عذرخواهی مقام ورزشی آفریقای جنوبی در مورد کستر سمنیا

Image caption شانه های پهن و هیکل مردانه کستر سمنیا از موارد شک به جنسیت او عنوان شد

لئونارد شوئنه، رئیس فدراسیون دو و میدانی آفریقای جنوبی، اذعان کرده است که کستر سمنیا، دونده جوانی که مونث بودنش مورد تردید قرار گرفته، پیش از مسابقات جهانی در آفریقای جنوبی مورد آزمایش تعیین جنیست قرار گرفته بوده است.

کستر سمنیا در مسابقات دو جهانی زنان اوت سال 2009 در برلین آلمان، مسافت 800 متر را در زمان یک دقیقه و ۵۵ ثانیه و ۵۴ صدم ثانیه و بیش از دو و نیم ثانیه جلوتر از نزدیک ترین رقیبش به پایان برد.

رئیس فدراسیون دو و میدانی آفریقای جنوبی، روز شنبه (19سپتامبر) اذعان کرد که کستر سمنیا هشتم اوت امسال در آفریقای جنوبی مورد آزمایش تعیین جنیست قرار گرفته بود و وی این موضوع را از رسانه های گروهی پنهان کرده بود.

به گفته وی، با وجود توصیه پزشکان و علیرغم درخواست فدراسیون جهانی دو و میدانی، او از شرکت کستر سمنیا در مسابقات برلین حمایت کرد چرا که به گفته وی، نتیجه آزمایش ها هنوز روشن نبود.

رئیس فدراسیون دو و میدانی آفریقای جنوبی پیشتر بارها تاکید کرده بود که در داخل آفریقای جنوبی بر روی دونده جنجالی کشورش آزمایشی انجام نشده بود.

او این موضع را "اشتباهی در قضاوت" خواند اما گفت که انکار انجام آزمایش های تعیین جنیست را با هدف محافظت از حقوق شخصی دونده کشورش انجام داده است.

آزمایش های اولیه پزشکی نشان داده سطح هورمون مردانه تستسترون در خون کستر سمنیا، دونده اهل آفریقای جنوبی سه برابر بیشتر از میزان متوسط در زنان است.

به رغم جنجال به وجود آمده درباره جنسیت کستر سمنیا که 18 سال سن دارد، او پس از بازگشت به کشورش، به گرمی از سوی مردم و مقام های دولتی مورد استقبال قرار گرفت.

به جز ساختار فیزیکی کستر سمنیا، یکی از دلایل عمده ای که باعث شد این دونده مورد توجه همگان قرار گیرد این بود که او در کمتر از نه ماه موفق شد رکورد خود را هفت ثانیه ارتقاء دهد.

سوال های مطرح شده به وسیله فدراسیون جهانی دو و میدانی درباره جنسیت خانم سمنیا، خشم محافل مختلف در آفریقای جنوبی را برانگیخته است. چند ساعت قبل از برگزاری مسابقه دو 800 متر زنان، فدراسیون جهانی دو و میدانی به علت تردید درباره جنسیت کستر سمنیا از او خواسته بود آزمایش دهد. اما این موضوع که محرمانه نگه داشته شده بود، به علت ارسال اشتباهی یک نمابر لو رفت.

یکی دیگر از موضوع هایی که درباره قهرمانی خانم سمنیا لو رفته است، درخواست فدراسیون جهانی از آفریقای جنوبی برای حذف او در مسابقات قهرمانی جهان است. در این حال، خانواده کستر سمنیا و رئیس، رئیس فدراسیون دو و میدانی آفریقای جنوبی بر مونث بودن او تاکید دارند. سطح تستسترون در خون زنان متغیر است و به همین بررسی آن را کار مشکلی است. یک گروه از پزشکان مشغول انجام آزمایش بر روی کستر سمنیا هستند تا جنسیت او مشخص شود.

مطالب مرتبط