لیکرز از وقت اضافه جان به در برد

Image caption پائو گاسول (راست) و لامار اودوم عوامل کلیدی پیروزی لیکرز بودند

تیم بسکتبال لس آنجلس لیکرز با موفقیت مرحله اول ماموریت خود برای قهرمانی در فصل جاری لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا را به انجام رساند.

در مسابقه دوم مجموعه بازی های فینال لیگ NBA که به دلیل کسب رکورد برد و باخت بهتر از سوی لیکرز، در زمین این تیم انجام شد، لیکرز در وقت اضافه اورلاندو را با نتیجه 101-96 شکست داد تا در مجموع دو بازی 2-0 از حریف خود پیش بیفتد.

لیکرز که در مسابقه قبل با قاطعیت حریف خود را شکست داده بود، در این بازی به مشکل برخورد و حتی رسیدن بازی به وقت اضافه باعث شد بازیکنان این تیم نفس راحتی بکشند.

در این بازی کوبی برایانت 29 امتیاز و هشت پاس منجر به گل به نام خود ثبت کرد و پائو گاسول با 24 امتیاز و 11 ریباند او را همراهی کرد، هرچند نقش کلیدی را در این بازی لامار اودوم فوروارد لیکرز ایفاء کرد که به عنوان یک بازیکن ذخیره 19 امتیاز، هشت ریباند و سه بلاک شات را به دست آورد.

در سوی دیگر میدان اورلاندو در شرایطی متحمل شکست شد که بازیکنان این تیم بر خلاف بازی قبل راه حلقه ها را پیدا کردند و رشارد لویس با 34 امتیاز، 11 ریباند و هفت پاس منجر به گل، هدایت ترک اغلو با 22 امتیاز و شش ریباند و دوایت هاوارد با 17 امتیاز، 16 ریباند چهار توپ ربایی و چهار بلاک شات عملکردی قابل مقایسه با ستارگان لیکرز داشتند.

بر خلاف بازی اول بازیکنان لیکرز در زیر حلقه ها در کسب امتیاز غالب نبودند و فشار بیش از حد آنها در دفاع کردن از دوایت هاوارد، سنتر چابک اورلاندو، در زیر حلقه خود، موقعیت های مناسبی برای انجام پرتاب از بیرون خط سه امتیازی برای بازیکنان اورلاندو ایجاد کرد.

عامل پیروزی لیکرز: تجربه، مهارت و تلاش

در کوارتر اول هر چند لیکرز در دفاع پر تلاش ظاهر شد، اما اشتباهات بازیکنان این تیم در انتخاب موقعیت مناسب برای انجام پرتاب عملا بخت فاصله گرفتن از اورلاندو را از بین برد و هره لیکرز در دفاع با زحمت توپ به دست آورد، در حمله به راحتی از دست داد.

اما در کوارتر دوم آنچه باعث شد لیکرز مانند بازی اول نتواند از حریف خود فاصله بگیرد، افزایش قوای تهاجمی اورلاندو بود.

اورلاندو که در بازی اول در پرتاب ها شبی کابوس وار را پشت سر گذاشت، در کوارتر دوم به لطف درخشش رشارد لویس سرنوشتی متفاوت داشت.

Image caption ترک اغلو (راست)، هاوارد (وسط) و لویس در مجموع به نسبت بازی اول 40 امتیاز بیشتر کسب کردند

این فوروارد بلند قامت تنها در این کوارتر یک تنه 18 امتیاز کسب کرد که 12 امتیاز آن از پشت خط سه امتیازی بود.

در کوارتر سوم نوبت هدایت ترک اغلو دیگر فوروارد اورلاندو بود که با کسب 14 امتیاز مدافعان لیکرز را مقهور قابلیت های تهاجمی خود کند.

ترک اغلو مهمترین کار خود را ثانیه هایی مانده به پایان بازی انجام داد؛ وقتی نتیجه بازی 88-88 مساوی بود، کوبی برایانت که در کوارتر چهارم 11 امتیاز کسب کرده بود تلاش کرد تا با یک پرتاب دیگر پیروزی را کسب کند، اما 1.8 ثانیه مانده به پایان بازی ترک اغلو که برایانت را از نزدیک تحت نظر داشت، از پشت توپ این ستاره لیکرز را سد کرد و با درخواست تایم اوت، موقعیتی هم برای پیروزی تیم خود به دست آورد.

هر چند اورلاندو تاکتیکی کاملا موفق را در لحظات پایانی اجرا کرد و شش دهم ثانیه مانده به پایان بازی کورتنی لی، بازیکن کم سن و سال خود را مقابل سبد صاحب توپ ساخت، اما کم تجربگی این بازیکن باعث شد او نتواند از موقعیت ایجاد شده استفاده کند و پرتاب سریع او وارد سبد لیکرز نشود.

اما در وقت اضافه شرایط به کل تغییر کرد؛ پرتاب های اورلاندو تحت فشار دفاعی لیکرز دوباره وارد سبد نشد و کمتر از دو دقیقه مانده به پایان وقت اضافه، وقتی درک فیشر با ربودن توپ بازیکنان اورلاندو به سرعت راه سبد تیم میهمان را در پیش گرفت و موفق شد مدافعان حریف را وادار به خطا کند، عملا جریان بازی از دست اورلاندو خارج شد.

فیشر دو پرتاب آزاد خود را به ثمر رساند تا لیکرز سه امتیاز پیش بیفتد و پائو گاسول در حمله بعد با نفوذ به سمت سبد و به ثمر رساندن پرتاب خود با وجود ارتکاب خطا از سوی بازیکنان حریف، عملا کار را تمام کرد.

لیکرز بیش از هر چیز مدیون دقت بازیکنان خود بود که هیچکدام از 14 موقعیت آخر خود برای به ثمر رساندن پرتاب های آزاد را از دست ندادند و تحت فشار امتیازهای حساسی کسب کردند.

سه بازی آینده در زمین اورلاندو برگزار خواهد شد که اولین آن در سه شنبه شب نهم ژوئیه (بامداد چهارشنبه دهم ژوئه به وقت اروپا و آسیا) خواهد بود.

در بازی سوم اورلاندو در شرایطی مقابل لیکرز قرار می گیرد که از سال 1985 یازده تیم از دوازده تیمی که در فینال دو بازی اول را برده اند، در نهایت و در مجموع هفت بازی فینال به مقام قهرمانی فصل نیز دست یافته اند.

مطالب مرتبط