فدرر اسطوره شد

Image caption برخی کارشناسان معتقدند شمار افتخارات فدرر از این هم فراترخواهد رفت

در یکی از خارق العاده ترین مسابقات فینال در تاریخ تورنمنت ویمبلدون، راجر فدرر تنیس باز سویسی، اندی رادیک تنیس باز شماره یک آمریکا را در پنج ست شکست داد تا به پانزدهمین مقام قهرمانی خود در تورنمنت های گرند اسلم دست یابد.

فدرر با این موفقیت رکورد پیشین در این زمینه که به پیت سمپراس، تنیس باز سرشناس آمریکایی تعلق داشت (14 گرند اسلم) را شکست و عملا به پر افتخارترین تنیس باز تاریخ بدل شد.

راجر فدرر با نتایج 5-7، 7-6، 7-6، 63-6، و 16-14 رادیک را در 77 گیم شکست داد که بازی کردن این تعداد گیم در یک بازی فینال این تورنمنت 132 ساله بی سابقه بود.

با این حال قهرمانی فدرر ساده به دست نیامد: رادیک که پیش از این دوبار با شکست مقابل فدرر در فینال ویمبلدون از دستیابی به دومین مقام قهرمانی گرند اسلم خود باز مانده بود، از ابتدای مسابقه در پاک کردن این دو خاطره بد مصمم به نظر می رسید.

تا لحظات پایانی مسابقه که چهار ساعت و شانزده دقیقه طول کشید، تنها این تنیس باز آمریکایی بود که توانست در دو موقعیت حساس گیمی را که حریف در آن سرویس می زد به سود خود به پایان برساند.

چشم در برابر چشم

این حادثه اولین بار در گیم دوازدهم بازی در ست اول و زمانی رخ داد که با سماجت رادیک، نتیجه 6-5 به سود او تغییر کرده بود و سرویس در اختیار فدرر بود؛ اما اشتباهات فدرر و دو پاسخ قاطع از رادیک نتیجه ست اول را به سود رادیک رقم زد.

در گیم چهارم ست چهارم هم رادیک سرویس فدرر را شکست تا 3-1 پیش بیفتد و فدرر در نهایت نتیجه این ست را 6-3 واگذار کند.

اما آنچه نتیجه بازی را به سود فدرر تغییر داد، تای برک در ست دوم بود که اندی رادیک در کمال ناباوری تماشاگران از فدرر 5-1 پیش افتاد و چهار بار موقعیت داشت تا ست را به سود خود خاتمه دهد، اما پس از آنکه 6-2 پیش افتاد، فدرر شش امتیاز پیاپی کسب کرد تا تای برک را با نتیجه 6-8 به سود خود خاتمه دهد.

ست آخر بازی به تنهایی 95 دقیقه طول کشید و هیچکدام از حریفان جاضر به واگذار کردن بازی نبودند، اما در گیم بیست و نهم این بازی، فدرر گیم سرویس خود را برد تا 15-14 از رادیک پیش بیفتد.

دو اشتباه که به وضوح در اثر خستگی رادیک رخ داد نتیجه را 30-0 به سود فدرر تغییر داد اما رادیک همانند دیگر مقاطع بازی با سه سرویس مهارنشدنی نتیجه را به 30-40 تغییر داد و تنها به یک امتیاز دیگر برای مساوی کردن بازی نیاز داشت. با این حال اشتباهی از سوی رادیک بازی را به امتیاز دیوس (Deuce) رساند و دو امتیاز پیاپی از سوی فدرر کار را 16-14 به سود فدرر تمام کرد.

بازگشت به مسند پادشاهی

Image caption رادیک تا یک قدمی جام رفت و با سینی بازگشت

راجر فدرر که سال گذشته میلادی به دلیل بیماری و مصدومیت رتبه اول رده بندی جهان را پس از 452 دهفته صدرنشینی پیاپی به رافائل نادال واگذار کرد، با این قهرمانی و به سبب ناکامی نادال در گرند اسلم آزاد فرانسه و غیبت او در ویمبلدون به دلیل مصدومیت، دوباره صدرنشین رده بندی تنیس بازان مرد جهان خواهد شد.

او این قهرمانی را در حضور راد لیور و بیورن بورگ، برندگان به ترتیب 11 و 10 عنوان گرند اسلم کسب کرد اما برای فدرر مهم ترین فرد، پیت سمپراس بود که به خواست و دعوت او از آمریکا تنها برای تماشای این مسابقه به لندن سفر کرد.

سمپراس آخرین گرند اسلم خود را با پیروزی بر پاتریک رفتر، تنیس باز استرالیایی در فینال ویمبلدون در سال 2000 به دست آورد و این اولین بار از سال 2002 بود که سمپراس دوباره به زمین مرکزی مجموعه ویمبلدون در جنوب غرب لندن بازمی گشت.

فدرر با این پیروزی به ششمین مقام قهرمانی خود در ویمبلدون نیز دست یافت. او همچنین پنج بار به مقام قهرمانی تنیس آزاد آمریکا، سه بار قهرمانی تنیس آزاد استرالیا و یک بار (در سال جاری) به قهرمانی تنیس آزاد فرانسه دست یافته است.