تجارت ورزش چشم امید به آسیا دارد

Image caption طرفداران منچستریونایتد در کشورهای جنوب شرق آسیا ظاهرا متوجه رکود جهانی نشده اند

رکود جهانی اقتصاد بر ورزش هم، مانند هر صنعت دیگری تاثیر گذاشته است و شرکت های بزرگی که با تیم های ورزشی قرارداد حمایت مالی در برابر تبلیغات داشتند، به دلیل کاهش سود عملکرد، از میزان سرمایه گذاری خود در ورزش هم کاسته اند.

در بسیاری از مسابقات هم شمار تماشاگران کاهش یافته و تیم ها هم مجبور شده اند قیمت بلیط های خود را ثابت نگه دارند.

با این وجود به نظر می رسد آسیا یک بارقه امید برای ورزش ایجاد کرده باشد.

در میان تقریبا سه میلیارد ساکن این قاره، بسیاری طرفداران پروپاقرص ورزش هستند، که این مسئله برای ورزش ها و نام های تجاری بزرگی که می خواهند جهت جذب قراردادهای پرمنفعت حمایت مالی، پخش تلویزیونی و فروش کالاهای مرتبط با تیم ها و ورزش ها به بازارهای آسیا راه یابند، نکته مثبتی محسوب می شود.

Image caption لیگ های فوتبال بریتانیا در آسیا طرفداران زیادی دارند

آدریان نیو، از موسسه Sin World Sports Group که از موسسات شناخته شده در عرصه بازاریابی ورزش، سازماندهی مسابقات و امور رسانه ای است، معتقد است: "آسیا به دلایل متعدد ظرفیت های زیادی دارد: بازگشت سرمایه بالا است، هزینه رسانه ها پایین است، و شمار مخاطبان بسیار زیاد است."

این کارشناس تاکید می کند که بجز بانک ها و شرکت های اتومبیل سازی که بیش از دیگران در بحران اقتصادی جهانی آسیب دیدند، در دیگر عرصه ها و به خصوص بخش تولید محصولات نوشیدنی، تمایل بالایی به بستن قراردادهای تبلیغات و حمایت مالی دارند.

منچستریونایتد؛ نماد نگاه رو به شرق ورزش

حضور تیم فوتبال منچستریونایتد در آسیا، نشانی از این قدرت اقتصادی است.

این تیم که شمار طرفداران آن در سراسر جهان بیش از 300 میلیون نفر برآورد می شود (از جمله 190 میلیون نفر در آسیا) در تور پیش از فصل لیگ برتر انگلستان در آسیا، در استادیوم های پر از تماشاچی در مالزی، کره جنوبی و چین مسابقه داد.

این باشگاه در فصل 2007-2008 نزدیک به 64 میلیون پوند درآمد داشت و امیدوار است مارک تجاری خود را در همه قاره ها، در قبال قراردادهای حمایت مالی بفروشد.

از نشانه های این تصمیم می توان به تلاش برای نفوذ به بازار هند اشاره کرد که در این راه، منچستریونایتد با باشگاه های لیورپول و چلسی رقابت می کند.

فوتبال تنها نیست.

Image caption سفر کوبی برایانت به آسیا توسط شرکت نایک تدارک دیده شد

فوتبال تنها ورزشی نسیت که به دنبال بهره برداری از علاقه شهروندان آسیا از ورزش های غربی است.

کوبی برایانت، ستاره تیم بسکتبال لیکرز، چند هفته پس از قهرمانی تیمش در لیگ NBA و کسب عنوان ارزشمندترین بازیکن مسابقات فینال، به آسیا سفر کرد تا به تبلیغ لیگ NBA و همچنین کفشی بپردازد که اختصاصی برای مردم این قاره تولید شده است.

او در سفر به فیلیپین، سنگاپور، تایوان و هنگ کنگ که توسط شرکت نایک سازماندهی شد، با هزاران نفر از طرفدارانش دیدار کرد و در برنامه های بسکتبال شرکت کرد.

آقای نیو یادآور می شود که با سفر این ورزشکار به آسیا، طرفداران موقعیت پیدا کردند تا به قهرمان خود نزدیک شوند و نایک از این موقعیت برای افزایش نفوذ خود استفاده کرد.

واردات غیرمستقیم، با هدف افزایش صادرات

Image caption برخی کارشناسان معتقدند کمتر شرکتی تلاش کرده از طریق گلف راه خود را به آسیا باز کند و این فعالیت ورزشی ظرفیت بالایی از این نظر دارد

نه تنها ورزش های آمریکایی و بریتانیایی با نفوذ به آسیا جهانی شده اند، بلکه برخی بازیکنان آسیایی هم راه خود را به بالاترین لیگ های جهان باز کرده اند.

پارک جی سونگ کره ای که برای منچستریونایتد بازی می کند یا شونسوکه ناکامورای ژاپنی که در خدمت تیک سلتیک قرار دارد از آن جمله اند.

در بسکتبال یائو مینگ، بلندقد ترین بازیکن لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا به ستاره ای در شهر و تیم هیوستون بدل شده در جمع برترین های لیگ NBA قرار دارد و ایچیرو سوزوکی، ستاره بسی بال ژاپن، یکی از بزرگترین نام های مطرح در تیم سیاتل مارینرز است.

استخدام این استعدادهای آسیایی به پایگاه طرفداران ورزش های غربی در آسیا وسعت بیشتری می دهد و باعث می شود ورزش ها و باشگاه ها در هنگام برنامه ریزی امور تجاری خود، چین، هند، ژاپن و کشورهای جنوب شرق آسیا را نیز درنظر بگیرند.

منچستریونایتد در حال حاضر به پشتوانه چنین برنامه هایی و همچنین طرفدارانش در آسیا، موفق شده حمایت مالی شرکت Aon را که از شرکت های عمده مشاور در زمینه ریسک و سرمایه انسانی است، در قراردادی چهارساله به ارزش 80 میلیون پوند جلب کند.

بیش از حدس و گمان و امید و تخمین، آنچه به تصمیم این شرکت برای سرمایه گذاری در منچستریونایتد انجامید، قدرت گرفتن نام تجاری شرکت AIG، حامی مالی پیشین منچستریونایتد، در آسیا بود.