بازی های کشورهای اسلامی به تعویق افتاد

بنا به اعلام فدراسیون همبستگی کشورهای اسلامی (ISSF) دومین دوره بازی های کشورهای اسلامی که قرار بود به میزبانی ایران برگزار شود، به تعویق افتاد.

قرار بود در این مسابقات ورزشکاران 57 کشور اسلامی از روز 16 اکتبر به رقابت بپردازند اما وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ایران با انتشار گزارشی درباره احتمال فراگیر شدن بیماری آنفلوآنزای خوکی در ماه های مهر و آبان که با زمان برگزاری این مسابقات همزمان می شود، خواستار به تعویق افتادن این بازی ها شد.

اکنون فدراسیون همبستگی کشورهای اسلامی که در عربستان سعودی مشغول برگزاری جلسه است با درخواست ایران موافقت کرده قرار است تاریخ و احتمالا مکان جدیدی را برای برگزاری این مسابقات اعلام کند.

دومین دوره بازی های کشورهای اسلامی قرار بود به مدت دو هفته در سه شهر تهران، مشهد و اصفهان برگزار شود.

سازماندهندگان بازی های کشورهای اسلامی قصد داشتند در دور دوم این مسابقات، در 14 رشته ورزشی مردان، شش رشته ورزشی زنان، پنج رشته ورزشی برای معلولان و یک ورزش نمایشی رقابت برگزار کنند.

با این وجود این مسابقات از مدت ها پیش با خطر لغو روبرو بود.

Image caption ایران در دور اول این مسابقات به مقام چهارم رسیده بود

وجود اشاراتی به عبارت "خلیج فارس" در مدال ها و بروشورهای تبلیغاتی این بازی ها، در روزهای ابتدایی ماه مه سال جاری میلادی باعث ایجاد تنشی جدی شد.

عربستان سعودی به ایران هشدار داد که اگر کلمه "فارس" از این عبارت با کلمه "عربی" جایگزین نشود یا حذف نگردد، در این مسابقات شرکت نمی کند.

این هشدار در شرایطی صادر شد که شمار کشورهای شرکت کننده در دور دوم، از 55 کشور (دور اول بازی ها) به 28 کشور کاهش پیدا کرده بود و انتظار می رفت امارات متحده عربی و حداقل برخی از دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس نیزدر این تصمیم از عربستان تبعیت کنند.

هر چند این مناقشه ایران را تا مرز لغو میزبانی خود پیش برد، اما ایران این بازی ها را لغو نکرد تا عربستان سعودی و امارات متحده عربی انصراف خود را از حضور در بازی ها اعلام کنند.

آیا ایران آماده بود؟

موضع رسمی ایران در قبال به تعویق انداختن این بازی ها، تهدید شیوع آنفلوآنزای مرغی در ماه های اول پاییز است.

هر چند بیش از یک ماه قبل بهرام افشار زاده معاون رئیس ستاد برگزاری مسابقات تاکید کرده بود که آنفلوآنزای خوکی تهدیدی برای برگزاری بازی ها نخواهد بود، اما یک روز پس از آن جلال یحیی زاده رئیس کمیته تربیت بدنی ورزش تاکید کرد نظر مجلس بر تعویق مسابقات است.

یک هفته بعد کامران باقری لنکرانی، وزیر بهداشت رسما خواستار به تعویق افتادن مسابقات به خاطر تهدید شیوع آنفلوآنزا شد.

این تصمیم در شرایطی گرفته شد که دولت در برگزاری بازی ها مصمم به نظر می رسید؛ تا جایی که محمد علی آبادی از دستور محمود احمدی نژاد به تامین هزینه های لازم برای حضور حداکثر شش ورزشکار از 12 کشور که توان مالی اعزام ورزشکار به مسابقات را ندارند خبر داد.

Image caption وجود عبارت "خلیج فارس" بر روی مدال ها و برخی اقلام تبلیغاتی مسابقات باعث ایجاد تنش سیاسی شد

گرچه منابع خبری رسمی به نقل از مسئولان ایرانی خبر از رضایت ناظران فنی مسابقات از شرایط میزبان می دادند، با این وجود نگرانی هایی نیز درباره آمادگی ایران جهت میزبانی وجود داشت و حتی برخی منابع خبری رسمی گزارش هایی مبنی بر نگرانی کارشناسان از میزان آمادگی برای میزبانی منتشر کردند.

هرچند چهار سال قبل و در هنگام برگزاری دور اول این مسابقات در عربستان سعودی، مسجل بود که ایران در سال 2009 میزبان دور دوم آن خواهد بود، آغاز به کار ستاد برگزاری مسابقات ایران به چهار سال قبل باز نمی گردد و به اعتقاد کارشناسان، این امر دیرتر از زمانی که برای آمادگی ایران لازم بود رخ داد.

این ستاد در نهایت به ریاست محمد علی آبادی و با بودجه ای که در ابتدا 130 میلیون دلار تعیین شد و سپس به 50 میلیون دلار کاهش یافت، آغاز به کار کرد.

اما بیش از یک ماه قبل، دبیر فدراسیون دو و میدانی نگرانی جدی خود را درباره ناآماده بودن پیستی که قرار است برای مسابقات مورد استفاده قرار گیرد ابراز کرد و بیش از دو هفته قبل، ایپنا، خبرگزاری ورزش تصاویری را از ساختمان در حال ساخت سالن مورد نظر برای برگزاری مسابقات تیراندازی را منتشر کرد.

ضمن اینکه ایران در روزی که خبر به تعویق افتادن مسابقات منتشر شد (شش هفته مانده به موعد اصلی آغاز مسابقات) قراردادهای مربوط به حامیان مالی و حق پخش تلویزیونی بازی ها نیز نهایی نشده بود.