بانوان سایپا به یک چهارم نهایی آسیا راه یافتند

Image caption مربی سایپا ابراز امیدواری کرد در صورت رویارویی مجدد با نماینده تایوان، بازی نزدیک تر باشد. زهرا واحدی در حال دفاع. (عکس: سایت کنفدراسیون والیبال آسیا)

تیم والیبال بانوان سایپا موفق شد با شکست دادن تیم سکیف ازبکستان به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات قهرمانی والیبال باشگاه های بانوان آسیا راه یابد.

مسابقات والیبال قهرمانی زنان باشگاههای آسیا با حضور 11 تیم از 11 خرداد به مدت هشت روز در شهر ناخوم پاتوم تایلند در حال برگزاری است و تیم سایپا در آخرین مسابقه مرحله مقدماتی این دور از مسابقات موفق شد حریف خود را را با نتیجه سه بر صفر (25-20، 25-21، و 25-17) شکست دهد.

سایپا نایب قهرمان لیگ برتر، به عنوان نماینده ایران به همراه نمایندگان قدرتمند کشورهای کره شمالی، تایلند، تایوان و ازبکستان در گروه اول مسابقات والیبال قهرمانی زنان باشگاههای آسیا قرار داشت.

سایپا در مسابقه اول و دوم مقابل نمایندگان کره شمالی (مقام سوم دور قبل مسابقات) و تایلند (مدعی قهرمانی) در سه ست شکست خورد و پس از شکست سه بر یک در مقابل نماینده تایوان تنها امیدش برای حضور در بین هشت تیم برتر، شکست دادن سکیف ازبکستان در دور آخر بازیهای گروه خود بود.

سال گذشته تیم والیبال بانوان ذوب آهن به عنوان اولین نماینده بانوان ایران در 30 سال گذشته در مسابقات قهرمانی باشگاه های آسیا حضور یافت، اما با ناکامی صحنه مسابقات را ترک کرد.

تیم واليبال بانوان سايپا برای نخستين بار در تاريخ واليبال بانوان ايرانپس از انقلاب اسلامی توانست در مسابقات باشگاه‌های آسيا به مرحله يك چهارمنهايی راه يابد.

"بازی با حجاب کار آسانی نیست"

میترا شعبانیان، سرمربی سایپا در مورد بازی دیروز گفت: "تیم ازبکستان مثل ما قدرتی بود و ما توانستیم برتر میدان باشیم. سایر تیمها مثل کره و ژاپن سرعتی هستند و ما تجربه بازی با اینگونه تیمها را نداریم."

او در مورد عملکرد بازیکنان خود در بازیهای این دوره ابراز رضایت کرد و افزود اگر زمان بیشتری برای تمرینات این تیم وجود داشت، این تیم "قطعا نتیجه بهتری می گرفت."

خانم شعبانیان افزود که تیم سایپا مقابل نماینده تایلند که تیم دوم بازیهای سال گذشته بود بسیار خوب بازی کرد. او در مورد بازی با تایلند افزود که درست است که بازی را سه بر صفر واگذار کردیم ولی بازی یک طرفه نبود و کاملا پایاپای جلو می رفتیم. می شود گفت ما بسیاربهتراز تایوان در برابر تایلند ظاهر شدیم و بچه ها خیلی خوب بازی کردند. سرمربی سایپا اعتقاد داشت اگر یکی دو بار با تایوان بازی تدارکاتی داشتند به طور قطع آنها را شکست می دادند.

تیم ساپیا شنبه ششم ژوئن در مرحله یک چهارم نهایی، مقابل تیانجین بریجستون چین (قهرمان دور گذشته این بازیها و صدر نشین گروه دوم) قرار می گیرد.

Image caption سمیه شیرازی در حال حمله (عکس: سایت کنفدراسیون والیبال آسیا)

هرچند میترا شعبانیان به برتری فنی نماینده چین اذعان کرد اما ابراز امیدواری کرد که در صورت رویارویی مجدد با نماینده تایوان، سایپا این بار بتواند بهتر و با روحیه بالاتری بازی کند.

سرمربی تیم والیبال سایپا به بخش فارسی بی بی سی گفت: "والیبال زنان ایران با دنیا خیلی فاصله دارد ولی بچه ها نشان دادند که از توانایی بسیار بالایی برخوردارند. روحیه جنگندگی آنها کاملا قابل تقدیر است."

او افزود: "عرق ریختن در یک بازی تنگاتنگ و در این سطح با حجاب واقعا کار آسانی نیست.در مقایسه با سایر تیمها از نظر پوشش، برخوردار بودن از شرایطی مانند مربی های مرد، ماساژور و غیره میتوانم بگویم بچه ها عالی هستند."

خانم شعبانیان سرمربی تیم سایپا از انتخابش در مورد دو بازیکن خارجی سایپا راضی است. با این حال او گفت: "اگر این دو بازیکن کمی زودتر به تیم و تمرینات ما پیوسته بودند شاید می توانستیم نتیجه کمی متفاوت می بود."

به گفته این مربی حضور در تمرینات با حجاب برای دو بازیکن خارجی سایپا "کمی سخت بود ولی در بازیها تا به امروز مشکل چندانی برای بازی با حجاب نداشتند."

میترا شعبانیان اضافه کرد که دو بازیکن جوان سرعتی هیجده و شانزده ساله در تیم دارد که این اولین تجربه آنها است. با این وجود او عملکرد دو بازیکن جوان خود را "خیلی خوب" ارزیابی کرد.

قابل ذکر است که با نگاهی به آمار حضور تماشاچیان در این دوره از بازیها تا کنون، بازی ایران با کره شمالی با 2500 نفر تماشاچی در رتبه دوم قرار دارد. برخی کارشناسان این مسئله را نشان از آغاز توجه جامعه جهانی به ورزش بانوان ایران قلمداد کرده اند و معتقدند استقبالی اینچنین می تواند به جلب توجه سایر باشگاه های ایران در حمایت از ورزش بانوان منجر شود.