'عضو تیم ملی قایقرانی ایران به آلمان پناهنده شد'

تیم دراگون بوت زنان
Image caption به ورزشکاران زن ایران اجازه فعالیت در رشته دراگون بوت داده شده است

یک عضو تیم ملی قایقرانی ایران در جریان یک مسابقه بین المللی در خارج از کشور پناهنده شده است.

به گزارش منابع خبری ایران، مینا علیزاده، عضو تیم ملی قایقرانی مردان و زنان ایران که برای شرکت در ششمین دوره مسابقات قهرمانی جهانی در رشته دراگون بوت (قایق اژدها) به جمهوری چک مسافرت کرده بود پس از خاتمه رقابت ها، به جای بازگشت به ایران، به کشور آلمان پناهنده شده است.

براساس این گزارش ها، سایر اعضای تیم ملی دراگون بوت ایران روز سه شنبه بدون همراهی خانم علیزاده به تهران بازگشتند و با اعتراض همسر این ورزشکار ایرانی مواجه شدند.

به نقل از سر مربی تیم ملی دراگون بوت مردان و زنان جمهوری اسلامی گزارش شده است که مینا علیزاده که همراه بیست و سه بازیکن تیم ملی قایقرانی بانوان به جمهوری چک عزیمت کرده بود قبل از بازگشت به ایران هتل محل اقامت این تیم را بدون اطلاع سایرین ترک کرد.

وی افزوده است که برای یافتن این بازیکن تیم ملی، اقداماتی از طریق استمداد از پلیس جمهوری چک و تماس با خانواده وی در تهران صورت گرفت اما مشخص شد که خانم علیزاده به آلمان سفر کرده است.

به گفته سر مربی تیم ملی ایران، برادر مینا علیزاده مقیم آلمان است و فرار این ورزشکار با هماهنگی قبلی صورت گرفته است.

در گزارش های خبری آمده بود که همسر خانم علیزاده که برای استقبال از او به فرودگاه رفته بود، نسبت به غیبت همسرش واکنشی خشم آلوده نشان داده است اما سر مربی تیم ایران این واکنش را ساختگی توصیف کرده است.

در پاسخ به این سئوال که چه اقداماتی در مقابل پناهندگی مینا علیزاده صورت خواهد گرفت، سر مربی تیم ملی جمهوری اسلامی گفته است که سندی که این بازیکن تیم دراگون بوت برای خروج از کشور گرو گذاشته توقیف و مصادره خواهد شد و وی برای همیشه از عضویت در تیم ملی محروم می شود.

ظاهرا مقامات ورزشی جمهوری اسلامی به منظور جلوگیری از پناهندگی اعضای تیم های اعزامی به خارج، از آنان می خواهند سندی را نزد آنان گرو بگذارند تا در صورت خودداری از بازگشت به کشور، ملک مربوطه مصادره شود.

همزمان، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - به نقل از غلامرضا امینی، نایب رئیس فدراسیون قایقرانی، پناهندگی مینا علیزاده را تایید کرده و گفته است مشورت هایی برای بازگرداندن این ورزشکار به ایران در جریان است.

آقای امینی گفته است که همسر خانم علیزاده هم عازم آلمان شده و افزوده که "تمامی این کارها براساس یک برنامه ریزی حساب شده صورت گرفته و ظاهرا فدراسیون قایقرانی برخلاف عرف، تعهدی از آنان برای بازگشت به کشور دریافت نکرده است."

این مقام فدراسیون قایقرانی ایران در عین حال خبر پناهندگی یک عضو دیگر تیم ملی قایقرانی مردان در پراگ به نام "حق شمار" را تکذیب کرده و گفته است که این ورزشکار در پراگ گم شده بود که بعدا توسط پلیس به سفارت جمهوری اسلامی تحویل شد.

مطالب مرتبط