داربی اصفهان هم مساوی شد

بازی سپاهان و ذوب آهن
Image caption بازی محتاط دو تیم در نیمه نخست حتی موقعیت جدی گلزنی هم نداشت.

در روز نخست هفته دهم لیگ برتر، ذوب آهن و سپاهان در اصفهان به تساوی بدون گل رسیدند و پرسپولیس ۴-۲ مقاومت سپاسی شیراز را در آزادی شکست داد.

چهار روز پس از تساوی پرحاشیه داربی پایتخت، دومین داربی بزرگ ایران در ورزشگاه فولادشهر اصفهان هم مساوی شد.

برخلاف تساوی های خسته کننده استقلال و پرسپولیس، داربی اصفهان در هشت دوره گذشته لیگ برتر تنها ۲ تساوی داشت و هر دو تیم ۷ بار برابر هم به پیروزی رسیده بودند.

اما تقابل این هفته ذوب آهن و سپاهان نه تنها گل نداشت، که به ویژه در نیمه اول از داربی تهران هم کسل کننده تر بود.

بازی محتاط دو تیم در نیمه نخست حتی موقعیت جدی گلزنی هم نداشت.

این در حالی بود که جدا از حساسیت های همیشگی، با رویارویی منصور ابراهیم زاده و امیر قلعه نویی – همکاران سابق در تیم ملی – و موقعیت دو تیم در جدول، داربی اصفهان هیجان انگیزتر از قبل پیش بینی می شد.

ذوب آهن، تیم سوم جدول بود و سپاهان با قلعه نویی رتبه پنجم را داشت.

بازی در نیمه دوم بهتر شد.

دو تیم هجومی تر از قبل کار کردند، ولی سپاهان بی پروا تر بود و بهترین فرصت مسابقه را هم در دقیقه ۸۸ از دست داد؛ ضربه ابراهیم توره، مهاجم سنگالی این تیم به تیر دروازه ذوب آهن برخورد کرد تا نخستین تجربه قلعه نویی در داربی اصفهان با تساوی ۰-۰ همراه شود.

ذوب آهن با ۱۹ امتیاز رده سوم را حفظ کرد. تیم ابراهیم زاده در شرایطی برابر همشهری خود بدون گل متوقف شد که با ۱۹ گل زده بهترین خط حمله لیگ را دارد.

سپاهان با ۱۶ امتیاز به رده چهارم صعود کرد.

تیم قلعه نویی این فصل خارج از خانه پیروزی نداشته است. زردپوشان سپاهان امیدوار بودند با توجه به میزبانی ذوب آهن در این دیدار، اولین برد بیرون از خانه را در ورزشگاه فولادشهر اصفهان جشن بگیرند و تا حدودی از انتقادات بکاهند.

پرسپولیس ۴ – مقاومت سپاسی شیراز ۲

Image caption کریم باقری در دقیقه دوازده گل اول پرسپولیس را به ثمر رساند

سرانجام پس از داربی تهران اتفاقی که هواداران پرسپولیس هفته ها انتظارش را می کشیدند افتاد؛ عباس انصاری فرد رفت، حبیب کاشانی برگشت و این تیم در اولین بازی با مدیریت جدید به یک پیروزی روحیه بخش در ورزشگاه آزادی رسید.

مقاومت سپاسی حریف آسانی نبود. تیم جوان داوود مهابادی فصل جدید را فراتر از انتظار آغاز کرد و در هفته پنجم صدرنشین هم شد. این تیم پیش از دیدار این هفته بدون باخت بود و ۴ پله بالاتر از پرسپولیس در رده چهارم قرار داشت.

مقاومت در شروع بازی دو موقعیت جدی داشت؛ در دقیقه ۴، ضربه سر مهاجم این تیم با واکنش مناسب میثاق معمارزاده دفع شد و یک دقیقه بعد کریم باقری با جایگیری روی خط دروازه ضربه ای دیگر را برگشت داد و یک گل برای تیمش خرید.

باقری، کاپیتان و ستاره تمام نشدنی پرسپولیس در دقیقه ۱۲ روی ارسال قطری شیث رضایی با ضربه ای سنگین و تماشایی از گوشه چپ محوطه جریمه قرمزپوشان را به گل اول رساند و نیمه اول با تک گل او به پایان رسید.

نیمه دوم تماشایی تر بود.

ضربه سر هادی نوروزی روی پاس میثم بائو در دقیقه ۵۴ به گل دوم پرسپولیس تبدیل شد.

پس از این گل، سرمربی کروات پرسپولیس برای اولین بار از سوی هواداران این تیم تشویق می شد.

در دقیقه ۸۰، پاس عرضی نوروزی با عبور از مدافعان به بائو رسید و شوت محکم او برای سومین بار دروازه مقاومت را باز کرد.

بازی هجومی پرسپولیس یک گل دیگر هم داشت؛ پاس مهدی شیری در دقیقه ۸۵ در محوطه جریمه به هوار ملا محمد رسید و این بازیکن عراقی اولین گل خود را در لیگ ایران زد.

شیری و ملا محمد در نیمه دوم جانشین مجتبی زارعی و باقری شده بودند.

شاگردان مهابادی خیلی دیر به فکر جبران افتادند، دو گل دقایق ۸۸ و ۹۰ بهنام افشه و اسماعیل نظری مانع از ثبت اولین شکست مقاومت در لیگ نهم نشد و هواداران پرسپولیس پس از مدت ها با شادی و امیدواری سکوهای آزادی را ترک کردند.

زلاتکو کرانچار پس از این پیروزی پر گل گفت: "حبیب کاشانی با قلبش کار می کند و انرژی مثبتی که او به پرسپولیس داد سبب شد تیم این نتیجه را بگیرد."

کرانچار پیش تر اعلام کرده بود با آمدن کاشانی امیدوار است دو سال در پرسپولیس بماند.

پرسپولیس با این برد ۱۵ امتیازی شد و به مکان ششم صعود کرد.

مقاومت با ۱۵ امتیاز و تفاضل گل بهتر نسبت به پرسپولیس در جایگاه پنجم ایستاد.

نتیجه سایر بازی ها:

ابومسلم مشهد ۱ – فولاد خراسان ۱

پاس همدان ۰ – راه آهن شهرری ۱

تراکتوسازی تبریز ۱ – سایپا کرج ۲

صبای قم ۴ – شاهین بوشهر ۰

دیدار های هفته دهم روز چهارشنبه ۱۵ مهر (۷ اکتبر) پیگیری می شود.

مطالب مرتبط