به روز شده:  10:29 گرينويچ - شنبه 06 ژوئن 2009 - 16 خرداد 1388

فوتبال ایران از جام جهانی دورتر شد

ایران از پنج بازی پیشین خود در این مرحله تنها شش امتیاز کسب کرده بود

تیم فوتبال ایران در مرحله مقدماتی جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی در پیونگ یانگ مقابل تیم کره شمالی با تساوی بدون گل متوقف شد.

در این مسابقه که در ورزشگاه 30 هزار نفری یانگ کاگ دو در شهر پیونگ یانگ و بر روی چمن طبیعی برگزار شد ایران در شرایطی به دیدار کره شمالی رفت که در پنج بازی خود در این مرحله تنها شش امتیاز کسب کرده بود و نیاز مبرمی به پیروزی در این بازی جهت باقی ماندن در دور رقابت برای رسیدن به مرحله نهایی جام جهانی داشت.

ایران در بازی رفت که در اکتبر (مهر ماه) سال گذشته در ورزشگاه آزادی برگزار شده بود با نتیجه 2-1 کره شمالی را شکست داده بود و در مجموع 14 دیدار گذشته خود 11 بار کره را مغلوب کرده بود.

گفتگو با امیر علیزاده کارشناس ورزشی در ایران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


اما بی نتیجه ماندن حملات ایران در نیمه اول و فشار تهاجمی شدید کره شمالی در نیمه دوم به ایران اجازه نداد که سه امتیاز حساس این مسابقه را کسب کند.

تیم ایران در ترکیب اولیه خود از مهدی رحمتی، پژمان نوری، محمد نصرتی، جلال حسینی، هادی عقیلی، مهدی مهدوی کیا، آندرانیک تیموریان، وحید هاشمیان، حسین کعبی، علی کریمی، و مسعود شجاعی استفاده کرد. محسن خلیلی در دقیقه 66 مسابقه جایگزین وحید هاشمیان شد و کمتر از سه دقیقه بعد به دلیل آسیب دیدگی جای خود را به مهرزاد معدنچی داد. در دقیقه 87 مسابقه هم محمد رضا خلعتبری جایگزین محمد نصرتی شد.

با کسب این نتیجه ایران از شش بازی هفت امتیاز کسب کرد و کره شمالی با 11 امتیاز و کماکان در تعقیب کره جنوبی صدرنشین گروه دو آسیا باقی ماند.

به این ترتیب ایران برای حفظ بخت صعود به جام جهانی در 11 روز آینده چاره ای جز پیروزی مقابل تیم های امارات متحده عربی و کره جنوبی ندارد.

دو نیمه متفاوت

کره شمالی در شرایطی مقابل ایران قرار گرفت که در این مرحله در زمین خود نباخته بود، اما ایران هم خارج از خانه به حریفان اجازه پیروزی نداده بود.

ایران در نیمه اول تهاجمی تر از حریف خود بود و سه بار به وضوح دروازه حریف را مورد تهدید قرار داد.

ایران تاکید عمده ای بر حمله از سمت راست دروازه کره شمالی، جایی که مهدی مهدوی کیا و حسین کعبی بازی می کردند داشت؛ در دقایق ابتدایی ارسال حسین کعبی از سمت راست دروازه کره شمالی در داخل محوطه جریمه به مسعود شجاعی رسید و ضربه شجاعی پس از برخورد به دروازه بان و تیر دروازه حریف، دفع شد.

در دقیقه 12 مسعود شجاعی بار دیگر، این بار با دفع ناقص شوتی از مهدی مهدوی کیا، در داخل محوطه جریمه کره شمالی و در سمت چپ آن، صاحب توپ شد و تلاش او برای ارسال توپ از بالای سر دروازه بان کره شمالی، با واکنش این دروازه بان خنثی شد.

اما جدی ترین تهدید علیه دروازه کره شمالی در دقیقه 42 مسابقه و به لطف مهارت علی کریمی و مهدی مهدوی کیا در اجرای یک بازی گروهی رخ داد؛ علی کریمی مقابل محوطه جریمه کره صاحب توپ شد، توپ را به داخل و سمت راست محوطه جریمه کره فرستاد و مهدی مهدوی کیا با نفوذ، پشت سر مدافعان کره به توپ رسید، اما ارسال او به مقابل دروازه وحید هاشمیان را در شرایطی صاحب توپ کرد که مدافعان کره شمالی به او نزدیک بودند و ضربه سریع هاشمیان با فاصله ای اندک از سمت راست دروازه میزبان از زمین بیرون رفت.

در نیمه دوم، از دقایق ابتدایی مشخص شد که کره شمالی با برنامه ای تازه پای به میدان گذاشته و حملات پی در پی این تیم به کل روند بازی را به نحوی تغییر داد که اگر مهدی رحمتی، دروازه بان ایران آماده نبود، ایران با دست خالی پیونگ یانگ را ترک می کرد.

میزبان در لحظات آغازین نیمه دوم مهدی رحمتی را در دو حمله پی در پی به واکنش وا داشت و به ایران اجازه نداد نظم تهاجمی خود را به دست آورد.

مهدی رحمتی که بی شک در نیمه دوم از پرکارترین بازیکنان ایران بود، در دقیقه 65 یک ضربه ایستگاهی را در فاصله ای اندک از تیر دروازه به بیرون زد، در دقیقه 77 شوتی را که تقریبا در امتداد خط عرضی زمین از سمت راست به سوی دروازه ایران زده شده را دفع کرد، یک دقیقه بعد دوباره مانع ورود توپ به دروازه شد و در وقت تلف شده بازی با خروج به موقع از دروازه یک موقعیت ضد حمله که در اثر اشتباه بازیکنان ایران برای حریف ایجاد شده بود را خنثی کرد.

نکات مثبت و منفی

یکی از مواردی که درباره روند بازی در نیمه اول مورد توجه کارشناسان قرار گرفت، آمادگی علی کریمی برای حضور در درگیری ها بود. این بازیکن که با آمدن افشین قطبی در راس کادر مربی گری تیم ملی دوباره در ترکیب اصلی این تیم حضور یافت تا صد و نهمین بازی ملی را به نام خود ثبت کند، ابایی از شرکت در درگیری ها نداشت.

به اعتقاد کارشناسان تیم ایران تحت فشار تهاجمی کره شمالی عملکردی قابل قبول نداشت و بالقوه موقعیت های متعددی را برای پیروزی در اختیار کره شمالی قرار داد.

حادثه ای که کار تیم ایران در نیمه دوم را دشوار کرد آسیب دیدگی محسن خلیلی، مهاجمی بود که پس از پشت سر گذاشتن فصلی متاثر از آسیب دیدگی، جایگزین وحید هاشمیان شد اما تنها دو دقیقه پس از ورود، با آسیب دیدگی تازه ای از ناحیه ران پای چپ زمین را ترک کرد.

مهرزاد معدنچی هم در شرایطی به جای محسن خلیلی وارد زمین شد که تنها یک روز قبل، کادر فنی جدید تیم ملی ایران آرش برهانی، بهترین گل زن فصل قبل لیگ برتر ایران را از ترکیب تیم ملی ایران در مقابل کره شمالی خارج کرد، که این تصمیم مورد انتقاد برخی کارشناسان قرار گرفت.

تیم ملی ایران در دو بازی آینده خود، روز چهارشنبه 10 ژوئن در تهران میزبان امارات متحده عربی خواهد بود و یک هفته پس از آن، در شهر سئول مقابل کره جنوبی قرار خواهد گرفت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.