خاطرات آخرین نبرد سمپراس و آغاسی زنده شد

Image caption آندره آغاسی (چپ) در آخرین مسابقه رسمی خود با سمپراس نیز مغلوب شده بود

براى اولين بار پس از هفت سال، پيت سمپراس و آندره آغاسى، تنيس بازان سرشناس و بازنشسته آمريكايى رو در روى يكديگر قرار گرفتند تا خاطره آخرين نبرد خود را زنده كنند.

در مسابقه اى كه در جزيره ماكائو، يكى از معروف ترين مراكز شرط بندى در جهان برگزار شد، پيت سمپراس در رقابتى نزديك رقيب ديرينه خود را در سه ست شكست داد.

رويارويى اين دو تنيس باز در اواخر دهه ۸۰ و اوايل دهه ۹۰، يكى از جنجالى ترين رقابت هاى ورزشى بود؛ اين دو تنيس باز در اين مدت هر دو مدعى صدرنشينى جدول رده بندى تنيس بازان مرد جهان بودند و در دهه ۹۰ سمپراس به مدت ۲۸۶ هفته متوالى و آغاسى به مدت ۱۰۱ هفته متوالى اين رتبه را در اختيار داشتند.

Image caption سمپراس تا پیش از ویمبلدون 2009 رکورد بیشترین قهرمانی در مسابقات گرند اسلم را داشت

در بين سال هاى ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۲ سمپراس و آغاسى ۳۴ بار (۱۶ بار در فينال تورنمنت‌هاى مختلف، پنج بار در فينال گرند اسلم) رو در روى يكديگر قرار گرفتند كه سمپراس با ۲۰ پيروزى برتر بود.

اين دو آخرين بار در جريان مسابقه فينال تورنمنت تنيس آزاد آمريكا با يكديگر رقابت كردند كه در اين مسابقه پيت سمپراس ۳-۱ آغاسى را شكست داد تا براى چهاردهمين بار عنوان قهرمانى يك تورنمنت گرند اسلم را به دست آورد كه تا پيش از مسابقه فينال تورنمنت ويمبلدون در سال ۲۰۰۹، اين ركورد شكسته نشد.

آندره آغاسى يكى از شش ورزشكار در تاريخ تنيس است كه موفق به قهرمانى در هر چهار تورنمنت گرند اسلم شده است. او همچنين مدال طلاى المپيك را نيز برده است (آتلانتا - ۱۹۹۶).

نبرد ماکائو

در مسابقه ماكائو سمپراس آغاسى را ۳-۶، ۶-۳، ۱۰-۸ شكست داد.

هر چند زمين سخت محل برگزارى اين مسابقه با سبك بازى سمپراس سازگارتر بود، اما اين آندره آغاسى بود كه در ست اول ۳-۶ پيروز ميدان شد.

آغاسى كه آخرين تورنمنت خود (تنيس آزاد آمريكا در سال ۲۰۰۶) را به دليل آسيب ديدگى از ناحيه كمر، با شش بار تزريق داروهاى مسكن به پايان برد، در ماكائو سالم به نظر مى رسيد.

Image caption آغاسی یکی از شش ورزشکار در تاریخ تنیس محسوب می شود که در هر چهار تورنمنت گرند اسلم جهان قهرمان شده است

او گفت: "نمی دانم چگونه است اما وقتی پیت را می بینید، دوباره همه خاطرات و هیجان ها زنده می شود. با خودم فکر می کنم: 'گزینه های چندانی ندارم.' فقط خوب است که تا این اندازه با بازی یک نفر آشنا باشید."

سمپراس که دو سال قبل در همین مکان راجر فدرر را در یک بازی نمایشی شکست داده بود، در ست دوم جهت بازی را تغییر داد و کار را به تساوی کشید.

در ست سوم كار تا تاى برك پاياپاى پيش رفت، اما در اين مرحله سمپراس با سرويس هاى خود آغاسى را تحت فشار گذاشت تا نتيجه ۹-۶ به سود سمپراس شد.

آغاسی دوبار مانع پیروزی سمپراس شد اما سمپراس کار را با یک سرویس ایس (Ace) تمام کرد.

سمپراس در پایان مسابقه یادآور شد که آغاسی بیشتر از او در این مسابقه سرویس های ایس زده است و گفت: "آندره، حتی سه سال پس از بازنشستگی، خیلی تمیز به توپ ضربه می زند. ضرباتش خیلی سنگین بود."

آغاسی هم ستایش متوجه خود را اینگونه پاسخ داد: "دست های پیت هنوز هم مثل سابق هستند. او خیلی خوب با توپ ارتباط برقرار می کند."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست