کارنامه افتخارات فدرر تکمیل شد

راجر فدرر سوئیسی با شکست رابین سودرلینگ از سوئد در فینال جام آزاد فرانسه برای نخستین بار قهرمان این تورنمنت شد و کارنامه افتخاراتش را تکمیل کرد.

فدرر 27 ساله در سه ست پیاپی (6-1، 7-6 و 6-4) توانست سودرلینگ را در یک ساعت و 55 دقیقه سه بر هیچ شکست دهد.

نفر دوم تنیس جهان در شرایطی قهرمان این تورنمنت شد که رافائل نادال اسپانیایی مشهور به سلطان تنیس در زمین خاک رس، در اين دوره از مسابقات در همان بازیهای نخست از سودرلینگ شکست خورده بود.

نادال چهار دوره پیاپی قهرمان جام آزاد فرانسه شده بود.

فدرر پس از مسابقه گفت: "احتمالا این بزرگترین پیروزی من بوده است. زیر فشار زیادی بودم. خیلی خوب بود موقعی که روی سکوی قهرمانی ایستادم."

او جایزه اش را از آندره آغاسی گرفت.

سودرلینگ، حریف او در این مسابقه گفت: "راجر امروز خیلی خوب بود، خیلی بهتر از من بازی کرد. او مستحق برد بود و بهترین بازیکن تاریخ است. او به من درس داد که چگونه تنیس بازی کنم."

راجرر فدرر با آنکه پیش از این در 13 گرند اسلم برنده شده بود، اما هنوز نتوانسته بود به قهرمانی جام آزاد فرانسه دست یابد. با کسب این افتخار فدرر با به دست آوردن 14 عنوان قهرمانی در گرند اسلم های چهارگانه، خود را به پیت سپمراس رساند.

به دست آوردن این جام، افتخار دیگری نصیب فدرر کرد. نام او اکنون در فهرست تنیس بازانی آمده که توانسته اند در هر چهار گرند اسلم قهرمان شوند.

فرد پری، روی امرسون، راد لی ور، دان باج و آندره آغاسی پنج تنیس باز دیگر این فهرست هستند که قهرمانی در جامهای ویمبلدون، جام آزاد استرالیا، جام آزاد فرانسه و جام آزاد آمریکا را در کارنامه حرفه ای خود دارند.

فدرر در مجموع در بازی نهایی 19 گرند اسلم حضور داشته که فقط در پنج بازی فینال شکست خورده است.

او تاکنون پنج بار در ویمبلدون، پنج بار در جام آزاد آمریکا، سه بار در جام آزاد استرالیا و بالاخره یک بار در جام آزاد فرانسه قهرمان شده است.