فدرر چهارمین قهرمانی را می خواهد

Image caption کابوسی که فدرر در سال 2008 گرفتار آن بود به پایان رسیده است

بعد از مادرید، فرنچ اوپن، ویمبلدون و سین سیناتی، حالا به خانه بازگشته تا پنجمین جامش در سال ۲۰۰۹ كه چهارمین جام متوالی این تورنمنت می تواند باشد را هم فتح کند.

او کاملا از کابوس ۲۰۰۸ دور شده، امسال در فینال هر چهار گرند اسلم امسال حضور داشته و رکورد ۱۴ گرند اسلم پیت سمپراس را شکسته.

حالا در شهر خودش، دوقلوهایش هم در آغوش میرکا می توانند صدای ضربات مهلک و استثنایی پدر را بشنوند؛ غیاب همسر و ۲ دختر نو رسیده در راجرز کاپ کانادا باعث شد حوصله فدرر سر برود و مقابل سونگا، مثل یک بازی نمایشی كه قرار است حریف برتر ببازد، ناگهان بازی یک طرفه را وا داد تا در اوج آمادگی، صحنه را برای قهرمانی اندی ماری خالی کند.

امسال رقابت های تنیس آزاد آمریکا كه تمام شد، مرد شماره یک تنیس جهان پس از مشاوره با تیم پزشکان از رقابت های توکیو و مسترز شانگهای انصراف داد و طبق همان رفتاری كه پس از کناری گیری های ناگهانی بروز می دهد - آخرین بار مسترز هال در وستفالن آلمان بود- به خبرنگاران گفت از طرفدارانم در این شهرها که از شهرهای مورد علاقه من هستند عذرخواهی می کنم و امیدوارم در آینده دوباره همدیگر را ملاقات کنیم.

به این ترتیب نزدیکترین حضور فدرر در آسیا، تورنمنت ابوظبی در سال ۲۰۱۰ است. مسابقات ابوظبي از اولین روز سال ميلادي برگزار می شود. این کاپ در فهرست ATP (فدراسیون تنیس بازان حرفه ای مرد جهان) قرار ندارد و شامل شش بازيكن از 10 بازيكن برتر جهان است كه با هم رقابت مي کنند. سال گذشته اندی ماری با غلبه بر رافائل نادال جايزه 250 هزار دلاری مسابقات را گرفت. اما این روزها، نگاه مشتاقان تنیس به سوئیس است؛ به شهر زادگاه پر افتخارترین تنیس باز تاریخ.

جایی كه "کینگ راجر" به دنیا آمده، همه ساله در روز های آخر فصل تنیس، میزبان تورنمنتی است كه قدمتی ۳۹ ساله دارد.

کلاوس برگر آلمانی در سال ۱۹۷۰ اولین فاتح این تورنمنت لقب گرفت. اشتفان ادبرگ از سوئد و فدرر سوئیسی با ۳ قهرمانی سر آمد تاریخ این مسابقات هستند اما قهرمانی های فدرر، در ۳ سال پیاپی رخ داده است. یعنی ۳ سال اخیر.

در سال 2007 كه دومین قهرمانی او رقم خورد، تغییراتی در کیفیت و جنس زمین بازی های بازل اعمال شد تا به روایت فدرر، سرعت بازی ها کندتر شود. سنگینی نوع توپ ها هم مزید برعلت بود. اما وقتی ایوو کارلوویچ مرد ناموفق این تورنمنت می گوید من با توپ بسکتبال هم می توانم سرویس بزنم، طبیعتا مرد اول تاریخ بازی ها نیز گله ای از ضوابط جام نخواهد کرد!

راجر برای چهارمین قهرمانی در بازل، نوواک جوکوویچ را اصلی ترین حریف خود می بیند اما رقبای سر سختی مثل هموطنش استانیسلاو واورینکا و آخرین قهرمان غیر سوئیسی این مسابقات یعنی فرناندو گونزالس شیلیایی را نیز پیش رو دارد.

دل پوترو فاتح آرژانتینی یو اس اوپن، قبل از مسابقات کنار کشید و مثل تامی هاس (ابتلا به آنفولانزای خوکی)، سام کوئری و دودی سلا قید شرکت در بازی ها را زد تا آندریاس سپی، دانیل کولرر و هوراسیو زوبالس با خوش اقبالی به دور اصلی راه یابند.

به پیش!

الیویه روشو از بلژیک اولین مغلوب فدرر در رقابت های امسال بود.

فدرر در گام دوم، برای ششمین بار آندریاس سپی ایتالیایی را مغلوب کرد. سپی كه نفر ۵۱ دنیای تنیس است، ست اول و دوم را ۶ بر ۳ باخت تا فدرر به جمع ۸ نفر برتر تنیس داخل سالن بازل راه یابد. تورنمنتی كه او در آن، طی ۴ دوره اخیر بی شکست بوده و حالا قصد دارد فصل درخشانش را با قهرمانی در حضور همشهریانش کامل کند. جایی كه میانگین سنی تماشاگرانش پیرتر از بقیه مسترز های ۵۰۰ اتحادیه تنیس حرفه ای جهان به نظر می رسد.

بازی ها در ورزشگاهی برگزار می شود كه باب دیلن هم در آن هنرنمایی کرده اما در تمام این سال ها، تاکنون هیچ هنرمندی نتوانسته ۹۰۰۰ نفری كه روی این سکوها می نشیند را مثل فدرر به وجد بیاورد.

آخرین بازی فدرر قبل از ورود به زمین مرکزی بازل، چند هفته پیش در چارچوب جام دیویس بود كه مقابل سیمونه بوللی ایتالیایی قرار گرفت و او را شکست داد.

فدرر بازی راحتی مقابل بوللی از سر گذراند اما در کنفرانس مطبوعاتی گفت برای مسابقه دوبل آمادگی ندارد و بهتر است استراحت کند. بنابراین مارکو چیودینلی جایگزین راجر شد تا واورینکا را همراهی کند.

جالب اینجاست كه امسال در بازل، فدرر در دوبل هم شرکت کرد و همبازی گمنامش همین چیودینلی بود. آن ها مغلوب قریشی پاکستانی و جیمز سریتانی آمریکایی شدند. قطعا اگر فدرر قصد جدی گرفتن رقابت های دوبل را داشت، همبازی مطرح تری انتخاب می کرد. مثلا واورینکا كه به اتفاق، مدل طلای دوبل المپیک پکن را نصیب سوئیس کردند.

رقیب بعدی فدرر در بازل، برنده بازی یوگنی کرولایف ۲۱ ساله از روسیه و ژرمی چاردی ۲۲ ساله از فرانسه است كه کارشناسان بخت چندانی برای آن ها در کسب توفیق مقابل فدرر پیش بینی نمی کنند. فدرر تا قبل از صعود به فینال، احتمالا با فرناندو گنزالس شیلیایی رویارو خواهد شد. گرچه ریشار گاسکه كه دوران سخت ناشی از محرومیت به خاطر استعمال کوکایین را سپری کرده، دردسر فعلی گونزالز محسوب می شود و هنوز نمی توان با اطمینان درباره بازی های نیمه نهایی حدسی مطرح کرد. در غیاب ماری، رادیک، دل پوترو و نادال كه این یکی گویی به سرنوشت پارسال فدرر دچار شده، باید دید از بین نامدارانی چون مارین سیلیچ کروات، واورینکای سوئیسی كه امید شماره ۶ بازی هاست، ریشار گاسکه، رادک استپانک، یارکو نایمینن فنلاندی (فینالیست ۲۰۰۷)، جوکوویچ و گونزالس کدام یک در آزردن کینگ راجر، موفق تر از بقیه ظاهر خواهد شد.

دوستداران تنیس مشتاقانه در انتظار بازی هیجان انگیزی مشابه فینال سال گذشته هستند كه بین نلبندیان و فدرر برگزار شد.

مطالب مرتبط