برزیل به جام جهانی صعود کرد

Image caption برزیل درحال به جام جهانی راه یافت که هنوز سه بازی دیگر در مرحله مقدماتی باید انجام دهد

تیم فوتبال برزیل برای نوزدهمین بار پیاپی از منطقه آمریکای جنوبی به جام جهانی صعود کرد و آرژانتین را در مسیری دشوار برای رسیدن به این مسابقات تنها گذاشت.

در مسابقه ای که در شهر روساریو در آرژانتین برگزار شد، برزیل که در صدر گروه مقدماتی آمریکای جنوبی قرار داشت، آرژانتین، تیم چهارم این گروه را 3-1 شکست داد.

از سال 1993 و شکست 5-0 مقابل کلمبیا، این اولین باری بود که آرژانتین در یک مسابقه مقدماتی جام جهانی در خانه شکست خورده اشت.

لویسائو، بازیکن تیم بنفیکا، گل اول این بازی پربرخورد و پرهیجان را در دقیقه 24 با ضربه سر و با کمک ارسال الانو به ثمر رساند، و شش دقیقه بعد خطا بر روی کاکا در لبه محوطه جریمه آرژانتین موقعیت ضربه ایستگاهی دیگری را فراهم کرد که بار دیگر ناهماهنگی در خط دفاعی آرژانتین و ناتوانی دروازه بان آرژانتین در دفع موثر حمله ناشی شده از این ضربه، لوئیس فابیانو را به زننده گل دوم برزیل بدل کرد.

آرژانتین که در روزهای قبل از مسابقه به آتش مجادله لفظی با رقیب خود و هشدار درباره شکست دادن برزیل دامن زده بود، با بکار گیری زوج لیونل مسی و کارلوس ته وز در خط حمله، خطر ناک بود و در نیمه اول هم ته وز موق6عیتی مناسب را برای گل زنی ماکسی روردریگز فراهم کرد که با واکنش جالب توجه ژولیو سزار، دروازه بان برزیل، ناکام ماند.

Image caption مارادونا به شدت تحت فشار قرار دارد

آرژانتین در نهایت در دقیقه 65 و به لطف ضربه از راه دور موفق خسوس داتولو مقابل خط دفاعی برزیل و بیرون محوطه جریمه این تیم به گل رسید و کمی از فشار کاست، اما تنها دو دقیقه بعد، کاکا از میانه زمین، لویس فابیانو را که از سمت راست زمکین به سمت دروازه آرژانتین فرار کرده بود صاحب توپ کرد که فابیانو با مهارت توپ را از بالای سر دروازه بان آرژانتین وارد دروازه کرد.

با این پیروزی در منطقه آمریکای جنوبی، برزیل 30 امتیازی شد (از 15 بازی) و اختلاف خود را با تیم پنجم این گروه (کلمبیا با 20 امتیاز) به اندازه ای رساند که نتیجه سه بازی آینده برزیل، تغییری در راهیابی این تیم به دور نهایی مسابقات در جمع چهار تیم برتر آمریکای جنوبی ندهد.

برزیل با این پیروزی پس از آفریقای جنوبی (میزبان)، هلند (راه یافته از اروپا)، کره شمالی، کره جنوبی، استرالیا و ژاپن (راه یافته از آسیا و اقیانوسیه) به هفتمین تیمی بدل شد که به مرحله نهایی جام جهانی راه یافته است.

از سوی دیگر در آمریکای جنوبی کماکان سه تیم از تیم های پاراگوئه، شیلی، آرژانتین، کلمبیا، اکوادور و اوروگوئه بخت صعود دارند که این مسئله فشار را به ویژه بردیگو مارادونا، مربی آرژانتین افزایش داده است.

در مهمترین دیدارهای انجام شده در مرحله مقدماتی جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی، پرتغال که در رده چهارم گروه یک اروپا قرار دارد، با وجود زدن گل دقیقه آخر به دانمارک، صدرنشین این گروه، نتوانست نتیجه ای بهتر از تساوی 1-1 کسب کند و حتی به موقعیت برای راهیابی به مسابقات پلی آف نیز نزدیکتر نشد.

به نظر می رسد فرانسه هم که در رتبه دوم گروه هفت اروپا (چهار امتیاز عقب تر از صربستان، صدرنشین گروه) قرار دارد با تساوی ضعیف 1-1 مقابل رومانی، تنها گزینه راهیابی از طریق بازی های حذفی را پیش رو دارد.

در گروه هشت اروپا، ایتالیا با کمک دو گل خودی کاخا کالادزه، کاپیتان گرجستان که برای آث میلان بازی می کند، گرجستان را در زمین این تیم شکست داد.

مطالب مرتبط