پولشوئی و دیگر فسادهای مالی از طریق بازی فوتبال

بی بی سی مطلع شده است که بنا به گفته یک سازمان مسئول ردیابی نقل و انتقال درآمدهای حاصل از اقدامات مجرمانه، از مسابقات فوتبال به عنوان ابزاری برای پولشویی استفاده می شود.

"گروه ضربت برای مبارزه با فساد مالی" (FATF)، هشدار داده است که دنیای ورزش در معرض خطر است چون تبهکاران باشگاه های فوتبال را می خرند، بازیکنان را از باشگاهی به باشگاهی دیگر جابجا و روی مسابقات شرط بندی می کنند.

این گروه در گزارشی که منتشر کرده همچنین یکی از انواع ترفندهایی را که برخی دست اندرکاران دنیای فوتبال برای فرار از پرداخت مالیات استفاده می کنند، توضیح داده است.

"اف ای تی اف"، امروز (اول ژوئیه)، با انتشار گزارش خود گفت پولشویی، که طبق سنت تبهکاران در سراسر جهان معمولا از طریق موسسات مالی و معامله روی املاک انجام می گرفته است، دشوارتر شده و به همین دلیل آنها به طور فزاینده ای توجه خود را معطوف دنیای فوتبال کرده اند.

در گزارش این گروه آمده است که از انواع ورزش ها همچنین به عنوان ابزاری برای قاچاق انسان، فساد مالی، قاچاق مواد مخدر و تخلفات مالیاتی استفاده می شود.

این گزارش دو نمونه از فرار از پرداخت مالیات در فوتبال بریتانیا را تشریح کرده است.

یکی از این موارد در ارتباط با یک بازیکن بین المللی است که برای باشگاهی در بریتانیا بازی می کند. او برای فرار از پرداخت مالیات ترتیبی داده بود که حق الزحمه اش به مدیر برنامه اش در خارج از بریتانیا پرداخت شود. با این کار او توانسته از حسابی در خارج از بریتانیا و معاف از پرداخت مالیات، 300 هزار پوند دریافت کند.

این گزارش آورده است که احتمالا باشگاه بریتانیایی که این بازیکن در استخدام آن بوده از این ماجرا کاملا باخبر بوده و از این نقل و انتقال مالی او توانسته مبلغ 38 هزار پوند سود ببرد.

این باشگاه موظف بوده است این مبلغ را بابت حق بیمه سهم کارفرما پرداخت کند.

مطالب مرتبط