پیروزی تاریخی اورلاندو مقابل لیکرز

Image caption این پنج نفر اولین پیروزی تاریخ باشگاه اورلاندو مجیک در مرحله نهایی را رقم زدند

در مسابقه سوم فینال لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا، NBA، اولاندو مجیک، مقابل لس آنجلس لیکرز با نتیجه 108-104 پیروز شد و به یک نتیجه تاریخی دست یافت.

اورلاندو در تاریخ باشگاه خود تنها یک بار، 14 سال پیش به فینال NBA رسیده بود که در آن بار بدون کسب حتی یک پیروزی شاهد قهرمانی هیوستون راکتز بود.

این بار و پس از دو شکست در لس آنجلس، بالاخره شهروندان اورلاندو و طرفداران این تیم، در هفتمین تلاش برای کسب پیروزی در یک مسابقه فینال، به انتظار پایان دادند.

اورلاندو در راه کسب این موفقیت رکوردی تاریخی را نیز برجای گذاشت. بازیکنان این تیم در نیمه اول مسابقه 75 درصد پرتاب های خود را به ثمر رساندند (24 از 32) و آماری بی سابقه برجای گذاشتند که حتی با وجود آنکه در نیمه دوم در پرتاب ها به اندازه نیمه اول موفق نبودند، با این وجود در مجموع مسابقه هم به آمار 62.5 درصد موفقیت در پرتاب دست یافتند (40 از 64) که در تاریخ 62 ساله لیگ NBA، هرگز در یک مسابقه فینال رقمی بیشتر از آن ثبت نشده بود.

این در حالی است که در دو مسابقه اول فینال، بازیکنان اورلاندو به ترتیب 29 درصد و 42 درصد پرتاب های خود را به ثمر رساندند.

در این مسابقه دوایت هاوارد با 21 امتیاز و 14 ریباند، رشارد لویس با 21 امتیاز، ریفر آلستون گارد اورلاندو با 20 امتیاز، و هدایت ترک اغلو با 18 امتیاز، شش ریباند و هفت پاس منجر به گل سهمی عمده در پیروزی اورلاندو داشتند.

در برابر کوبی برایانت ستاره لیکرز که برای کسب چهارمین عنوان قهرمانی خود تلاش می کند، هر چند در نیمه اول 21 امتیاز کسب کرد، اما در نیمه دوم تحت فشار دفاع اورلاندو نتوانست مجموع امتیازات خود را از 31 بالاتر ببرد و به اعتقاد کارشناسان به ویژه در دقایق پایانی مسابقه عملکردی ضعیف داشت.

پائو گاسول سنتر اسپانیایی لیکرز باوجود کسب 23 امتیاز در جمع کردن توپ های سرگردان بر روی حلقه های ناموفق بود و لامار اودوم، فوروارد لیکرز که در دو مسابقه اول نقشی کلیدی ایفاء کرد، به دلیل ارتکاب خطاهای متعدد عملا نتوانست در روند بازی تغییری ایجاد کند.

پیروزی در دقایق پایانی

با این وجود مسابقه تا دو دقیقه مانده به پایان کاملا پایاپای پیش رفت؛ هر چند اورلاندو تا هفت دقیقه و 55 ثانیه مانده به پایان بازی 9 امتیاز از لیکرز پیش بود (91-82) ، اما بازیکنان لیکرز با تلاش جمعی در ظرف پنج دقیقه بازی را به تساوی کشاندند 99-99).

مایکل پیتریوس فوروارد فرانسوی اورلاندو در ریباند شوت گل نشده هدایت ترک اغلو را به گل تبدیل کرد ولی در یکی از موقعیت های حساس، (حدود دو دقیقه به پایان مسابقه) و زمانی که لیکرز می بایست در جواب بازی را به تساوی می کشاند، کوبی برایانت اقدام به بک پرتاب سه امتیازی نابهنگام کرد که ناکامی در به ثمر رساندن آن شرایط را به سود اورلاندو تغییر داد.

هرچند لیکرز یک دقیقه و 29 ثانیه مانده به پایان بازی اختلاف را به یک امتیازکاهش داد (102-101 به سود اورلاندو) اما رشارد لویس، فوروارد اورلاندو با یک پرتاب از راه دور نتیجه بازی را به 104-101 عوض کرد.

برایانت در حمله بعد به سمت حلقه نفور کرد و با خطای دوایت هاوارد متوقف شد، اما از دو پرتاب آزاد تنها یکی را به ثمر رساند تا اختلاف از دو امتیاز کمتر نشود (104-102).

رشارد لویس با ناکامی در به ثمر رساندن یک پرتاب، کمتر از 40 ثانیه مانده به پایان بازی بهترین موقعیت برای به تساوی کشاندن بازی یا حتی پیروزی را در اختیار لیکرز قرار داد اما کوبی برایانت در حساس ترین حمله، در هنگام عبور از میان دو بازیکن دو بازیکن اورلاندو توپ را از دست داد و لیکرز چاره ای جز خطا کردن بر روی بازیکنان اورلاندو و متوقف کردن حمله آنها و ساعت بازی نداشت.

مایکل پیتریوس دو پرتاب آزاد را برای اورلاندو به ثمر رساند و لیکرز در 30 ثانیه بعد چهار پرتاب سه امتیازی انجام داد که در هیچکدام موفق نبود.

در نهایت پرتابی دیر هنگام از طرف کوبی برایانت و سپس دو پرتاب آزاد توسط رشارد لویس هم نتوانست حاصل مسابقه را تغییر دهد.

اورلاندو پنجشنبه شب به وقت محلی میزبان بازی چهارم فینال خواهد بود.