جنگ آمریکا و روسیه در لندن

ونوس ویلیامز
Image caption ونوس ویلیامز

جنگ آمریکا و روسیه نامی بود که به مسابقات امروز ویمبلدون در مرحله نیمه نهائی زنان داده بودند چون در اولین مسابقه سرینا ویلیامز نایب قهرمان جهان از آمریکا با النا دیمنتیوا نفر چهارم رده بندی جهانی از روسیه روبرو می‌شد و در مسابقه بعدی ونوس خواهر بزرگتر سرینا با دینارا سفینا هموطن دیمنتیوا و نفر اول جهان.

قبل از مسابقات امروز اگر به سابقه بازیکنان و آنچه تا کنون به دست آورده‌اند نگاه می‌کردید پیروزی ونوس و سرینا بدون برو و برگرد بود. دو خواهر آمریکائی تاکنون مجموعا در 17 گران اسلم قهرمان انفرادی زنان شده‌اند، ده بار سرینا و هفت بار ونوس. آنها مجموعا هفت بار هم در ویمبلدون قهرمان شده‌اند، دو بار سرینا و پنج بار ونوس. در واقع از سال 2000 تاکنون فقط دو بار یک ویلیامز قهرمان ویمبلدون نبوده، سال 2004 که ماریا شاراپووا و سال 2006 که آملی مورسمو قهرمان شدند. به اینها باید سه بار قهرمانی در قسمت دوبل ویمبلدون را هم اضافه کرد.

در مقابل دیمنتیوا و سفینا تا بحال در هیچ گران اسلمی قهرمان نشده‌اند. سفینا تا بحال در سه گران اسلم به فینال رسیده، دو بار در فرانسه و یک بار در استرالیا که هر سه را باخته. معروف است که او همیشه تا مرحله فینال تمام زور خود را می‌زند اما در قدم آخر کم می‌آورد. دیمنتیوا هم تا کنون دو بار به فینال مسابقات گران اسلم رسیده است، یک بار در فرانسه و یک بار در آمریکا. البته او سال گذشته در پکن مدال طلای المپیک را برد که در فینال همین خانم دینارا سفینا را شکست داد. به افتخارات دیمنتیوا البته باید پیروزی او بر ارغوان رضائی در دور دوم این مسابقات را هم اضافه کرد.

اما وقتی که بازیکنان به میدان می‌روند و مصمم به پیروزی هستند و از تمام قدرت و انرژی خود مایه می‌گذارند، این پیشینه‌ها و آمار و ارقام کوچکترین معنی‌ای ندارند، بویژه در مرحله حساسی چون نیمه‌نهائی ویمبلدون.

دیمنتیوا با عزمی راسخ برای شکست دادن سرینا وارد زمین مرکزی شد و وقتی ست اول را هفت بر شش برد همه متوجه شدند که مسابقه‌ای که فکر می‌کردند سرینا از پیش برده است چندان ساده هم نخواهد بود. سرینا که امسال در تمام مسابقاتش در ویمبلدون چنان درخشیده بود که مفسران تنیس او را بخت اصلی قهرمانی می‌دانستند در ست دوم تمام توانش را بکار برد و توانست در یک رقابت خیلی نزدیک ست را با نتیجه هفت بر پنج ببرد.

Image caption سرینا ویلیامز

در ست سوم سرینا خوب شروع کرد و توانست سرویس دیمنتیوا را بشکند اما نفر چهارم جهان از روسیه بلافاصله تلافی کرد و توازن برقرار شد. در گیم دهم دیمنتیوا تنها یک امتیاز با پیروزی فاصله داشت اما سرینا مقاومت کرد و نگذاشت حریفش از موقعیت استفاده کند تا بالاخره در گیم سیزدهم سرینا توانست سرویس دیمنتیوا را بشکند و گیم بعد را هم از آن خود کرد و به فینال راه یافت.

مسابقه سرینا و دیمنتیوا که دو ساعت و 49 دقیقه طول کشید، طولانی ترین مسابقه نیمه نهائی زنان در تاریخ ویمبلدون بود. کیفیت تنیس در این مسابقه در ده روز گذشته بی‌نظیر بود و سرینا پس از پیروزی گفت خوشحال است که او و النا توانستند تماشاچیان را راضی و خوشحال نگاه دارند.

نبرد دوم در جنگ آمریکا و روسیه زودتر و بی دردسر تر به سرانجام رسید. ونوس ویلیامز که از دور سوم مسابقات ویمبلدون در سال 2007 تا کنون حتی یک ست هم در اینجا نباخته، ست اول را ظرف 27 دقیقه با نتیجه شش بر یک به نفع خود پایان داد. در این ست نفر اول جهان از روسیه واقعا حرفی برای گفتن نداشت. ست دوم از اولی هم ساده تر بود، نفر اول جهان در این ست حتی یک گیم هم نبرد و ونوس در 24 دقیقه شش بر هیچ ست را برد و برای هشتمین بار راهی فینال شد.

حالا فینال زنان ویمبلدون روز شنبه برای پنجمین بار بین دو خواهر آمریکائی برگزار می‌شود. در چهار فینال قبلی دوبار سرینا و دو بار ونوس قهرمان شده‌اند. در مجموع هم این دو خواهر بیست بار در مسابقات رسمی با هم حریف بوده‌اند که هر کدام ده بار برده‌اند. بنابراین فینال روز شنبه، در واقع نقطه اوجی است در مسابقات این دو خواهر که یکی از آنان را از نظر شمار پیروزی بر دیگری برتر خواهد کرد.