ایران، امارات را برد

وحید هاشمیان

تیم ملی فوتبال ایران در مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۱۰، در ورزشگاه آزادی با یک گل تیم امارات را شکست داد و با ده امتیاز در رده چهارم جدول گروه قرار گرفت. تک گل ایران را علی کریمی در دقیقه ۵۳ به ثمر رساند.

پس از تساوی ناامید کننده مقابل کره شمالی، باخت یا تساوی مقابل امارات به رویای تیم ایران برای رفتن به جام جهانی پایان می داد. اما پیروزی، امیدهای تیم افشین قطبی را زنده کرد.

شاگردان قطبی برای صعود باید هفته آینده هم کره جنوبی را در سئول شکست دهند و منتظر اتفاقات بازی دیگر روز پایانی باشند.

تیم امارات در آخرین دیدار خود در رقابت های مقدماتی جام جهانی رو در روی ایران قرار گرفت. این تیم هیچ شانسی برای صعود نداشت و با تنها یک امتیاز –که از تساوی مقابل ایران در بازی رفت گرفته بود- در رده آخر گروه جای داشت.

سرمربی امارات گفته بود: "امارات برای حفظ حیثیت خود با تمام قوا مقابل ایران قرار می گیرد. شانسی برای صعود نداریم، اما همه سعی می کنیم آبرومندانه از زمین خارج شویم."

قطبی نیز معتقد بود تیمش در مصاف با امارات نمایشی فوق العاده خواهد داشت: "در این دیدار بهترین فوتبال ایران را می بینیم و با برتری، قدم بزرگی برای حضور در جام جهانی برخواهیم داشت."

تیم ایران در این مسابقه با ترکیب سید مهدی رحمتی، حسین کعبی، سید جلال حسینی، هادی عقیلی، پژمان نوری، جواد نکونام، آندرانیک تیموریان، مهدی مهدوی کیا (۴۵، محمدرضا خلعتبری)، علی کریمی، مسعود شجاعی(۷۹ ،خسرو حیدری) و وحید هاشمیان (۵۸، آرش برهانی) به میدان رفت.

مطابق انتظار تیم ایران از ابتدا هجومی بازی کرد.

بازیکنان ایران با در اختیار گرفتن توپ و میدان، موقعیت های خطرناکی روی دروازه حریف ایجاد کردند، اما فرصت ها یکی پس از دیگری از دست رفت.

وحید هاشمیان، مسعود شجاعی و جواد نکونام بازیکنانی بودند که در نیمه نخست چند فرصت عالی گلزنی را از دست دادند تا نبود یک تمام کننده همچنان در تیم ایران به چشم آید.

در مقابل، امارات پرتعداد دفاع کرد. مترصد ضد حملات بود و در دو موقعیت ضد حمله نیز خطرناک نشان داد.

نیمه دوم را ایران با یک تعویض آغاز کرد؛ محمدرضا خلعتبری جانشین مهدی مهدوی کیا شد تا بار هجومی تیم بیشتر شود.

حملات پرتعداد ایران سرانجام در دقیقه ۵۳ نتیجه داد و علی کریمی روی پاس خلعتبری، ایران را به گل برتری رساند؛ کریمی با تکنیک قابل توجهش مدافعان را جا گذاشت و با شوتی دقیق با پای چپ از داخل محوطه جریمه توپ را درون دروازه امارات فرستاد.

امارات برای جبران دقایقی روی دروازه میزبان فشار آورد، ولی بازیکنان ایران با حفظ توپ توانستند بازی را کنترل کنند.

در دقیقه ۷۶ ضربه آرش برهانی –که در نیمه دوم جانشین هاشمیان شده بود- از روی خط دروزاه برگشت داده شد.

در آخرین دقایق هم شوت محکم حسین کعبی با اختلاف اندک از کنار دروازه بیرون رفت و در نهایت بازی با همان تک گل کریمی تمام شد.

با این برد تیم ایران ۱۰ امتیازی شد. شاگردان قطبی هرچند در مکان چهارم جدول قرار گرفته اند اما هنوز حتی شانس صعود مستقیم به جام جهانی را دارند.

در دیگر بازی گروه B، تیم ملی عربستان در سئول تیم صعود کرده کره جنوبی را ۰-۰ متوقف کرد.

با این تساوی، عربستان با کره شمالی هم امتیاز شد و با تفاضل گل کمتر در رده سوم گروه قرار گرفت.

عربستان و کره شمالی در روز پایانی مرحله مقدماتی در ریاض به مصاف هم خواهند رفت. برنده این دیدار می تواند بعنوان تیم دوم گروه B راهی جام جهانی ۲۰۱۰ شود.

اما اگر عربستان و کره شمال تساوی برسند و ایران، کره جنوبی را شکست دهد، تیم ایران بعنوان تیم دوم پس از کره جنوبی به طور مستقیم به جام جهانی صعود می کند.

در این گروه، کره جنوبی با ۱۵ امتیاز و تفاضل گل (۸+) صدرنشینی و صعودش را قطعی کرده است. کره شمالی و عربستان با ۱۱ امتیاز و تفاضل گل (۲+) و (۰) در رده های دوم و سوم ایستاده اند و ایران با ۱۰ امتیاز و تفاضل گل (۱+) در رتبه چهارم است.

دیدار حساس ایران با کره جنوبی ۲۷ خرداد (۱۷ ژوئن) در سئول برگزار می شود.

سرمربی تیم ایران در مورد این بازی گفته است: "مطمئنم با غلبه برامارات، بردن کره جنوبی کار راحتی است. چون رفتن کره جنوبی به جام جهانی قطعی شده است."

مطالب مرتبط