دونده آفریقای جنوبی؛ زن یا مرد؟

Image caption کستر سمنیا در ظرف نه ما، هفت ثانیه رکورد خود را ارتقاء داده است

قهرمانی کستر سمنیا، دونده اهل آفریقای جنوبی در فینال دو 800 متر زنان جهان، دنیای ورزش دو و میدانی را با بحران مواجه کرد.

این دونده 18 ساله مسافت مسابقه را در زمان یک دقیقه و 55.45 ثانیه و بیش از 2.5 ثانیه جلوتر از نزدیکترین رقیب خود به پایان برد تا شعله بحث ها درباره جنسیت او بالاتر برود.

کستر سمنیا که نامش یک ماه قبل با رکورد شکنی و قهرمانی در مسابقات جوانان آفریقا در رسانه های عمومی مطرح شد، اکنون به دستور فدراسیون جهانی دو و میدانی (IAAF) باید مورد آزمایش پزشگی قرار گیرد.

به جز ساختار فیزیکی کستر سمنیا، یکی از دلایل عمده ای که باعث شد این دونده مورد توجه همگان قرار گیرد این بود که او در کمتر از نه ماه موفق شد رکورد خود را هفت ثانیه ارتقاء دهد.

تصمیم فدراسیون جهانی خشم محافل مختلف در آفریقای جنوبی را برانگیخته، که از اهالی دهکده لیمپوپو، محل تولد او، تا احزاب سیاسی نارضایتی خود را به این تصمیم ابراز کرده اند.

فدراسیون دو و میدانی آفریقای جنوبی تاکید کرده "اطمینان کامل" دارد که این ورزشکار زن است.

وزارت زنان آفریقای جنوبی در بیانیه ای اراده این ورزشکار را "با وجود ظن و گمان منفی رسانه ها درباره جنسیت او" ستود.

حزب کنگره ملی، حزب حاکم در آفریقای جنوبی، مردم این کشور را فراخواند تا از "دختر طلایی" حمایت کنند.

واکنش ها به اندازه ای تند شد که یک تشکل کمونیستی در آفریقای جنوبی تصمیم گرفته شده را "با انگیزه های نژاد پرستانه" خواند.

نیک دیویس، سخنگوی فدراسیون جهانی دو و میدانی اعلام کرد این آزمایش ها "بسیار پیچیده و دشوار" هستند و نتیجه آنها تا چند هفته مشخص نخواهد شد.

این ورزرشکار پس از پیروزی خود در مسابقات جهانی، که بین روزهای 15 تا 23 اوت در استادیوم المپیک برلین برگزار می شود، حاضر به شرکت در کنفرانس خبری نشد و نماینده ای از فدراسیون جهانی به خبرنگاران گفت این مسئله به دلیل سن پایین این ورزشکار و ناتوانی از دادن پاسخ مناسب به سوال ها بوده است.

نیک دیویس تاکید کرد که در حال حاضر فدراسیون جهانی شواهدی در دست ندارد که این ورزشکار نباید در مسابقات زنان شرکت کند.

گروهی از پزشکان متشکل از یک متخصص غدد، یک متخصص دستگاه تناسلی، یک کارشناس داخلی، یک کارشناس جنسیت و یک روانشناس آزمایش های خود را آغاز کرده اند اما زمان انتشار نتایج مشخص نیست.