استقلال ۱ - ۱ پرسپوليس

Image caption پنج دیدار اخیر استقلال و پرسپولیس به نتیجه تساوی منجر شده بود

معجزه ای در شصت و هفتمین دیدار استقلال و پرسپولیس رخ نداد.

در مسابقه ای که بیش از فوتبال، حاشیه های امنیتی داشت، استقلال و پرسپولیس برای ششمین بار پیاپی به نتیجه تساوی 1-1 دست یافتند.

این مسابقه با حضور گسترده نیروهای امنیتی و همچنین برخی مقام های قضایی انجام شد و برخی منابع از ایجاد محدودیت در مکالمات تلفن همراه در منطقه اطراف ورزشگاه آزادی خبر دادند.

مسابقه شصت و هفتم به نسبت چهار مسابقه پیشین تنها یک تفاوت داشت؛ این بار به جای استقلال، این پرسپولیس بود که گل اول بازی را به ثمر رساند.

پس از یک نیمه رقابت نه چندان جذاب، در نیمه دوم پرسپولیس در دقیقه 51 توسط عادل کلاه کج به گل دست یافت و پنج دقیقه پس از آن حسین کاظمی در یک حرکت ایستگاهی گل تساوی را به ثمر رساند.

کسب ششمین نتیجه تساوی پیاپی میان این دو تیم پرطرفدار باعث شد تماشاگران که شمار آنها بنا به تصمیم مسئولان برگزاری مسابقه به 67 هزار نفر محدود شده بود، شعار "فوتبال با سیاست، نمی خوایم، نمی خوایم" سر بدهند.

استقلال با این نتیجه با تفاضل گل بهتر نسبت به تیم پیکان دوباره در صدر جدول لیگ قرار گرفت و پرسپولیس که در مکان نهم قرار داست، دو پله صعود کرد.

دو تیم، آخرین بار در 12 آبان 1385 به نتیجه ای به جز تساوی دست یافته بودند.

گزارش بازی

استقلال بازی را با وحيد طالب لو، پژمان نوری، هاشم بيگ زاده، هادی شکوری، امير حسين صادقی، حسين کاظمی، خسرو حيدری، فابيو جان واريو، فرهاد مجيدی، رضا عنايتی و سياوش اکبرپور آغاز کرد و پرسپوليس در آغاز ميثاق معمارزاده، عليرضا محمد، شيث رضايی، سپهر حيدری، مجتبی شيری، عادل کلاه کج، سامان آقا زمانی، مهدی شيری، ميثم بائو، هادی نوروزی و وسلی برازيليا را به خدمت گرفت.

برای کارشناسان مهمترین تغییر حضور سامان آقازمانی، بازیکن پیشین تیم ملی جوانان ایران در زمین بود که در فصل جاری تجربه اندکی از حضور در ترکیب اصلی تیم پرسپولیس داشت.

نیمه اول مسابقه چندان مورد توجه کارشناسان قرار نگرفت، استقلال بارها توپ هایی بی هدف را روانه محوطه جریمه پرسپولیس کرد و پرسپولیس در فراهم کردن شرایط اجرای یک استراتژی غالب، موفق نبود.

با این حال دو تیم فرصت هایی را نیز در اختیار داشتند؛ در دقیقه 27 نفوذ علیرضا محمد از سمت راست محوطه جریمه استقلال به سمت دروازه این تیم، پرسپولیس را به اولین موقعیت جدی نزدیک کرد اما خروج وحید طالب لو مانع ایجاد این موقعیت شد و این دروازه بان بدنش را سد راه توپ کرد.

هفت دقیقه بعد رضا عنایتی با کمک سیاوش اکبرپور که توپ را برای او پشت محوطه جریمه متوقف کرد، با ضربه ای محکم، توپ را روانه گوشه بالا و سمت راست دروازه پرسپولیس کرد که واکنش میثاق معمارزاده، دروازه بان پرسپولیس، مانع ثبت اولین گل مسابقه شد.

