقعیت برای پیروزی داشت دوباره به حریف خود باخت و از دور رقابت ها حذف شد.

در سال 2007 هم در فینال این مسابقات مغلوب ژوستین انن، ستاره بی رقیبی شد که اکنون بازنشسته شده است.

اما او که در راه فینال سرنا ویلیامز را در یک چهارم نهایی شکست داده بود، گفت تفاوت پیروزی اخیر با باخت در سال های گذشته، آرامش او در حین بازی با دینارا سفینا بود.

سفینا که از ماه آوریل و پس از رسیدن به صدر رده بندی تنیس بازان زن جهان در 20 مسابقه از 21 مسابقه خود پیروز شده بود، پس از مسجل شدن شکست، روی صندلی خود بازگشت و مستاصل شروع به گریستن کرد.

مطالب مرتبط