بادکنک قرمز لیورپول را به زانو درآورد

Image caption گابریل آگبونلاهور، مهاجم استون ویلا در دقایق اول بازی در محوطه جریمه چلسی توسط مدافعان سرنگون شد اما پنالتی اعلام نشد

تیم فوتبال لیورپول با وقوع حادثه ای نادر متحمل ضربه ای دیگر در لیگ برتر انگلستان شد و منچستریونایتد، مدافع عنوان قهرمانی لیگ، با کمک استون ویلا به صدر جدول لیگ برتر انگلستان بازگشت.

منچستریونایتد که در هفت بازی اخیر خود در لیگ بیش از هر تیم دیگری امتیاز کسب کرده (19 امتیاز از 21 امتیاز ممکن)، تیم میانه جدولی بولتون را 2-1 شکست داد تا به لطف دیگر نتایج ثبت شده در هفته نهم لیگ برتر انگلستان صدر نشین شود.

یونایتد که در زمین خود به میدان رفته بود، وین رونی را به دلیل مصدومیت در اختیار نداشت، با این حال در نیمه اول به راحتی 2-0 از حریف پیش افتاد؛ گل اول منچستریونایتد پنج دقیقه پس از آغاز بازی با ضربه سر مایکل اون و اشتباه مدافع بولتون به ثمر رسید و گل دوم را آنتونیو والنسیا در دقیقه 30 به ثمر رساند. منچستریونایتد چند موقعیت را نیز با مقاومت یوسی یاسکلاینن دروازه بان بولتون از دست داد.

اما در نیمه دوم فشار بولتون افزایش یافت و 15 دقیقه مانده به پایان بازی ارسال بلند توپ به داخل محوطه جریمه منچستریونایتد به مت تیلور امکان داد تا با ضربه سر، ادوین فن در سار، دروازه بان با تجربه منچستریونایتد را مغلوب کند.

با این حال فن در سار که به خاطر شکستگی انگشتانش در تابستان سال جاری تا کنون از ترکیب منچستریونایتد دور مانده بود و برای اولین بار در فصل جاری برای تیم خود به میدان می رفت، در لحظات پایانی نقشی کلیدی در حفظ پیروزی تیم خود ایفاء کرد و از جمله ضربه سر گری کیهیل، مدافع بولتون را مقابل دروازه دفع کرد.

اما مهمتر از فن در سار، استون ویلا در بازگشت منچستریونایتد نقش ایفاء کرد.

استون ویلا که در اوایل لیگ جاری لیورپول را 3-1 شکست داده بود و پیش از تعطیلی لیگ های اروپایی بخاطر مسابقات مقدماتی جام جهانی منچسترسیتی، مدعی جدید قهرمانی را متوقف کرد، در تازه ترین مسابقه خود چلسی را 2-1 مغلوب کرد.

چلسی که در 10 دیدار پیشین خود با استون ویلا تنها یک بار از این تیم شکست خورده بود در دقیقه 15 بازی، با شوتی که دیدیه دروگبا ازپشت محوطه جریمه و دور از آزار مدافعان استون ویلا انجام داد از استون ویلا پیش افتاد.

اما پس از آن، در نبرد دو دفاع برتر لیگ انگلستان که تا پیش از این مسابقه هر کدام تنها شش گل از حریفان دریافت کرده بودند، استون ویلا موفق تر بود و این برتری در دفاع، شرایط تغییر نتیجه را نیز فراهم کرد.

استون ویلا دو بار در اثر به هم ریختگی خط دفاعی چلسی در جریان دفاع ضربات کرنر، به گل رسید؛ اولین بار در دقیقه 32 که فرنک لمپارد بازیکن چلسی ضربه کرنر ارسال شده را به سمتی منحرف کرد که ریچارد دان، بتواند به راحتی آن را با ضربه سر درون دروازه چلسی قرار دهد و سپس دقایقی پس از آغاز نیمه دوم چلسی بار دیگر در دفع یک ضربه کرنر بد عمل کرد تا جیمز کالینز مدافع میانی استون ویلا، آزاد از بند مدافعان چلسی، به راحتی توپ را با ضربه سر به گل تبدیل کند.

چلسی حملات متعددی را برای تغییر نتیجه انجام داد اما دفاع منظم و پر تلاش استون ویلا باعث شد ثبت دومین شکست چلسی در لیگ جاری به امری اجتناب ناپذیر بدل شود.

