اولین برد تاریخ راه آهن برابر استقلال

بازی استقلال و راه آهن
Image caption راه آهن با پیروزی در برابر استقلال به آرزویی طولانی پایان داد

هفته شانزدهم لیگ برتر فوتبال ایران با برد راه آهن مقابل استقلال به پایان رسید، استقلال به رده سوم سقوط کرد و ذوب آهن با پیروزی مقابل فولاد خوزستان به تنهایی در جایگاه دوم و یک امتیازی سپاهان صدرنشین ایستاد.

راه آهن با هدایت ارنی برندتس، سرمربی هلندی برای اولین بار در تاریخ خود مقابل استقلال به پیروزی سه بر دو رسید و به حسرتی ۲۹ ساله پایان داد. راه آهن در حالی به این برد تاریخی رسید که شرایط مناسبی در جدول رده بندی نداشت؛ با ۱۵ امتیاز، پانزدهم بود و یک ناکامی دیگر می توانست سبب خداحافظی برندتس هلندی از این تیم شود. در مقابل، استقلال که امیدی به صدرنشینی نداشت، به حفظ رتبه دوم و حداقل فاصله با سپاهان می اندیشید. تیم صمد مرفاوی هفته گذشته پس از ۵ بازی بدون برد، شاهین بوشهر را پشت سر گذاشت تا آرامش به اردوی آبی پوشان بازگردد. اما شکست این هفته برابر راه آهن در آزادی و اعتراض شدید عده ای از تماشاگران به مرفاوی بار دیگر مدافع عنوان قهرمانی را با بحران روبرو کرد. در این دیدار جذاب و پرهیجان ابتدا راه آهن به گل رسید؛ در دقیقه ۱۲ داور خطای دو ضرب وحید طالب لو، دروازه بان استقلال را گرفت و شوت مجید نورمحمدی از داخل محوطه جریمه به گل اول مسابقه بدل شد. استقلال با حضور فرهاد مجیدی، سیاوش اکبرپور، رضا عنایتی و آرش برهانی در زمین به سرعت برای تغییر نتیجه تلاش کرد، ولی بازیکنان راه آهن با آفسایدگیری مناسب بارها مهاجمان آبی پوش را ناکام گذاشتند. سرانجام در آخرین دقیقه نیمه اول ضربه ایستگاهی حسین کاظمی با برخورد به یکی از مدافعان وارد دروازه راه آهن شد تا استقلال بازنده به رختکن نرود. پیش از این گل، یک بار هم ضربه برگردان برهانی به تیر دروازه برخورد کرد. نیمه دوم پرحادثه تر بود. راه آهن در دقیقه ۵۸ باز هم پیش افتاد و میلاد زنیدپور در حالی که با اشتباه مدافعان استقلال با دروازه بان تک به تک شده بود، گل دوم را زد. هادی شکوری، مدافع پیش تاخته استقلال در دقیقه ۷۱ با ضربه سر بار دیگر بازی را به تساوی کشاند. اما ۶ دقیقه بعد، حرکت تیمی راه آهن و شوت زمینی عیسی ترائوره برای سومین بار امیدهای مرفاوی و تیمش را بر باد داد و سومین شکست فصل استقلال را رقم زد. در پایان مسابقه، تماشاگران استقلال دو دسته شدند. عده ای با اعتراض شدید به مرفاوی، به تشویق امیر قلعه نویی پرداختند و عده دیگر از سرمربی تیمشان حمایت کردند. صمد مرفاوی با کسب فقط ۹ امتیاز در ۸ بازی اخیر روزهای سخت و پرانتقادی پیش رو دارد. تیم او با این باخت، جایگاه دوم را از نیز دست داد و با ۲۷ امتیاز در رده سوم قرار گرفت. راه آهن با این پیروزی تاریخی به رتبه سیزدهم رسید. ارنی برندتس پس از بازی گفت: "به بازیکنانم گفته بودم نترسند و شجاعانه حمله کنند. به خاطر این برد برای همه از هواداران و بازیکنان گرفته تا محمد حسن انصاری فرد، مدیر عامل باشگاه خوشحالم."

ذوب آهن اصفهان ۱ – فولاد خوزستان ۰

ذوب آهن اصفهان همچون استقلال امیدی برای رسیدن به صدر جدول نداشت. شاگردان ابراهیم منصور زاده هم به حفظ جایگاهدوم فکر می کردند و نمی خواستند از همشهری صدرنشین خود بیشتر فاصله بگیرند.

ذوب آهن این هفته میزبان تیمی بود که فصل پیش در آخرین روز مانع قهرمانی اش شد. فولاد در آخرین بازی لیگ هشتم ۴-۲ سبزپوشان اصفهان را شکست داد تا قهرمانی به استقلال برسد.

فولاد در فصل جدید شرایط مناسبی ندارد. این تیم در ۱۵ هفته تنها یک پیروزی بدست آورد و مجید جلالی، سرمربی تیم نیز به دلیل صحبت های اخیرش در مورد وجود دوپینگ در مسابقات لیگ برتر روزهای پرحاشیه ای را سپری می کند.

در این مسابقه که کیفیت بالایی نداشت، ذوب آهن با تک گل دقیقه ۷۸ ایگور کاسترو به پیروزی رسید.

کاسترو در دقیقه ۶۴ وارد زمین شد و ۶ دقیقه بعد تنها موقعیت تیمش را روی ارسال حسن اشجاری با ضربه سر به گل تبدیل کرد.

ذوب آهن با این پیروزی نه تنها انتقام فصل قبل را از فولاد گرفت، بلکه به تنهایی در فاصله یک امتیازی با سپاهان در رتبه دوم ایستاد.

فولاد خوزستان با ۱۰ امتیاز تیم هفدهم است.

سایر دیدارها:

سپاهان اصفهان ۴ – پیکان قزوین ۱ پاس همدان ۳ – سایپا کرج ۱ صبای قم ۰ – ملوان انزلی ۱ استقلال اهواز ۲ – تراکتورسازی تبریز ۳ مس کرمان ۶ - استیل آذین ۲ شاهین بوشهر ۰ - مقاومت سپاسی شیراز ۰

در پایان هفته شانزدهم، سپاهان اصفهان با ۳۱ امتیاز جایگاه اول را دارد و ذوب آهن اصفهان(۳۰)، استقلال تهران (۲۷)، استیل آذین (۲۷) و پرسپولیس (۲۶) در رده های دوم تا پنجم اند.

پاس همدان، فولاد خوزستان و ابومسلم مشهد نیز در انتهای جدول قرار دارند.

طبق برنامه ریزی سازمان لیگ با پایان هفته شانزدهم تعطیلات ۲۰ روزه نیم فصل اول شروع می شود. تیم ها به دلیل مسابقات تیم ملی فوتبال ایران، یک هفته مانده به پایان نیم فصل به تعطیلات می روند.

مطالب مرتبط