ایران به کسب قهرمانی جهان امیدوار ماند

Image caption رضا نادریان (چپ) که در المپیک ناکام ماند در این مسابقات به فینال رسید اما اعطاء دو امتیاز بحث برانگیز به حریف کره ای، او را از کسب مدال طلا باز داشت

تیم تکواندو ایران در آستانه کسب اولین مقام قهرمانی جهان قرار گرفت.

تکواندو کاران زن و مرد ایران که در مسابقات قهرمانی جهان در شهر کپنهاگ دانمارک شرکت دارد، تا پایان روز ما قبل آخر (چهارم) مسابقات و با به پایان رسیدن رقابت در 13 وزن از 16 وزن موجود موفق به کسب پنج مدال شدند و تا پیش از روز پایانی مسابقات صدر نشین جدول امتیازی هستند.

تیم مردان ایران که از سال 1999 تا کنون در مسابقات قهرمانی جهان در جمع سه تیم برترقرار داشته، تا پیش از مسابقات روز پایانی (یکشنبه 18 اکتبر) در جدول امتیازی با 52 امتیاز و سه امتیاز اختلاف نسبت به کره جنوبی در صدر قرار داشته است.

در جدول مدال تیم مردان ایران با یک مدال طلا و یک مدال نقره، کماکان پشت سر کره جنوبی قرار دارد که تا کنون دو مدال طلا کسب کرده است.

تکلیف قهرمانی تیم مردان ایران را علیرضا نصر آزادانی ورزشکار زیر 74 کیلوگرم ایران تعیین خواهد کرد که با توجه به حضور ورزشکاری از کره جنوبی در این وزن، قهرمانی او می تواند قهرمانی ایران را تضمین کند.

تیم مردان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا در سال 2008 با پشت سر گذاشتن چین و کره در جدول امتیازی و مدال، به مقام قهرمانی آسیا دست یافت.

اما در دور پیشین مسابقات قهرمانی جهان (2007) هر چند ورزشکاران ایران در جدول مدال با کسب دو مدال نقره و یک برنز به مقام هفتم رسیدند، اما در جدول امتیازی با 9 امتیاز پشت سر کره جنوبی (با 53 امتیاز) قرار گرفتند و نایب قهرمان جهان شدند.

تیم ملی تکواندوی ایران با هشت ورزشکار مرد و چهار ورزشکار زن در مسابقات قهرمانی جهان شرکت کرده است.

در رقابت های مردان محمد باقری معتمد در وزن زیر 68 کیلوگرم مدال طلا به دست آورد، رضا نادریان در وزن زیر 63 کیلوگرم مدال نقره گرفت و میثم باقری (زیر 54 کیلوگرم)، یوسف کرمی (زیر 87 کیلوگرم) و حسین تاجیک (بالای 87 کیلوگرم - سنگین وزن) به مدال برنز دست یافتند.

مهدی احمدی (زیر 58 کیلوگرم) در دور اول تایرون رابینسون از بریتانیا را 6-5 شکست داد اما در دور دوم به جیمز هو از آمریکا باخت و حذف شد.

در وزن زیر 80 کیلوگرم، فریبرز عبداللهی که جانشین هادی ساعی، قهرمان سرشناس و بازنشسته تکواندو ایران ایران شده، با دو پیروزی تا یک چهارم نهایی پیش رفت اما در این مرحله به استیون لوپز تکواندو کار آمریکایی باخت. استیون لوپز که در المپیک پکن با باخت به رقیب هادی ساعی به مدال برنز دست یافت، در مسابقات قهرمانی جهان در این وزن به مدال طلا دست یافت.

در رقابت های زنان، فاطمه نعمتی در وزن زیر 46 کیلوگرم در مسابقه اول خیاله گولیه وا از جمهوری آذربایجان را 14-1 شکست داد اما در دور دوم 7-6 به یونگ ایوت از کانادا (برنده مدال برنز در این وزن) باخت و حذف شد.

در وزن زیر 49 کیلوگرم سارا خوش جمال لوئیس میر از بریتانیا را 11-8 و سپس تکواندو کاری از مالی را 8-3 شکست داد اما در یک چهارم نهایی با اختلاف اندک و با امتیاز 6-5 مغلوب جینگ وو (برنده مدال برنز در این وزن) از چین شد.

در وزن زیر 53 کیلوگرم نیز ثمانه شش پری با شکست در دور دوم مسابقات مقابل ورزشکاری از تایوان از دور مسابقات حذف شد.

مطالب مرتبط