استفاده از مایوهای مدرن ممنوع شد

Image caption مایوهای جدید شناوری را افزایش می دهد

فینا، فدراسیون جهانی شنا استفاده از مایوهای ساخته شده توسط مواد غیرپارچه ای را از سال 2010 در مسابقات ممنوع اعلام کرد.

بکار گیری ماده پلی اورتان (polyurethane) در مایو ها باعث شد در سال 2008 به وضوح عملکرد شناگران بهتر شود و چندین رکورد جهانی، برخی هرکدام چند بار، سقوط کنند.

با این وجود ممنوعیت مایوهای مدرن تا ماه ژانویه عملی نخواهد شد و در مسابقات قهرمانی جهان در رم، استفاده از این مایوها آزاد است.

به این ترتیب انتظار می رود رکوردهای تازه ای در این مسابقات برپا خواهد شد که تا چند سال شکستن آن ممکن نخواهد بود.

بازگشت به پوشیدن مایوهایی به شکل شورت برای مردان، و مایوهایی تا بالای زانو و بند روی شانه برای زنان، شکستن رکوردها در کوتاه مدت را ناممکن خواهد ساخت.

تصمیم فدراسیون جهانی شنا در کنفرانسی در شهر رم، و پس از آن اعلام شد که فدراسیون های شنای چند کشور خواستار ممنوعیت لباس های تقویت کننده عملکرد شدند.

Image caption بریتا اشتفن با مایو نسل اول (راست) و نسل دوم (چپ)

با این حال در وضعیت کنونی به نظر می رسد مسئله اصلی تعیین "پارچه های مجاز" برای استفاده در مایو باشد که تا جلسه بعدی فدراسیون جهانی که در ماه سپتامبر یا اکتبر برگزار می شود، وضعیت آن مشخص نخواهد شد.

برخی فدراسیون ها پیشنهاد داده اند تا در کنار رکوردهای ثبت شده توسط مایوهای پلی اورتان، ستاره ای درج شود تا مشخص شود کدام رکوردها با مایوهای معمولی کسب شده اند.

یکی از بحث برانگیز ترین مایوهای جدید، مایو LZR از شرکت اسپیدو بود که در ماه فوریه سال 2008 به بازار عرضه شد و تا کنون شناگرانی که آن را به تن داشته اند 135 رکورد مختلف در مسابقات استخر بلند و کوتاه را شکسته اند.

اما پس از المپیک و با به بازار آمدن نسل دوم مایوهای پلی اورتان بحث و جدل درباره آن بیشتر شد.

گفته می شود نسل دوم این نوع مایوها که بطور کامل از جنس پلی اورتان هستند (از جمله مایو آدیداس هایدروفویل) ، عضله ورزشکاران را متراکم تر می کند، عامل شناوری را افزایش می دهد و نیروی رانش به جلوی بیشتری برای شناگر فراهم می کند.

بریتا اشتفن، شناگر آلمانی که رکورد جهانی 100 متر آزاد را با این مایو در ماه ژوئن شکست، اذعان کرد که با این مایو احساس یک "قایق پر سرعت" را داشت و در پایان مسابقه احساس ناراحتی نمی کرد.

مطالب مرتبط