ایران با تک گل نکونام اردن را پشت سر گذاشت

جواد نکونام کاپیتان تیم ملی ایران
Image caption تک گل جواد نکونام باعث پیروزی تیم ملی ایران شد. او در این بازی پیراهن شماره ۶۶ را بر تن داشت.

تیم ملی فوتبال ایران در آخرین دیدار دور رفت مرحله مقدماتی جام ملت های ۲۰۱۱ آسیا، با گل دقیقه ۷۲ جواد نکونام تیم اردن را در ورزشگاه آزادی پشت سر گذاشت و با ۷ امتیاز همچنان در صدر گروه پنجم ایستاد.

تیم ملی فوتبال ایران در نخستین بازی رسمی خود پس از حذف از رقابت های انتخابی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی، مقابل تیم ملی اردن قرار گرفت.

افشین قطبی، سرمربی تیم ملی ایران در این بازی برای اولین بار در مسابقات مقدماتی جام ملت های آسیا تیم ایران را هدایت کرد. قطبی که پیش از این در سه دیدار انتخابی جام جهانی روی نیمکت تیم ایران حضور داشت، پس از ناکامی در راهیابی به جام جهانی هدف خود را قهرمانی در جام ملت های آسیای ۲۰۱۱ قطر اعلام کرد. عنوانی که در ۳۵ سال گذشته هرگز به فوتبال ایران نرسیده است.

تیم ملی ایران در مرحله مقدماتی جام ملت های آسیا در گروه پنجم با تیم های سنگاپور، تایلند و اردن هم گروه است.

تیم ایران در دو بازی قبل خود در این مرحله با سرمربی گری علی دایی به پیروزی ۶-۰ مقابل سنگاپور و تساوی ۰-۰ برابر تایلند رسید و با ۴ امتیاز در صدر گروه قرار داشت.

تیم ملی فوتبال اردن با تنها یک امتیاز از تساوی با تایلند در رتبه چهارم و ضعیف ترین تیم گروه بود. با این همه عدنان حمد، سرمربی عراقی این تیم تاکید داشت تیمش مقابل ایران حریفی از پیش باخته نخواهد بود.

دیدار دو تیم در حضور حدود بیست هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادی برگزار شد. پس از استقبال سرد از بازی دوستانه هفته گذشته ایران و ایسلند که تنها چند صد تماشاگر داشت، فدراسیون فوتبال ایران تماشای بازی با اردن را رایگان اعلام کرد و افشین قطبی نیز از طرفداران خواست سکوهای آزادی را پر کنند.

تیم ایران در این مسابقه با ترکیب مهدی رحمتی (دروازه بان)، خسرو حیدری (۸۷، حسین کعبی)، هادی عقیلی، محمد نصرتی، احسان حاج صفی، جواد نکونام (کاپیتان)، آندرانیک تیموریان، پژمان نوری (۴۶، محمدرضا خلعتبری)، مهرزاد معدنچی، مسعود شجاعی (۶۵، فرهاد مجیدی) و کریم انصاری فرد بازی کرد.

تیم افشین قطبی در نیمه اول نمایش دلسردکننده ای داشت. هماهنگ نبود، برای عبور از دفاع متراکم و فشرده اردن برنامه نداشت و حضور کریم انصاری فرد بعنوان تک مهاجم در پیشانی خط حمله نتوانست دروازه مهمان را با خطر جدی روبرو کند.

بهترین موقعیت این نیمه را اردن داشت که عامر دیب، مهاجم این تیم از دست داد.

در آغاز نیمه دوم محمدرضا خلعتبری جانشین پژمان نوری شد و ۱۵ دقیقه بعد هم فرهاد مجیدی جای مسعود شجاعی را گرفت.

این دو تعویض روند هجومی تیم ایران را بهتر کرد. شاگردان قطبی بر بازی مسلط شدند و فرصت های گلزنی زیادی داشتند، اما فقط یک بار به گل رسیدند؛ در دقیقه ۷۲، جواد نکونام ارسال آندرانیک تیموریان از سمت چپ را با ضربه سر درون دروازه اردن فرستاد و بیست و چهارمین گل ملی خود را ثبت کرد.

نکونام، کاپیتان تیم ملی ایران در این دیدار پیراهن شماره ۶۶ را بر تن داشت.

۵ دقیقه پس از گل برتری ایران، محمود شلبایه، بازیکن اردنی با دریافت کارت زرد دوم از زمین اخراج شد و این تیم ده نفره بازی را ادامه داد.

ایران در دقایق پایانی دو موقعیت جدی دیگر را از دست داد. در دقیقه ۸۵، شوت تیموریان روی خط دروازه توسط دروازه بان جمع شد و ضربه انصاری فرد در دقیقه ۸۹ نیز به تیر دروازه برخورد کرد.

تیم فوتبال ایران با پیروزی برابر اردن و کسب ۷ امتیاز، صدرنشینی خود را در گروه پنجم مسابقات مقدماتی جام ملتهای ۲۰۱۱ آسیا حفظ کرد.

افشین قطبی پس از این برد، از تماشاگرانی که به ورزشگاه آمده بودند تشکر کرد و گفت: "در نیمه اول از بازیکنانم راضی نبودم، سرعت و عملکرد خوبی نداشتیم. اردن هم بسیار بسته بازی می‌کرد. ولی در نیمه دوم تیم بسیار پرانرژی بود، موقعیت‌های بسیار خوبی داشتیم و گل بسیار خوبی زدیم. جواد نکونام نشان داد که رهبری با ارزش برای تیم ملی است و بازیکنان جوان هم ثابت کردند که می‌توانند امیدهای خوبی برای بازی‌های آینده باشند."

دیدار برگشت ایران و اردن روز یکشنبه ۱ آذر (۲۲ نوامبر) برگزار خواهد شد.

تیم ایران روز چهارشنبه ۲۷ آبان (۱۸ نوامبر) در یک بازی دوستانه در ورزشگاه آزادی برابر تیم ملی مقدونیه قرار می گیرد تا قطبی پیش از دیدار برگشت با اردن یک بار دیگر بازیکنانش را آزمایش کند.

تیم ملی فوتبال ایران در ۴ دیدار دوستانه اخیر خود مقابل تیم ملی بحرین شکست خورده، برابر ازبکستان به تساوی رسیده و تیم های ملی بوسنی و ایسلند را برده است.

مطالب مرتبط