بابی رابسون درگذشت

سر بابی رابسون، سرمربی و بازیکن پیشین تیم ملی انگلستان در سن 76 سالگی و پس از نبردی طولانی با سرطان درگذشت.

بیش از هر چیز رابسون به واسطه رساندن تیم ملی انگلستان به نیمه نهایی جام جهانی 1990 شناخته می شود.

در رده باشگاهی، او مربی گری را در باشگاه فولام آغاز کرد و سپس در مدت 13 سال حضور در باشگاه ایپسویچ، موفق به قهرمانی در دو جام معتبر داخلی و اروپایی شد.

او پیش از به دست گرفتن هدایت نیوکاسل یونایتد، در مقاطعی مربی گری پی اس وی آیندهوون، اسپورتینگ لیسبون، پورتو و بارسلونا را نیز به عهده داشت.

بابی رابسون در مقام بازیکن، در دهه های 50 و 60 میلادی یک عضو کلیدی تیم های فولام و وست برام بود و 20 بار نیز برای تیم ملی انگلستان به میدان رفت.، با این وجود شهرت او در فوتبال بیشتر به واسطه مربی گری است.

رابسون در سال 1969 و پس از گذراندن فصلی در لیگ فوتبال آمریکای شمالی به عنوان بازیگر-مربی، مربی گری ایپسویچ را به عهده گرفت و این تیم را در سال های 1978 و 1981 به ترتیب به قهرمانی در جام اتحادیه (جام حذفی انگلستان) و جام یوفا رساند.

این موفقیت باعث شد تا او از سال 1982، پس از ران گرینوود، سرمربی گری تیم ملی انگلستان را به عهده بگیرد.

هرچند انگلستان در سال 1984 از راهیابی به جام ملت های اروپا بازماند، اما دو سال بعد انگلستان را به یک چهارم نهایی جام جهانی مکزیک رساند که با کمک گلی از مارادونا که بطور غیرقانونی و با دست به ثمر رسید (که باعث شد دست مارادونا به عنوان "دست خدا" شهرت پیدا کند) 2-1 مقابل آرژانتین شکست خورد و حذف شد.

Image caption بابی رابسون آخرین بار در روز 26 ژوئیه و در یک مسابقه خیریه در جمع حاضر شد

جام ملت های اروپا در سال 1988، بار دیگر صحنه ناکامی تیم ملی انگلستان بود که از کسب حتی یک برد در مرحله گروهی هم بازماند.

با این حال در جام جهانی 1990، انگلستان با پیروزی مقابل کامرون و بلژیک در وقت اضافه تا نیمه نهایی پیش رفت و مقابل آلمان هم و با یک گل دیرهنگام از گری لینه کر کار را بار دیگر به وقت اضافه رساند.

اما استوارت پیرس و کریس وادل ضربات پنالتی خود را از دست دادند تا انگلستان موقعیت تکرار قهرمانی جام جهانی 1966 را به دست نیاورد.

بابی رابسون در سال های 1991 و 1992 با پی اس وی آیندهوون دوبار به مقام قهرمانی لیگ هلند رسید، با اسپورتینگ لیسبون به قهرمانی لیگ و جام حذفی پرتغال دست یافت، در سال 1996 به بارسونا رفت و با این تیم به مقام قهرمانی جام برندگان جام اروپا و جام حذفی اسپانیا دست یافت و در بازگشت به انگلستان و در آخرین پست مربی گری خود، در فصل 2001-2002 نیوکاسل را از انتهای جدول لیگ برتر انگلستان به مقام چهارم، و در فصل بعد به مقام سوم رساند.

او آخرین بار در روز یکشنبه هفته جاری (26 ژوئیه) و در جریان یک مسابقه خیریه در استادیوم سنت چیمزز پارک در جمع مردم حاضر شد.

در جریان این بازی خیریه، یک تیم ملی انگلستان متشکل از چند عضو تیم ملی این کشور در جریان جام جهانی 1990 (از جمله آلن شیرر، پال گاسکوین، و پیتر شیلتون) در حضور بیش از 30 هزار تماشاگر، مقابل یک تیم ملی آلمان قرار گرفت و این تیم را 3-2 شکست داد.

این بازی تکرار بازی نیمه نهایی جام جهانی 1990 به شمار می رفت که در آن تیم ملی انگلستان تحت هدایت بابی رابسون در ضربات پنالتی به آلمان باخت.

کلید شهر های نیوکاسل و ایپسویچ به عنوان شهروند افتخاری این دو شهر به بابی رابسون اهداء شده است.