احمدی نژاد: رئیس جمهوری آمریکا از اروپائیان پیروی نکند

محمود احمدی نژاد در مراسم افتتاح طرح پتروشیمی
Image caption احمدی نژاد: انتخابات ریاست جمهوری آغازی بزرگ برای ملت ایران است

محمود احمدی نژاد با محکوم کردن انتقاد کشورهای اروپایی از رخدادهای اخیر ایران، از رئیس جمهوری آمریکا خواسته است از این کشورها پیروی نکند.

روز پنجشنبه، 25 ژوئن (4 تیر)، رئیس جمهوری ایران در سخنانی در مراسم افتتاح یک طرح پتروشیمی، انتقاد کشورهای اروپایی از نحوه رسیدگی به اعتراضات به نتیجه انتخابات اخیر ایران و برخورد خشونت آمیز ماموران دولتی با معترضان را رد کرد و گفت که "به آمریکا و برخی کشورهای اروپایی توصیه و نصیحت می کنم رفتار خود را اصلاح کنند."

در پی انتشار نتایج انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و برگزاری تظاهرات اعتراضی نسبت به آنچه که تقلب در این انتخابات خوانده شده، شماری از کشورهای جهان و سازمان های بین المللی، از جمله سازمان ملل، برخورد خشونت آمیز با گردهمایی های مسالمت آمیز مردم ایران را مورد انتقاد قرار دادند.

رهبران آلمان، فرانسه، ایتالیا، بریتانیا و کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا از جمله منتقدین نحوه برخورد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی با معترضان به نتیجه انتخابات بوده اند و از دولت خواسته اند به آرای مردم احترام بگذارند.

آقای احمدی نژاد اظهار نظر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در مورد رخدادهای اخیر ایران را هم مورد انتقاد قرار داد و گفت که "آقای اوباما اشتباه کرد که این حرف ها را بیان کرد" و گفت که از دولت بریتانیا و برخی کشورهای اروپایی که "یک مشت عقب افتاده سیاسی هستند که در اداره کشور و مردم خود هم مانده اند" انتظار چنین سخنانی را داشته است اما نه از رئیس جمهوری آمریکا.

پس از اعلام نتایج بحث برانگیز انتخابات ریاست جمهوری ایران، باراک اوباما گفت که حل و فصل اختلاف نظر در مورد سلامت این انتخابات به مردم ایران بستگی دارد و افزود که برای دولت ایران، باید کسب مشروعیت از نظر مردم این کشور اهمیت داشته باشد.

در عین حال، آقای اوباما در سخنانی که بعدا ایراد کرد از خشونت ماموران دولتی علیه تظاهرکنندگان ایرانی و به خصوص کشته شدن شماری از معترضان ابراز تاثر کرد و آن را بی عدالتی خواند.

محمود احمدی نژاد خطاب به رئیس جمهوری آمریکا گفت "کشوری که دم از تغییر و تعامل می زند چرا وارد این میدان انحرافی و این دام شد" و هشدار داد که در صورتی که باراک اوباما از ایران انتقاد کند مردم او را فردی مانند جورج بوش تلقی خواهند کرد.

آزادی در ایران یا غرب؟

آقای احمدی نژاد با اشاره به شعار انتخاباتی باراک اوباما در مورد تغییر در سیاست های آمریکا و از جمله تمایل به گفتگوی مستقیم با ایران، گفت که "ملت ایران با بزرگواری و کرامت از پیشنهاد آمریکا برای گفتگو استقبال کرده است."

Image caption برخورد با تظاهرات اعتراضی باعث انتقاد در سطح جهانی شده است

رئیس جمهوری آمریکا هدف از این مذاکرات را دستیابی به توافق بر سر برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی و حمایت آن از گروه های مخالف صلح خاورمیانه اعلام کرده است.

آقای احمدی نژاد در این سخنان شرکت گسترده رای دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری ایران را عاملی برای بر هم زدن معادلات جهانی توصیف کرد و گفت که انتخابات ایران کشورهای غربی را تحت فشار قرار داده و به همین دلیل هم "ملت ایران را متهم می کنند و آن چیزی که خودشان هستند به ملت ایران نسبت می دهند."

در روزهای پس از انتخابات، بسیاری از کشورهای غربی شرکت مردم در انتخابات را به عنوان ابراز تمایل آنان به دستیابی به حقوق خود مورد ستایش قرار داده و از دولت ایران خواستند به خواست رای دهندگان احترام بگذارد.

دولت ها و رسانه های گروهی خارجی در عین حال اقدامات دولت ایران در ایجاد اختلال در شبکه مخابراتی و ارتباطی کشور، محدودیت های گسترده علیه رسانه های خبری و اخراج و بازداشت خبرنگاران خارجی، دستگیری تظاهرکنندگان، فعالان سیاسی و روزنامه نگاران ایرانی و جلوگیری از برگزاری اجتماعات مسالمت آمیز را مورد انتقاد قرار داده و خواستار خاتمه برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی با تظاهرات مسالمت آمیز شده اند.

آقای احمدی نژاد با غیر دموکراتیک خواندن دموکراسی های غربی گفت که "امروز این سئوال مطرح است که اگر آزادی آن چیزی است که امروز در ایران جاری است، پس در کشورهای اروپایی چه می گذرد و این دموکراسی های غیر مردمی حاکم بر اروپا و آمریکا چیست؟"

وی انتشار گزارش های خبری و تصویری مربوط به رخدادهای کنونی ایران را محکوم کرد و گفت "دشمنان فکر کرده اند که می توانند با تبلیغات دروغین خود، اقتدار ملت ایران را از بین ببرند و امرو ما دیگر با آنها از موضع دیگری صحبت خواهیم کرد."

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای احمدی نژاد طرح پتروشیمی مهر را الگویی برای همکاری مشترک چند کشور توصیف کرد که می تواند راهگشای طرح های دیگری در این زمینه باشد.

مطالب مرتبط