کلایسترز تاریخ‌ساز شد

Image caption از راست: کیم کلایسترز، دخترش جیدا و همسرش برایان لینچ که به خاطر کلایسترز بازی حرفه ای بسکتبال را کنار گذاشت

در پایان مسابقه نهایی تنیس آزاد آمریکا در بخش زنان، کیم کلایسترز فرزندش را در یک دست، و جایزه اش را در دست دیگر گرفته بود.

این تنیس باز 26 ساله بلژیکی که در سومین تورنمنت خود پس از بازگشت از بازنشستگی شرکت می کرد، کارولاین وزنیاکی، تنیس باز شماره 9 جهان را 7-5، 6-3 شکست داد تا پس از 29 سال، یک مادر جام قهرمانی یک تورنمنت گرند اسلم را در دست بگیرد.

کلایسترز همچنین به اولین تنیس باز زن در تاریخ بدل شد که به عنوان ورزشکار میهمان در یک تورنمنت گرند اسلم شرکت کرده و در آن به مقام قهرمانی رسیده است.

کارولاین وزنیاکی، حریف کلایسترز حریف ساده ای نبود؛ او اولین تنیس باز دانمارکی است که به فینال یک گرند اسلم می رسد و در سال جاری هیچ تنیس باز دیگری در مسابقات ATP به اندازه او پیروزی کسب نکرده است.

وزنیاکی که از جمله ملانی اودن، ستاره 10 روز ابتدایی مسابقات را حذف کرد، در ست اول 4-2 از حریف با تجربه خود پیش بود، اما کلایسترز استراتژی صبر را در پیش گرفت؛ در گیم های آتی یک رالی 29 ضربه و رالی دیگر 25 ضربه طول کشید و کلایسترز بیشتر منتظر بود حریف جوانش مرتکب اشتباه شود.

این تاکتیک باعث شد نتیجه بازی به 5-5 تغییر کند و پس از آن کلایسترز با مقاومت برابر سرویس های وزنیاکی بازی را به 6-5 و سپس 7-5 رساند.

ست دوم بسیار ساده تر بود، تا حدی که به فاصله ای کوتاه از آغاز آن، جیدا دختر 18 ماهه کیم کلایسترز همراه مادر ورزشکارش در زمین مقابل دوربین عکاسان ژست می گرفت.

کلایسترز که در آغاز این تورنمنت، به واسطه غیبت از عرصه مسابقات و گذراندن دوران بازنشستگی در رده بندی جهانی تنیس بازان زن جایی نداشت، با این قهرمانی در تازه ترین رده بندی در مکان نوزدهم جای گرفت.

موفقیت او، که در سال 2005 هم قهرمان این تورنمنت شده بود، باعث شده شایعاتی نیز درباره احتمال بازگشت هم وطن او، ژوستین انن نیز مطرح شود.

فدرر-دل پوترو در فینال مردان

Image caption تاریخ 'بهترین ضربه عمر فدرر' را فراموش نخواهد کرد

وقتی در یکی از حساس ترین لحظات ست سوم دیدار راجر فدرر و نواک جاکوویچ، ضربه فدرر که از میان پاهایش زده شده بود، در زمین جاکوویچ فرود آمد، این جوان صرب دریافت که بالاتر از مهارت فدرر، این تقدیر است که مانع شکسته شدن طلسم دو سال گذشته خواهد شد.

فدرر در نیمه نهایی مردان در تنیس آزاد آمریکا، برای سومین بار در سه سال اخیر نواک جاکوویچ را شکست داد تا در آستانه کسب ششمین قهرمانی پیاپی در این تورنمنت قرار گیرد.

در این مسابقه که به دلیلی بارش باران در روز های قبل با یک روز تاخیر انجام شد، فدرر جاکوویچ را در سه ست متوالی 7-6، 7-5 و 7-5 شکست داد.

جاکوویچ حداکثر تلاش خود را به کار گرفت تا تنیس باز شماره یک جهان را شکست دهد اما در نهایت این پیروزی باعث شد رکورد برد و باخت در دیدارهای مختلف میان دو ورزشکار به 9-4 به سود فدرر تغییر کند.

مهمترین ضربه در گیم دوازدهم ست آخر زده شد که جاکوویچ سرویس را در اختیار داشت اما 0-30 عقب بود.

در رالی بعد جاکوویچ فدرر را که به مقابل تور حمله کرده بود غافلگیر کرد و توپ را از بالای سر تنیس باز سویسی به پشت زمین فدرر فرستاد؛ فدرر پشت به جاکوویچ به سمت توپ دوید و از میان پاهای خود به توپ ضربه زد. توپ پس از عبور از تور قطر زمین را طی کرد و در نقطه ای داخل زمین فرود آمد که جاکوویچ قادر به رسیدن آن نبود.

جاکوویچ پس از مسابقه گفت: "[پس از ضربه] صدای جمعیت را شنیدید. چه می شود گفت؟ شما می گویید آفرین، مرحبا. دیگر چه کاری می توانید انجام دهید؟"

این ضربه که فدرر آن را "بهترین ضربه تمام عمر خود" دانست، نتیجه را 0-40 به سود فدرر تغییر داد تا فدرر در یک امتیازی پیروزی قرار بگیرد و با یک فورهند قوی کار را تمام کند.

فدرر در فینال مقابل خوان دل پوتروی آرژانتینی قرار می گیرد که رافائل نادال، تنیس باز شماره سه جهان را در سه ست 6-2، 6-2 و 6-2 شکست داد.

رافائل نادال در تلاش بود برای اولین بار در تنیس آزاد آمریکا به قهرمانی برسد اما در طی این مسابقات آسیب دیدگی از ناحیه عضلات شکم باعث شده بود او نتواند پس از طی دوران نقاهت آسیب دیدگی از ناحیه زانو عملکردی جالب توجه داشته باشد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست