فیشر اورلاندو را به زانو درآورد

Image caption درک فیشر 12 امتیاز کسب کرد که نیمی از آنها سرنوشت بازی را تغییر داد

لس آنجلس لیکرز به یک قدمی کسب مقام قهرمانی لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا رسید.

در مسابقه چهارم مرحله نهایی این لیگ، لیکرز که در نیمه مسابقه 12 امتیاز از میزبان خود عقب بود، باافزایش فشار دفاعی و تهاجمی، اختلاف را کاهش داد و پس از کشاندن مسابقه به وقت اضافه، اورلاندو را 99-91 شکست داد.

به این ترتیب لیکرز در مجموع چهار مسابقه 3-1 از حریف خود پیش افتاد و با کسب تنها یک پیروزی دیگر به پانزدهمین مقام قهرمانی خود در لیگ NBA دست خواهد یافت.

لیکرز بیش از هرکس این پیروزی را مدیون درک فیشر، گارد با تجربه خود بود که دو پرتاب سه امتیازی حساس او نه تنها لیکرز را از مرز شکست عقب کشید و به پیروزی رساند.

هر چند لیکرز در کوارتر سوم به لطف تلاش ترور آریزا (فوروارد جوان خود که پیش از سال 2007 عضو تیم حریف بود) و پرتاب های سه امتیازی او اختلاف را جبران کرد و در آغاز کوارتر چهارم چهار امتیاز پیش افتاد، اما درمقاطع میانی کوارتر چهارم اورلاندو اختلاف را جبران کرد و یک دقیقه و 34 ثانیه مانده به پایان مسابقه پنج امتیاز از لیکرز جلوتر بود.

اما پائو گاسول با قاطعیت توپ را در سبد اورلاندو قرار داد، دوایت هاوارد دو پرتاب آزاد حساس را که می توانست اورلاندو را به پیروزی برساند از دست داد و چهار ثانیه مانده به پایان مسابقه، درک فیشر با یک پرتاب سه امتیازی بازی را به تساوی و وقت اضافه کشاند.

Image caption ترور آریزا نقشی کلیدی در تغییر جهت بازی در کوارتر سوم داشت

در دقایق ابتدایی وقت اضافه اورلاندو تنها یکی از پنج پرتاب اول خود را به ثمر رساند و سه ثانیه مانده به پایان وقت اضافه، در شرایطی که دو تیم در نتیجه 91 مساوی بودند، درک فیشر دوباره فرصت یافت تا با پرتابی موفق لیکرز را سه امتیاز از حریف پیش بیندازد.

اورلاندو در تلاش برای جبران اختلاف دو پرتاب سه امتیازی توسط هدایت ترک اغلو انجام داد اما هیچ کدام از دو پرتاب به ثمر نرسید و هر دو بار پائو گاسول، سنتر لیکرز با قرار دادن توپ درون سبد اورلاندو، لیکرز را در مجموع 4 امتیاز دیگر هم پیشتر انداخت تا کار عملا به پایان برسد.

لیکرز مطابق معمول بیشتر بر کوبی برایانت تکیه داشت که با 32 امتیاز، هشت پاس منجر به گل و هفت ریباند موفق ترین بازیکن این تیم بود. ترور آریزا با 16 امتیاز و 9 ریباند، و پائو گاسول با 16 امتیاز و 10 ریباند نقشی عمده در پیروزی لیکرز ایفا کردند.

لیکرز در شرایطی پیروز شد که دوایت هاوارد سنتر اورلاندو شبی بسیار موفق را پشت سر گذاشت و علاوه بر کسب 16 امتیاز و 21 ریباند، با 9 بار سد کردن توپ بازیکنان لیکرز، رکوردی جدید برای بلاک شات در یک مسابقه فینال برجای گذاشت.

این دومین باری بود که در مسابقات مرحله نهایی سال جاری یک مسابقه به وقت اضافه رسید؛ آخرین باری که در مرحله فینال دو مسابقه به وقت اضافه کشیده شد، سال 1984 بود که مجیک جانسون و لری برد، دو اسطوره بسکتبال آمریکا همراه با تیم های خود، لس آنجلس لیکرز و بوستون سلتیکز به فینال رسیده بودند.

مطالب مرتبط