ایران با ازبکستان مساوی کرد

بازی تیم ملی فوتبال ایران و ازبکستان

تیم ملی فوتبال ایران ۵ روز پس از شکست سنگین ۴-۲ مقابل بحرین، در تاشکند به دیدار تیم ملی فوتبال ازبکستان رفت.

افشین قطبی، سرمربی تیم ایران پس از باخت برابر بحرین با انتقادات زیادی روبرو شد. او در پاسخ گفت که در غیاب بازیکنان لژیونر، با تیم دوم ایران برابر بحرین بازی کرده است.

دیدار با ازبکستان در روز فیفا بود و این بار قطبی جواد نکونام، مسعود شجاعی، ایمان مبعلی و مهرزاد معدنچی، لژیونرهای تیم را در اختیار داشت، ولی محمدرضا خلعتبری، آندرانیک تیموریان و حسین کعبی به دلیل مصدومیت بازی را از دست دادند.

تیم ایران با ترکیب سیدمهدی رحمتی، هادی عقیلی، محمد نصرتی (۴۶ فرشید طالبی)، احسان حاج‏صفی، علیرضا محمد (۷۵ آرش برهانی)، جواد نکونام، ایمان مبعلی، فریدون زندی، خسرو حیدری، مهرزاد معدنچی (۵۷ مجتبی زارعی) و مسعود شجاعی به زمین رفت.

بازیکنان ایران در این بازی بهتر از دیدار با بحرین کار کردند. خط میانی تیم با حضور جواد نکونام و ایمان مبعلی نمایش قابل قبولی داشت، اما حرکات هجومی اش با یک مهاجم - مسعود شجاعی – موقعیت های گلزنی چندانی ایجاد نکرد.

تیم ازبکستان از دقیقه ۳۴ با اخراج مهاجم خود ده نفره شد.

ازبک ها نیمه دوم را بهتر شروع کردند و نشانی از یک تیم ده نفره نداشتند. آنها حملات خود را با استفاده از پاس های بلند روی دروازه ایران تدارک دیدند، اما موفق به باز کردن دروازه سید مهدی رحمتی نشدند.

در دقیقه ۶۱، مجتبی زارعی تنها سه دقیقه پس از ورود به زمین با دریافت کارت قرمز اخراج شد و هر دو تیم ده نفره بازی را دنبال کردند.

قطبی برای رسیدن به برتری، آرش برهانی را در نیمه دوم به زمین فرستاد، ولی حضور او برای تیم ایران کارساز نشد. دفاع فشرده ازبکستان و نبود یک تمام کننده در تیم ایران مانع گلزنی شاگردان قطبی شد و سومین رویارویی تاریخ دو تیم با تساوی بدون گل به پایان رسید.

تیم ایران از دو دیدار پیشین مقابل ازبکستان دو پیروزی در کارنامه داشت و در بازی های آسیایی ۱۹۹۸، ۴-۰ و در جام ملت های آسیای ۲۰۰۷، ۲-۱ این تیم را شکست داده بود.

تیم ملی ازبکستان مانند ایران در رسیدن به جام جهانی ۲۰۱۰ ناکام بوده و خود را برای مسابقات مقدماتی جام ملت های آسیا، که در سال ۲۰۱۱ برگزار می‌شود، آماده می کند.

در آخرین جدول رده بندی فیفا، ازبکستان نوزده پله پایین تر از ایران در رده هفتاد و نهم است و در آسیا رتبه نهم را دارد. تیم ایران در مکان چهارم آسیا ایستاده است.

مطالب مرتبط