قهرمانی رضایی در بالی و جوکوویچ در بازل

روز یکشنبه، فینال مسترز والنسیا را اندی ماری از بریتانیا فتح کرد. او در دو ست پیاپی مقابل میخاییل یوژنی از روسیه به برتری رسید.

ماری در نيمه نهايي، فرناندو ورداسکو (اسپانیا) را کنار زده بود.

نزديك به ۱۱۰۰ كيلومتر دورتر به سمت شمال شرق والنسيا، در سويس فينال مسترز بازل را نوواك جوكوويچ از فدرر برد و در قاره اى آنطرف تر، در شهر بالى اندونزى در شرق آسيا هم ارغوان رضايى بر خلاف پيش بينى ها، جام قهرمانى را نصيب خود كرد.

اندونزی ارغوانی شد

Image caption ارغوان رضایی با این قهرمانی احتمالا به جمع سی تنیس باز برتر جهان راه خواهد یافت

تورنمنت بالی، مشابه مسابقات پایان سال دوحه است كه با قهرمانی سرینا ویلیامز به پایان رسید.

با این تفاوت كه رقابت های بالی، بین ۱۰ تنیس بازی برگزار می شود که موفق به بردن تورنمنت های رده "بین المللی" شده اند و به مسابقات دوحه راه پیدا نکرده اند.

در این مسابقات ۱۲ ورزشکار در چهار گروه به رقابت پرداختند.

رضایی در گروه "د " در بازی اول، برابر سابینه لیسیچکی حریف آلمانی‏ که نفر بیست و پنجم دنیاست به پیروزی رسید. این در حالی است كه همین تنیسور آلمانی در گرند اسلم تنیس آزاد آمریکا در سال جاری، موفق شده بود ارغوان را مغلوب کند.

لیسیچکی امسال تورنمنتی را فتح نکرده اما به خاطر داشتن رتبه بالا در رده بندی جهانی، با وایلد کارت (دعوت از سوی برگزارکنندگان) به این مسابقات آمده بود.

ارغوان سپس ملیندا سزینک مجارستانی -فاتح تورنمنت کبک کانادا-‏ را برد تا به نیمه‏نهایی راه یابد. این تنیس باز ایرانی-فرانسوی، در حالی به نیمه نهایی راه پیدا کرد که قبل از آغاز مسابقات، بخت دهم بازی ها محسوب می شد.

ماریا خوزه مارتینز سانچز از اسپانیا -قهرمان تورنمنت بوگوتا- حریف نیمه نهایی رضایی هم با نتایج ۶ بر ۲ و ۶ بر ۳ شکست را پذیرفت تا رضایی كه سابقه بازی برای تیم ملی ایران در بازی های کشور های اسلامی را هم دارد، راهی فینال شود.

پای دیگر فینال، ماریون بارتولی بود.

او در گرند اسلم تنیس آزاد فرانسه ۲۰۰۷ و همین امسال هم در "پان پاسیفیک اوپن" مقابل ارغوان پیروز شده بود و در آن دو دیدار، حتی یک ست را هم واگذار نکرده بود.

بارتولی كه رتبه ۱۲ در رده بندی جهانی را در اختیار دارد، از زمان افول "آملی مورسمو"، دختر شماره یک تنیس فرانسه قلمداد می شود.

در دیدار نفسگیر فینال، بارتولی مقهور سرعت حریفی شد كه ۳ سال از او جوان تر است.

ارغوان رضايى ست اول را با نتيجه ۷ بر ۵ برد. اما بارتولى با پايان اين ست ترجيح داد به نايب قهرمانى بسنده كند و با اعلام مصدوميت، قيد بازى در ست بعدى را زد.

رضایی جایزه ۲۰۰ هزار دلاری قهرمانی از مجموع جایزه ۶۰۰ هزار دلاری را نصیب خود کرد تا پس از غلبه بر لوسی هرادچکا (جمهوری چک) در فینال استراسبورگ، جام دیگری كه به مراتب معتبرتر از جام قبلی است را نصیب خود کند.

ارغوان رضایی در حال حاضر در رتبه چهل و چهارم جهان قرار دارد اما پيروزی او که پس از ۶۲ دقيقه رقابت رقم خورد، احتمالا او را تا قبل از پایان سال، در جمع سی تنيس باز برتر زن جهان قرار خواهد داد.

فدرر در خانه باخت

Image caption جوکوویچ جایگاه خود به عنوان تنیس باز شماره سه جهان را محکم کرد

سیزدهمین رویارویی مرد شماره یک تنیس جهان مقابل رقیب سرسخت اهل صربستان، با شکست برای فدرر همراه بود و راجر فدرر كه در ۳ دوره قبلی این تورنمنت رده "مسترز ۵۰۰ " شکست نخورده بود، در کسب چهارمین جام ناکام ماند.

فدرر با پیروزی مقابل الیویه روشو از بلژیک ، آندریاس سپی ایتالیایی، یوگنی کورولف از روسیه و هم وطن جوانش مارکو چیودینلی پا به فینال گذشت. جوکوویچ هم آندریاس بک آلمانی، یان هرنیچ (جمهوری چک)، استانیسلاو واورینکا از کشور میزبان و رادک استپانک (چک) را پشت سر گذشت تا به فینال برسد.

ست اول را جوکوویچ ۶ بر ۴ برد و ست دوم را فدرر با همین نتیجه پیروز شد.

اما در همان ابتدای ست سوم، جوکوویچ که به خاطر شوخی هایش در بیرون زمین مسابقه به "جوکر" مشهور شده، توانست سرویس فدرر را بشکند و متعاقبا سرویس خود را نیز به پوئن تبدیل کرد تا ۲ بر۰ پیش بیافتد.

مجددا فدرر سرویس زد. ۴۰ - ۴۰ برابر بودند. آوانتاژ با فدرر بود. اما دراپ شات استثنایی جوکوویچ، مجددا بازی را به تساوی کشاند.

بعد از چند بار جا به جایی آوانتاژها و تساوی مجدد، این تنیسور ۲۲ ساله صرب بود كه پوئن را نصیب خود کرد.

در وقت استراحت، فدرر كه روی نیمکت نشسته بود با لحنی آرام به سر داور بازی اعتراض کرد. او به نحوه عملکرد داوران خط معترض بود. این مکالمه تا اواخر وقت استراحت ادامه پیدا کرد.

فدرر كه روند بازی از دستش خارج شده بود، ۴ بر ۰ عقب افتاد.

در ادامه وقتى نتيجه ۵ بر ۱ بود، فدرر بايد سرويس مى زد. نه هزار نفر بی وقفه تشویقش می کردند. او نیز ۳ سرویس بدون بازگشت (ایس - Ace) را به ثمر رساند. توپ چهارم را نوواک برگرداند اما با یک سرویس بدون بازگشت دیگر، حساب کار ۵ بر ۲ شد.

اما در نهایت نوواک با سرویس های موفقی كه زد، توانست نتیجه را ۶ بر ۲ کند و جام قهرمانی این مسترز یک میلیون و ۷۵۰ هزار یورویی را به خود اختصاص دهد.

گرچه شاید جذابیت های این دیدار، نتوانست خاطره فینال داغ سال بین نلبندیان و فدرر را زنده کند، اما نوواک حالا در رده بندی برترین ها، دست کم تا پایان سال خیالش از تهدید دل پوترو و ماری برای مکان سوم راحت شده، ضمن این كه جدی ترین تهدید برای تصاحب رده دوم و کنار زدن نادال نیز به شمار می رود.