یوفا: باشگاه های مقروض از لیگ قهرمانان محروم می‌شوند

Image caption انتقال رونالدو و کاکا به رئال مادرید بزرگترین اخبار بازار نقل و انتقالات در فوتبال جهان بود

یوفا، اتحادیه فدراسیون های فوتبال اروپا اعلام کرد قصد دارد تیم هایی را که قادر به کنترل هزینه های خود نیستند از شرکت در لیگ قهرمانان اروپا محروم کند.

شورای تعیین راهبرد فوتبال حرفه ای (PFSC) به این نتیجه رسید که تورم در هزینه های انتقال بازیکنان و حقوق آنها تردیدهایی جدی درباره امکان ادامه فعالیت نظام مسابقات باشگاهی به عنوان یک صنعت تفریحی ایجاد کرده است و در جلسه ای تصویب کرد که باشگاه هایی که مایلند در این رقابت حضور داشته باشند تا سال 2012 فرصت دارند کسری تراز تجاری خود را برطرف کنند.

میشل پلاتینی، رئیس یوفا، پیش از اجلاس صراحتا گفت: "اگر باشگاهی بتواند از بانک برای خرید بازیکن قرض کند و آن را بپردازد، مشکلی وجود ندارد، اما اگر یک حامی مالی عمده، پول را به صورت سوبسید در اختیار باشگاه قرار دهد و باشگاه پس از دو سال هنوز با کسری تراز تجاری مواجه باشد، این یک مشکل است و ما با آن موافق نیستیم."

قانون جدید باشگاه ها را موظف می سازد که تنها با استفاده از پولی که از طریق راه های مربوط به فوتبال، همچون بلیط فروشی و قراردادهای فروش حق پخش تلویزیونی کسب می کند، هزینه های خود را تامین کند.

با اجرای این قانون مالکان میلیاردر باشگاه ها، همچون خانواده حاکم ابوظبی که سال گذشته میلادی مالکیت باشگاه منچسترسیتی را در اختیار گرفت، قادر به سرمایه گذاری گسترده و فعالیت هایی که به افزایش حقوق بازیکنان و هزینه انتقال بازیکن منجر شود، نخواهند بود.

آقای پلاتینی گفت رومن آبراموویچ (مالک باشگاه چلسی)، سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا و صاحب باشگاه آث میلان، و ماسیمو موراتی (صاحب باشگاه اینترمیلان) در جمع "80 تا 95 درصد" از صاحبان باشگاه ها قرار دارند که در گفتگو با او خواستار اعمال موازینی جدید برای پایان داده به دوران هزینه های افراطی در فوتبال شده اند.

ظاهرا یکی از مواردی که باعث نگرانی یوفا شده، هزینه عمده ای است که باشگاه رئال مادرید برای خرید بازیکن در تعطیلات پایان فصل فوتبال اروپا متقبل شد. این باشگاه با قرض گرفتن از بانک های اسپانیایی بیش از 356 میلیون دلار برای خرید بازیکنانی همچون کریستیانو رونالدو (از منچستریونایتد)، کاکا (از آث میلان)، و آلونسو (از لیورپول) هزینه کرد.

Image caption منچستریونایتد با وجود کسب سود در حساب های عملیاتی خود، هنوز تیمی به شدت مقروض محسوب می شود

باشگاه منچسترسیتی هم رقمی بیش از 132 میلیون دلار را برای خرید بازیکنان جدید، از جمله امانوئل آده بایور (از آرسنال) هزینه کرد.

این در حالی است که به ویژه وضعیت مالی تیم های انگلیسی شرایطی نگران کننده را ایجاد کرده است؛ حساب های مالی منچستریونایتد، لیورپول و چلسی در حال حاضر ضرر نشان می دهد.

این ضرر با وجود آن ثبت شده که منچستریونایتد و لیورپول هر دو در حساب های عملیاتی خود در فصل گذشته سود کرده اند، اما اقراض قبلی این باشگاه ها عمدتا به واسطه سرمایه گذاری های نامحدودی بوده که از سوی مالکان صورت گرفته و کماکان این باشگاه ها به دلیل بازپرداخت بهره مبالغ قرض شده، با سود فاصله دارند.

برخی منابع آگاه نیز معتقدند مبلغ مجموع بدهی های رئال مادرید به واسطه اقراض گذشته خود و هزینه هایی که در سال جاری متقبل شده، به بیش از یک میلیارد و 300 میلیون دلار رسیده است.

یوفا نگران است صرف مبالغ بی حد و حصر از سوی باشگاه ها، برای آنها سرنوشتی مانند سرنوشت باشگاه های لیدز یونایتد و والنسیا را در پی داشته باشد؛ این دو باشگاه در سال 2001 در نیمه نهایی لیگ قهرمانان مقابل یکدیگر قرار گرفتند، اما بحران مالی هر دو تیم را به ورشکستگی کشاند.

کمیته اجرایی یوفا در روز های چهاردهم و پانزدهم سپتامبر در سویس جلسه تشکیل می دهد تا مجموعه قوانین پیشنهاد شده را در قالب سیاستی تحت عنوان "بازی مالی جوانمردانه" به تصویب برساند و دستور تدوین جزئیات آن تا تابستان سال 2010 را صادر کند.

به این ترتیب باشگاه ها دو سال برای تنظیم حساب های مالی خود فرصت خواهند داشت تا بتوانند شرایط حضور در لیگ قهرمانان و لیگ اروپا در فصل 2012-2013 را کسب کنند.

مطالب مرتبط