دقایق پایانی نیمه اول صحنه بروز حوادث بیشتری بود: یک دقیقه مانده به پایان نیمه اول هادی نوروزی دوباره از سمت راست محوطه جریمه استقلال خود را به دروازه نزدیک کرد اما تعلل او این تلاش را بی ثمر ساخت. یک دقیقه بعد سیاوش اکبر پور در میانه محوطه جریمه پرسپولیس و مقابل دروازه این تیم صاحب توپ شد که ضربه او در شرایطی نه چندان متعادل توپ را با فاصله ای بسیار کم از کنار دروازه پرسپولیس و از سمت راست زمین به بیرون فرستاد.

با این حال پرسپولیس دوباره راه دروازه استقلال را در پیش گرفت و بار دیگر وحید طالب لو مانع آن شد که توپ حاصل از ضربه بلند عادل کلاه کج را (که در میانه راه به یکی از مدافعان استقلال برخورده بود) وارد دروازه شود.

نیمه دوم؛ بازی پرهیجان شد

در نیمه دوم، استقلال از ثانیه های اول با ارسال بلند پژمان منتظری و ضربه سر فرهاد مجیدی که به منطقه جریمه پرسپولیس نفوذ کرده بود نشان داد که در به ثمر رساندن گل جدی است.

با این حال، بر خلاف انتظار و روند چهار مسابقه پیشین دو تیم، استقلال اولین گل را دریافت کرد.

چهار دقیقه پس از آغاز نیمه دوم، خط دفاع استقلال که در حال حاضر قوی ترین در میان تیم های لیگ محسوب می شود (دو گل خورده در هشت بازی)، پاسی را به اشتباه به عقب بازگرداند که در محوطه جریمه استقلال به بازیکنان پرسپولیس رسید و وحید طالب لو دروازه بان استقلال چاره ای بجز متوقف کردن بازیکن پا به توپ پرسپولیس با خطا نداشت.

هرچند این خطا موقعیتی مسلم را از بازیکنان پرسپولیس گرفت اما محسن ترکی، که برای دومین بار داوری بازی استقلال و پرسپولیس را به عهده داشت، تنها مجازات ضربه پنالتی را علیه استقلال اعلام کرد و به طالب لو کارت نشان نداد.

طالب لو ضربه پنالتی را که توسط مهدی شیری زده شد، دفع کرد اما عادل کلاه کج سریعتر از بازیکنان استقلال خود را به توپ رساند و آن را درون دروازه استقلال قرار داد.

پس از آن استقلال حمله را درپیش گرفت؛ یک دقیقه پس از دریافت گل رضا عنایتی با شوتی مستقیم دروازه میثاق معمارزاده را هدف قرار داد که توسط این دروازه بان مهار شد، و دقایقی پس از آن ضربه ارسال شده توسط جانواریو، پس از برخورد با تیر افقی دروازه پرسپولیس از زمین خارج شد.

در دقیقه 56 استقلال بالاخره به گل رسید: جانواریو از سمت راست زمین، توپی بلند را به سمت محوطه جریمه پرسپولیس ارسال کرد، رضا عنایتی در سمت چپ محوطه جریمه با ضربه سر آن را به سمت تیر مخالف دروازه پرسپولیس فرستاد و حسین کاظمی با سر آن را به داخل دروازه پرسپولیس فرستاد.

پس از به ثمر رسیدن گل دوم مسابقه تا پایان بازی، هر چند پرسپولیس موقعیت هایی برای گل زنی داشت، اما میثاق معمارزاده موفق ترین بازیکن میدان بود.

این دروازه بان با موفقیت بازی هوایی استقلال را بی اثر ساخت و در سه موقعیت امکان گل زنی را از رضا عنایتی مهاجم 33 ساله استقلال گرفت.

او در دقیقه 64 ضربه مستقیم عنایتی از داخل محوطه جریمه دفع کرد، در دقیقه 83 با خروج از محوطه جریمه مانع رسیدن پاس بلند وحید طالب لو به عنایتی شد و در وقت تلف شده، ضربه برگردان این مهاجم را کنترل کرد تا بازی با نتیجه تساوی 1-1 و در میان اعتراض تماشاگران به نتیجه و شعارهای آنها که نتیجه به دست آمده را حاصل تبانی تلقی می کردند، به پایان برسد.

مطالب مرتبط