اولین راهیان جام جهانی مشخص شدند

Image caption شینجی اوکازاکی با گل خود در دقیقه نهم مسابقه با ازبکستان، ژاپن را به جام جهانی فرستاد

ژاپن، استرالیا، کره جنوبی و هلند به اولین کشورهایی بدل شدند که جواز حضور در مرحله نهایی رقابت های جام جهانی فوتبال در آفریقای جنوبی را کسب کردند.

در گروه یک آسیا، ژاپن با پیروزی 1-0 مقابل ازبکستان در خاک این کشور و با گل دقیقه نه شینجی اوکازاکی اولین تیمی بود که به جام جهانی 2010 راه یافت.

این چهارمین بار پیاپی است که ژاپن به مرحله نهایی جام جهانی راه می یابد. ژاپن نخستین بار در سال 1938 به جام جهانی راه یافت، اما آن دوره از حضور در مسابقات کناره گرفت.

نخستین بار ژاپن در سال 1998 با پیروزی بر تیم ملی ایران در مرحله پلی آف در جام جهانی حضور یافت. این تیم در جام جهانی 2006 در آلمان در دور گروهی رقابت ها از دور مسابقات کنار رفت.

استرالیا پس از ژاپن و با کسب تساوی بدون گل در قطر راهی جام جهانی شد. استرالیا که در دور قبل، در مرحله دوم و به دلیل شکست مقابل ایتالیا از راهیابی به جام جهانی آلمان بازماند، برای سومین بار به مرحله نهایی جام جهانی رسید.

ژاپن و استرالیا هر دو با چهار پیروزی و دو تساوی، در شرایطی به مرحله نهایی راه یافتند که هنوز باید دو بازی دیگر در مرحله مقدماتی انجام دهند، اما نتایج اخیر آنها سبب شد در گروه یک هیچکدام از تیم های بحرین، قطر یاازبکستان نتوانند برای آنها تهدیدی ایجاد کنند.

در گروه دو آسیا هم کره جنوبی با کسب پیروزی 2-0 در امارات متحده عربی موفق شد برای هفتمین بار پیاپی به مرحله نهایی جام جهانی راه یابد.

کره جنوبی که در سال 2002 و در مقام میزبان جام جهانی به نیمه نهایی رقابت ها راه یافت، از شش بازی 14 امتیاز کسب کرده و سه امتیاز بالاتر از کره شمالی قرار دارد که در هفتمین بازی خود در خانه مقابل ایران به تساوی بدون گل دست یافت.

در آسیا، دو تیم اول هر گروه بطور مستقیم به جام جهانی راه می یابند و تیم های سوم دو گروه در ماه سپتامبر با یکدیگر مسابقه خواهند داد و برنده آنها برای کسب مجوز حضور در جام جهانی با نیوزیلند، قهرمان اقیانوسیه رقابت خواهند کرد.

در گروه نه اروپا هم هلند با پیروزی 2-1 در ایسلند به اولین تیم اروپایی بدل شد که حضور خود در جام جهانی آفریقای جنوبی را مسجل ساخت.

در اروپا که 13 سهمیه در جام جهانی دارد، تیم های اول گروه های نه گانه بطور مستقیم به جام جهانی راه خواهند یافت و هشت تیم برتر این گروه ها که به رتبه دوم گروه خود دست یافته اند با انجام بازی های رفت و برگشت، چهار تیم پایانی اروپا را تعیین خواهند کرد.

در دیگر مسابقات حساس، در گروه یک اروپا دانمارک با پیروزی 1-0 مقابل سوئد، اختلاف خود را در صدر جدول با مجارستان به سه امتیاز رساند و پرتغال هم با پیروزی 2-1 برابر آلبانی، در فاصله چهار بازی مانده به پایان رقابت های این گروه خود را در رتبه سوم به چهار امتیازی مجارستان رساند.

Image caption جادوی کاپلو هنوز ادامه دارد

انگلستان با پیروزی 4-0 مقابل قزاقستان کماکان به روند بدون شکست خود تحت هدایت فابیو کاپلو ادامه می دهد و تنها به این دلیل با 18 امتیاز کسب کرده، صعود خود به مرحله نهایی را قطعی ننموده که اختلاف این تیم با کرواسی به اندازه ای نرسیده که کسب رتبه اول گروه شش اروپا برای آن مسجل شود. در مسابقه مقابل قزاقستان دیوید بکهام در دقیقه 75 برای حضور در صد و یازدهمین بازی ملی خود وارد زمین شد، اما گل های انگلستان توسط وین رونی، گرت بری، امیل هسکی و فرنک لمپارد به ثمر رسید.

در آمریکای جنوبی برزیل اوروگوئه را 4-0 شکست داد تا با تفاضل گل بهتر به نسبت پاراگوئه به صدر جدول این منطقه برسد. برزیل صدر نشینی خود را مدیون شیلی است که پاراگوئه را در زمین این کشور 2-0 مغلوب کرد.

آرژانتین هم که در حال حاضر با اختلافی اندک نسبت به برزیل، پاراگوئه و شیلی، سهمیه چهارم آمریکای جنوبی را در اختیار دارد، کلمبیا را با یک گل شکست داد.

مطالب مرتبط