تبریز دوباره صاحب تیم در لیگ برتر شد

Image caption تراکتورسازی تبریز تنها در اولین دوره لیگ برتر ایران حضور داشت (عکس: سایت هیئت فوتبال استان آذربایجان شرقی)

هفت سال انتظار مشتاقان فوتبال در تبریز برای داشتن یک تیم در لیگ برتر ایران به سر رسید.

در هفته پایانی رقابت های لیگ دسته اول فوتبال ایران و در گروه ب این مسابقات، تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز با پیروزی 2-0 مقابل آلومینیوم هرمزگان موفق شد با 54 امتیاز در صدر قرار بگیرد و بطور مستقیم راهی رقابت های لیگ برتر ایران شود.

تراکتورسازی پس از 10 سال حضور پیاپی در لیگ آزادگان (1370 تا 1379) تنها در در اولین دوره لیگ حرفه ای ایران حضور داشت و به دلیل کسب رتبه چهاردهم در اولین دوره لیگ برتر به دسته اول سقوط کرد.

هر چند این تیم در فصل 1385-1386 موفق به قهرمانی در دسته اول شد اما با ناکامی در مرحله پلی آف (حذفی) جهت صعود به لیگ برتر، از رسیدن به لیگ برتر باز ماند.

تلاش مسئولان باشگاه تراکتور سازی برای رسیدن دوباره به لیگ برتر به اندازه ای افزایش یافت که حتی در سال 1383 ارنست میدن دروپ مربی آلمانی را به خدمت گرفت، اما در آن سال نتوانست نتیجه ای بهتر از رتبه پنجم دسته اول را کسب کند.

اما در فصل جاری به واسطه تغییر قوانین نحوه صعود تیم ها به لیگ برتر، این تیم بدون نیاز به حضور در مرحله پلی آف موفق به کسب جواز حضور در لیگ برتر شد.

تراکتور سازی از نظر محبوبیت تیمی هم سطح ملوان بندر انزلی یا نفت آبادان محسوب می شود که شهروندان تبریز بر روی آن تعصب ویژه ای دارند و این تیم از سوی شهروندان تبریز "تراختور" نامیده و نوشته می شود.

در دوره ای که بحث انتقال تیم های لیگ برتری متمرکز در تهران به شهرستان ها با جدیت پیگیری می شد، خواسته واگذاری امتیاز یکی از تیم های درحال انتقال به تبریز مطرح شد.

برخی کارشناسان معتقد بودند بجای انتقال تیم های فوتبال به شهرهایی مانند قزوین یا همدان، تبریز به واسطه ریشه دارتر بودن فوتبال در آن میزبان بهتری برای یک تیم فوتبال در لیگ برتر می توانست باشد.

ضمن اینکه با توجه به فعالیت برخی گروه های جدایی طلب در مناطق ترک زبان، هشدارهایی هم درباره تبعات اجتماعی احتمالی خارج ماندن تبریز از حیطه لیگ برتر بر انسجام ملی در ایران مطرح شده بود.

با این وجود خواسته ها و پیشنهادهای اینچنینی مورد توجه واقع نشد.

از سرشناس ترین بازیکنان تیم تراکتورسازی در گذشته می توان از کریم باقری، رسول خطیبی، سیروس دین محمدی، یحیی گل محمدی، و ستار همدانی نام برد که همگی در نهایت در جمع بازیکنان تیم ملی ایران نیز قرار گرفتند.

تراکتورسازی تبریز دومین تیمی است که از دسته اول به لیگ برتر راه پیدا می کند؛ پیش از این تیم استیل آذین صعود خود به لیگ برتر را مسجل ساخته بود و تیم های شهرداری تبریز و شاهین پارس جنوبی راهی مرحله پلی آف شدند.

مطالب مرتبط