ایران به جام جهانی صعود نکرد

Image caption چند بازیکن ایران با دستبند سبز در میدان حاضر شدند

تیم ملی ایران در آخرین بازی خود در مرحله مقدماتی جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی مقابل کره جنوبی به نتیجه 1-1 دست یافت و با توجه به تساوی تیم های عربستان و کره شمالی، از صعود به جام جهانی باز ماند.

تیم ایران در دقیقه 51 این بازی توسط مسعود شجاعی به گل برتری دست یافت اما در دقیقه 81 مقهور فشار تهاجمی کره جنوبی شد و با گل پارک جی سونگ، برتری خود را از دست داد.

تیم ایران در نهایت با 11 امتیاز، بعد از تیم های کره جنوبی، کره شمالی و عربستان، در رده چهارم گروه قرار گرفت و امیدش به صعود به جام جهانی را کلا از دست داد.

کره جنوبی و کره شمالی مستقیما به جام جهانی صعود کردند و عربستان باید با بحرین، تیم سوم گروه دیگر، بازی حذفی را برگزار کند.

یکی از نکاتی که در رسانه های مختلف جلب توجه کرد به دست داشتن نوارهای سبزرنگ به مچ دست بازیکنان ایران بود که در نیمه دوم دیده نشد؛ گرچه در گذشته برخی بازیکنان ایران چنین اقدامی را به عنوان یک نماد اعتقادی و جهت تقویت روحیه انجام داده اند، اما اقدام جمعی به این شکل نادر بوده است.

هرچند برخی منابع از این اقدام به عنوان حمایت از میرحسین موسوی در تنش سیاسی موجود ایران دانستند و برداشتن آن را ناشی از فشار سازمان تربیت بدنی قلمداد کردند، اما هنوز منبع مستقلی هیچکدام از این دو ادعا را تایید نکرده است.

منصور پورحیدری سرپرست تیم ملی ایران دلیل بستن مچ بند های سبز را "نذر برای پیروزی" دانست و با وجود دفاع از این اقدام به استناد سابقه آن در دوران بازیگری خود گفت بازیکنان "در بین دو نیمه با این تشخیص که ممکن است این سبزها مورد سوء استفاده عده ای قرار گیرد آنها را باز کردند."

مهرداد مسعودی، کارشناس فوتبال، که برای دیدن بازی ایران به سئول رفته بود، گفت شش بازیکن تیم ایران در آخرین لحظات پیش از ورود به زمین، دستبندهای سبزرنگی را به مچ خود بستند. جواد نکونام، علی کریمی، حسین کعبی، مسعود شجاعی، محمد نصرتی و مهدی مهدوی کیا بازیکنانی بودند که اقدام به این کار کردند.

گزارش بازی

ایران در این مسابقه مهدی رحمتی، هادی عقیلی، جلال حسینی، حسین کعبی، مهدی مهدوی کیا، جواد نکونام، پژمان نوری، محمد نصرتی، آندرانیک تیموریان، مسعود شجاعی و علی کریمی را به کار گرفت و افشین قطبی سرمربی ایران، در این بازی مسعود شجاعی را جایگزین وحید هاشمیان در نوک حمله ایران کرده بود.

دو تیم در 22 بازی پیشین خود برابر بودند (هشت برد به سود هر تیم و شش مساوی) اما در 15 دقیقه ابتدای بازی توپ و میدان در اختیار بازیکنان کره جنوبی قرار داشت و بازیکنان این تیم در دقیقه 16 بازی دو بار با شوت های از راه دور از بیرون محوطه جریمه دروازه ایران را تهدید کردند، که مهدی رحمتی یکی از این ضربات را کنترل کرد.

غلبه تیم کره جنوبی به اندازه ای بود که وقتی ایران برای اولین بار توپ را به مقابل دروازه کره رساند، 20 دقیقه از آغاز مسابقه گذشته بود.

اما پس از آن ایران بود که چهار بار دروازه کره را بطور جدی تهدید کرد؛ در دقیقه 26 شوت از راه دور نکونام دروازه کرخ را تهدید کرد و اگر مسعود شجاعی به توپ ناقص دقع شده رسیده بود، امکان دستیابی ایران به گل وجود داشت.

یک دقیقه بعد مهدی مهدوی کیا دروازه کره را هدف قرار گرفت، در دقیقه 42 ضربه کاشته نکونام با فاصله بسیار اندک از سمت چپ دروازه کره بیرون رفت و بهترین موقعیت یک دقیقه مانده به پایان نیمه اول نصیب مسعود شجاعی شد.

در دقیقه 44 مسعود شجاعی مقابل دروازه کره صاحب توپ شد و پس از عبور از مدافعان کره در مقابل روازه این تیم توپ را با ضربه ای محکم روانه دروازه کره کرد که تنها واکنش دروازه بان کره باعث شد نتیجه به سود ایران تغییر نکند.

در آغاز نیمه دوم ارسال بلندی از محمد نصرتی وارد محوطه جریمه کره شد که اشتباه دروازه بان نامطمئن کره، مسعود شجاعی را در موقعیتی مناسب برای زدن گل قرار داد و ایران در آستانه کسب اولین پیروزی خود مقابل کره جنوبی در سئول از سال 1971 قرار گرفت.

با وجود تلاش بازیکنان کره برای جبران گل خورده، حملات ایران ادامه یافت و تنها تعلل مسعود شجاعی (که با ارسال حسین کعبی صاحب توپ شده بود) در دقیقه 63 مسابقه مقابل دروازه کره جنوبی باعث شد که اختلاف به دو گل افزایش پیدا نکند.

مهدی رحمتی در دقایق بعدی دو بار دروازه ایران را بسته نگه داشت و اجازه نداد نفوذ موفق بازیکنان کره و عبور آنها در داخل محوطه جریمه از سد مدافعان ایران، نتیجه را تغییر دهد.

در دقیقه 75 آرش برهانی جایگزین علی کریمی شد اما افزایش فشار کره بر روی دروازه ایران نه تنها موقعیتی برای گل زنی او ایجاد نکرد بلکه در دقیقه 81 به نقوذ پارک جی سونگ، هافبک منچستریونایتد به سمت چپ محوطه جریمه ایران منجر شد که پارک توانست تقریبا از راویه ای بسته، توپ را با فاصلهای اندک از مهدی رحمتی درون دروازه ایران قرار دهد.

بازیکنان کره جنوبی در دقیقه 90 باردیگر توانستند در محوطه جریمه ایران از مدافعان و دروازه بان تیم ایران عبور کنند اما در نهایت نتوانستندضربه پیروزی بخش را بزنند.

مطالب مرتبط