آن بادکنک قرمز

Image caption پپه رینا در اینکه کدام توپ را باید دفع کند دچار تردید شد

لیورپول که تا پیش از مسابقات این هفته در رده پنجم جدول قرار داشت و روزهایی بد را سپری می کند، مقابل ساندرلند با بد اقبالی بیشتری مواجه شد.

نایب قهرمان فصل قبل در شرایطی در زمین ساندرلند به میدان رفت که استیون جرارد و فرناندو تورس بازیکنان کلیدی خود را در اختیار نداشت و از این رو این مسابقه آزمونی بود تا مشخص شود لیورپول تا چه اندازه به این دو ستاره خود متکی است.

لیورپول که در حدود 540 دقیقه رقابت میان این دو تیم در بازی های گذشته به بازیکنان تیم نه چندان قدرتمند ساندرلند امکان گل زنی نداده بود، در ابتدای بازی با حادثه ای عجیب ضربه خورد.

در دقیقه پنج مسابقه درن بنت، مهاجم ساندرلند که در هر چهار بازی قبلی خود برای تیمش در لیگ برتر انگلستان به حریفان گل زده بود، در محوطه جریمه لیورپول صاحب توپ شد و توپ را روانه دروازه پپه رینا، دروازه بان لیورپول کرد.

اما رینا با مشکلی جدی مواجه بود؛ لحظاتی پیشتر یکی از تماشاچیان بادکنک قرمزی بزرگی را به داخل زمین پرتاب کرده بود و این بادکنک در لحظه زدن شوت در مسیر حرکت توپ قرار داشت.

توپ که با سرعت زیادی حرکت می کرد با بادکنک برخورد کرد، تغییر جهت داد و در نهایت راه تور دروازه لیورپول را در پیش گرفت اما رینا با وجود دو توپ مقابل چشمانش در تصمیم گیری برای دفع توپ دچار مشکل شد و نتوانست واکنش مناسبی نشان دهد.

داور پس از مشاوره با خط نگهدار گل را تایید کرد و ساندرلند 1-0 پیش افتاد، هر چند این گل چندان مورد اعتراض بازیکنان و مربیان لیورپول نیز قرار نگرفت.

پس از آن ساندرلند که در مسابقه قبل نیز نتیجه تساوی را به منچستریونایتد تحمیل کرده بود، چندین موقعیت دیگر برای افزایش برتری نیز داشت که هیچکدام به گل منجر نشد اما در سوی دیگر میدان لیورپول بود که نمی توانست راه دروازه حریف را پیدا کند و با وجود اعلام هفت دقیقه وقت تلف شده، به شکست تن داد.

این شکست باعث شد ساندرلند یک رتبه بالاتر از لیورپول در مکان هفتم جدول لیگ برتر انگلستان قرار گیرد.

نکته جالب اینکه کارشناسان داوری پس از این مسابقه تایید کردند که بادکنک قرمز رنگی که باعث گل ساندرلند شد، از نظر قانون "جسم خارجی" محسوب می شود و داور می بایست پس از برخورد توپ با آن، بازی را با "دراپ بال" در حاشیه محوطه جریمه لیورپول از سر می گرفت.

در دیگر مسابقات، برمینگهام که هیچگاه خارج از خانه آرسنال را شکست نداده بود نتوانست این نوار ناکامی را قطع کند و در استادیوم امارات شهر لندن 3-1 مغلوب آرسنال و قوی ترین خط حمله لیگ انگلستان شد.

بازی پورتسموث و تاتنهام هم که از چند روز پیش از بازی متاثر از حاشیه ها و مجادلاتی بر سر نقش هری ردنپ، مربی کنونی تاتنهام در ناکامی تیم قبلی خود پورتسموث (با ترک این تیم در میانه فصل قبل و پیوستن به تاتنهام) قرار داشت، به سود تاتنهام به پایان رسید.

تاتنهام پورتسموث را 2-1 در زمین این تیم شکست داد تا با 19 امتیاز از 9 بازی در رتبه سوم جدول لیگ قرار گیرد.

تیم بحران زده وست هم که از هفت بازی اول خود تنها پنج امتیاز کسب کرده در زمین استوک سیتی 2-1 شکست خورد.

اگر وولورهمپتون می توانست دو دقیقه بیشتر از گل زده خود مقابل اورتون حفاظت کند، در روز شنبه 17 امتبر 2009 هیچ نتیجه تساوی در مسابقات لیگ برتر انگلستان رقم نمی خورد اما این اتفاق نیفتاد و دینیار بیلیالتدینوف بازیکن اورتون در دقیقه 88 بازی را به تساوی کشاند.

مطالب مرتبط