'دلشاد' دوباره حرف اول آسیا را زد

Image caption دلشاد نظروف در شش سال اخیر مدعی قهرمانی آسیا در پرتاب چکش بوده است

دلشاد نظروف پرتابگر قدرتمند تاجیک، بار دیگر مدال طلای آسیا در ماده پرتاب چکش را نصیب خود کرد.

این در حالی است كه اگرچه برخی کشورهای آسیای میانه از سرمایه گذاری های هنگفت برای توسعه ورزش خود استقبال می کنند، در ورزش تاجیکستان خبری از صرف هزینه های گزاف نیست.

جمهوری آذربایجان با کشتی گیران روس در مسابقات المپیک شرکت کرد. امسال در تور فرانسه، تیم دوچرخه سواری آستانای قزاقستان از آرمسترانگ و کونتادور سود برد، و در فوتبال باشگاه های ازبکستان، ستارگانی مثل ریوالدو توپ می زنند.

این کشورهای آسیای میانه مشغول جذب چهره های ممتاز بین المللی هستند. در حالی كه به گفته رئیس انجمن نویسندگان ورزشی تاجیکستان، یکی از بزرگترین مشکلات ورزش تاجیکستان ریزش افراد شایسته ای است که مایل به ادامه فعالیت در خارج از کشور هستند.

با این حال، دلشاد نظروف اینک مرد بی رقیب دو و میدانی آسیا در ماده قدرتی پرتاب چکش است و با پرچم تاجیکستان، یک بار دیگر قهرمان آسیا لقب گرفت.

نظروف در جریان رقابت های قهرمانی آسیا به میزبانی چین، موفق شد علی‌ زین کاوی از کویت را پشت سر بگذارد. کاوه موسوی از ایران هم به مقامی بهتر از پنجمی دست پیدا‌ نکرد.

جالب این جاست كه دو سال قبل در مسابقات قهرمانی آسیا، علی زین کاوی کویتی با ۷۱/۷۵ متر و دقیقا یک متر بیشتر از نظروف، روی سکوی اول ایستاده بود. اما امسال در گوانگجو، هیچ کس نتوانست چکش را دورتر از ورزشکار نیرومند تاجیکستانی بیاندازد.

سابقه نبرد زین کاوی از کویت و دلشاد نظروف از تاجیکستان، به مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۰۳ باز می گردد؛ رقابتی كه هر بار با پیروزی یکی از این دو همراه بوده.

در این نبرد های تک به تک، سهم پرتابگر کویتی از مدل های طلا بیشتر بوده اما مهم ترین مسابقه را دلشاد برده است. یعنی بازی های آسیای ۲۰۰۶ در دوحه كه مدال طلا نصیب او شد و زین کاوی نقره گرفت.

دلشاد امسال در مسابقات جهانی نیز حضور داشت؛ جایی كه پرتابگر اسلوونیایی همانند المپیک پکن طلا گرفت.

دلشاد در برلین موفق شد به فینال راه پیدا کند، گرچه به عنوانی بهتر از يازدهم دست نیافت.

قهرمان پرتاب چکش آسیا، الگوی ورزشی خود را آندری عبدو والیف معرفی می کند.

آندری نیز تاجیک است و در همین ماده، مدال طلای المپیک بارسلون را تصاحب کرد.

با توجه به موانع‌ موجود ، باید دید آیا برای پیشرفت ورزشکاران با استعدادی مانند دلشاد نظروف، برنامه ای وجود دارد كه بتوانند موفقیت های خود را در میادین جهانی هم تکرار کنند؟

ملکشاه نگماتوف رئیس کمیتۀ جوانان، ورزش و گردشگری تاجیکستان از طرح های جدید دولت برای حمایت مالی از ورزشکاران تاجیکستان در ۴ سال آینده خبر داده است.

او گفته است دولت در زمینۀ تأمین بودجه برای خرید تجهیزات ورزشی و بازسازی استادیوم ها و میادین ورزشی نیز اقدام خواهد نمود.

به عقیده نگماتوف در گذشته نیز کمک هایی در مسابقات بین المللی به ورزشکاران شده اما حمایت ها عموماً تا فصل بعد ادامه پیدا نکرده و تأثیر چندانی در پیشرفت ورزشکاران ملی نداشته است.