هفت مدعی دیگر به جام جهانی صعود کردند

Image caption کامرونزی در دقیقه 90 ایتالیا را به جام جهانی برد

در مسابقات مرحله مقدماتی جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی، تیم های ایتالیا، آلمان، آمریکا، مکزیک، ساحل عاج، دانمارک، و صربستان توانستند امتیاز کافی برای حضور در مرحله نهایی را کسب کنند.

در اروپا و در مهمترین دیدار روز شنبه دهم اکتبر، آلمان - قهرمان سه دوره جام جهانی که هیچگاه مرحله نهایی مسابقات را از دست نداده، با گلی از میروسلاو کلوزه مهاجم بایرن مونیخ به این مسابقات راه یافت.

آلمان که در دیدار رفت در زمین خود روسیه را شکست داده بود، در شهر مسکو در نیمه اول گل زد تا به راحتی صعود کند و روسیه را راهی مرحله حذفی نمایند. روسیه با وجود آن شکست خورد که در دقیقه 69 مسابقه یک بازیکن آلمان نیز از زمین اخراج شد.

در گروه یک سوئد که با سه امتیاز اختلاف نسبت به دانمارک در رده دوم، مترصد آن بود که با شکست دادن دانمارک، مانع صعود مستقیم این تیم به جام جهان شود در تلاش خود ناکام ماند.

سوئد دو بار توپ را درون دروازه دانمارک قرار داد که هر دو بار داور گل را مردود اعلام کرد. در نهایت این تیم با گلی که 12 دقیقه مانده به پایان بازی مقابل دانمارک و در اثر شوتی از راه دور دریافت کرد نه تنها شاهد صعود مستقیم دانمارک به جام جهانی بود بلکه با پیروزی 3-0 پرتغال مقابل مجارستان در همین گروه، عملا بخت رسیدن به مرحله حذفی را نیز از دست داد.

پرتغال که پیش از این بازی با دو امتیاز کمتر از سوئد (هم امتیاز با مجارستان) در مکان سوم گروه یک قرار داشت، دوباره توانست کریستیانو رونالدو را به خدمت بگیرد، اما این ستاره پس از 27 دقیقه لنگان لنگان زمین را ترک کرد.

با این حال دو گل از سیمیائو به پرتغال کمک کرد تا در آستانه بازی روز چهارشنبه این تیم مقابل مالت (1 امتیاز از 9 بازی) تقریبا صعود به مرحله حذفی را قطعی بداند.

ایتالیا قهرمان جام جهانی 2006 آلمان، که با چهار امتیاز اختلاف نسبت به جمهوری ایرلند در صدر گروه هشت قرار داشت، با گلی در دقیقه نود مقابل ایرلند صعود مستقیم خود به جام جهانی را مسجل کرد.

در این مسابقه که در شهر دابلین، پایتخت جمهوری ایرلند برگزارشد، دو بار از حریف عقب افتاد؛ ابتدا ایرلند در دقیقه هشت از ایتالیا پیش افتاد و کامرونزی 18 دقیقه بعد بازی را به تساوی کشاند.

اما هر چند ایتالیا در آغاز نیمه دوم توپ را، در تلاشی که مردود اعلام شد، درون دروازه ایرلند قرار داد، اما این ایرلند بود که با به ثمر رساندن گل در دقیقه 87 به نظر رسید ضربه ای کاری به ایتالیا وارد کرده است، که در 10 دیدار گذشته خود مقابل جمهوری ایرلند تنها یک بار به این تیم باخته بود.

با این حال ایتالیا، ماهر در خلق معجزه در لحظات آخر، در دقیقه 90 با گل آلبرتو جیلاردینو بازی را به تساوی کشاند تا امتیاز کافی برای صعود مستقیم به جام جهانی آفریقای جنوبی را کسب کند.

در گروه هفت، صربستان که با چهار امتیاز اختلاف نسبت به فرانسه صدرنشین بود، رومانی را 3-0 شکست داد تا برای اولین بار تحت نام "صربستان" به جام جهانی راه یابد. این تیم در سال 2006 با نام صربستان و مونته نگرو به مرحله نهایی جام جهانی آلمان رسید.

اما حساس تر از پیروزی صربستان، مسابقه تیم پر ستاره فرانسه با جزایر فارو بود که در دور رفت تنها با یک گل به فرانسه باخته بود. فرانسه که عنوان نایب قهرمانی جام جهانی 2006 را در اختیار ارد، در دور مقدماتی جام جهانی آفریقای جنوبی عملکردی ضعیف داشته است، اما در دیدار مقابل جزایر فارو 5-0 این تیم را شکست داد تا راهیابی خود به مرحله حذفی را مسجل کند.

در گروه آمریکای مرکزی و شمالی (Concacaf) آمریکا و مکزیک، تیم های اول و دوم گروه هر دو به طور مستقیم به مرحله نهایی صعود کردند.

آمریکا که در بازی قبل خود در این مرحله مقابل ترینیداد و توباگو، تیم آخر این گروه با زحمت پیروز شد، در زمین هندوراس که تا پیش از این همه بازی های خانگی خود را برده بود، میزبان را 3-2 شکست داد.

مکزیک نیز ال سالوادور را 4-1 برد تا برای پنجمین بار پیاپی به مرحله نهایی جام جهانی راه یابد.

در گروه پنج آفریقا نیز دیده دروگبا مهاجم باشگاه چلسی و تیم ملی ساحل عاج، به عنوان بازیکن ذخیره مقابل مالاوی وارد زمین شد تا سه دقیقه پس از حضور در میدان گل تساوی مقابل حریف را به ثمر برساند و ساحل عاج برای دومین بار به مرحله نهایی جام جهانی برسد.

در حساس ترین دیدار منطقه آمریکای جنوبی نیز آرژانتین که تحت هدایت دیگو مارادونا عملکرد ضعیفی داشته و در مکان پنجم این گروه قرار دارد، با بخت و اقبال فراوان از دور مسابقات حذف نشد.

آرژانتین مقابل پرو، ضعیف ترین تیم گروه، در دقیقه آخر وقت قانونی گل خورد تا بازی به تساوی کشیده شود، اما مارتین پالرمو که پس از 10 سال برای اولین بار دوباره به تیم ملی آرژانتین دعوت شده در لحظات پایانی وقت تلف شده توپ را درون دروازه پرو قرار داد تا آرژانتین بطور موقت وبا تنها یک امتیاز اختلاف نسبت به اوروگوئه در مکان چهارم گروه قرار گیرد.

با این حال آرژانتین برای مسجل کردن صعود مستقیم خود، باید در بازی آخر اوروگوئه را در زمین این تیم شکست دهد. آرژانتین در دور رفت و در زمین خود اوروگوئه را 2-1 برده بود.

در دیدار حذفی آسیا-اقیانوسیه هم بحرین در زمین خود مقابل نیوزیلند با تساوی بدون گل متوقف شد تا تکلیف سهمیه آخر این دو قاره در روز چهارشنبه 14 اکتبر در خاک نیوزیلند مشخص شود.

مطالب مرتبط