دیدار دوباره رادیک و فدرر در فینال ویمبلدون

Image caption رادیک (چپ) آخرین بار در مرحله یک چهارم نهایی تورنمنت تنیس مسترز میامی فدرر را شکست داده بود

راجر فدرر برای دستیابی به مقام پر افتخارترین تنیس باز تاریخ، برای سومین بار در فینال ویمبلدون رو در روی اندی رادیک قرار خواهد گرفت.

در مرحله نیمه نهایی تنیس مردان ویمبلدون، راجر فدرر، تامی هاس، تنیس باز شماره 24 جهان را در سه ست پیاپی شکست داد تا برای هفتمین سال پیاپی به فینال ویمبلدون راه یابد و در یک قدمی به دست آوردن پانزدهمین عنوان قهرمانی گرند اسلم قرار گیرد.

در این مسابقه فدرر تامی هاس که در 18 مسابقه پیاپی بدون شکست بود را 7-6، 7-5 و 6-3 شکست داد.

به این ترتیب نه تنها فدرر موفق شد اولین تنیس باز در تاریخ این تورنمنت 132 ساله لقب گیرد که توانسته برای هفت سال پیاپی به فینال برسد، بلکه رکورد ایوان لندل (19 بار حضور در فینال تورنمنت های گرند اسلم) را نیز شکست و رکوردی تازه بنا کرد.

در دیگر مسابقه نیمه نهایی اندی موری، تنیس باز شماره سه جهان، مقابل اندی رادیک آمریکایی شکست خورد تا انتظار 71 ساله بریتانیایی ها برای رسیدن یک هموطنشان به فینال ویمبلدون به پایان نرسد.

رادیک که اذعان کرد نگران بود موقعیتی دیگر برای به دست آوردن دومین عنوان قهرمانی گرند اسلم نصیب او نشود، در حساس ترین لحظات بهترین تصمیم ها را گرفت تا تماشاگران پرشمار بریتانیایی را در زمین مرکزی مجموعه تنیس ویمبلدون در جنوب غرب شهر لندن را ساکت کند.

Image caption فدرر بار دیگر در مسیر صدر رده بندی تنیس بازان جهان قرار دارد

دو تنیس باز دو ست اول را 6-4 به سود خود خاتمه دادند اما در ست های سوم و چهارم این رادیک بود که هر دو بار کار را به تای برک رساند و در نهایت اندی موری را در چهار ست مغلوب کرد.

اندی ماری در آمار از رادیک برتر بود: او 25 سرویس ایس به ثمر رساند ( در برابر 21 ضربه رادیک)، 76 ضربه را در زمین رادیک خواباند (در برابر 64 ضربه رادیک) و 20 اشتباه داشت (در برابر 24 اشتباه رادیک). اما تنیس باز شماره یک کشور غرب اقیانوس آتلانتیک، با قاطعیت به سمت تور حمله می کرد و در سرویس موفق بود.

اگر فدرر در فینال رادیک را شکست دهد نه تنها صدر رده بندی تنیس بازان مرد جهان را دوباره در اختیار خواهد گرفت، بلکه به اولین تنیس باز در تاریخ بدل خواهد شد که توانسته 15 عنوان قهرمانی تورنمنت های موسوم به گرند اسلم (آزاد استرالیا، آزاد فرانسه، ویمبلدون و آزاد آمریکا) را کسب کند.

او در حال حاضر همانند پیت سمپراس، تنیس باز سرشناس آمریکایی، 14 عنوان قهرمانی گرند اسلم را در اختیار دارد.

رادیک و فدرر در گذشته 20 بار با یکدیگر روبرو شده اند که در این بین رادیک تنها دو بار موفق به شکست داده فدرر شده که هر دو بار در مسابقاتی بر روی زمین های مصنوعی و سخت بوده است.

فدرر همچنین دوبار در سال های 2005 و 2004 در فینال ویمبلدون اندی رادیک را شکست داده است.

مطالب مرتبط