چرا تماشاگران از بازی های تیم ملی فوتبال استقبال نمی کنند 

"بینندگان عزیز، همان طور كه ملاحظه می کنید، در حالی كه هنوز چند ساعت به آغاز بازی مانده، سکوهای ورزشگاه آزادی پر شده. لطفا در خانه بمانید و بازی را از تلویزیون تماشا کنید."

در روزهایی كه تیم ملی ایران در خانه بازی دارد یا رقابت های مهم لیگ انجام می شود، علاقمندان فوتبال بارها با چنین لحظه ای مواجه شده اند. برنامه های عادی قطع‌ می شود و تصاویر ورزشگاه پخش می شود تا مردم با چشم خودشان ببینند كه حرکت به سمت ورزشگاه بی فایده است. زیرا دیگر جایی برای نشستن باقی نمانده.

چند برابر شدن قیمت بلیت ها در بازار سیاه یا پیش فروش شدن بلیت ها چند روز قبل از مسابقه برای جلوگیری از ازدحام در ورزشگاه، از جمله دردسرهای مسابقات مهم فوتبال در ایران است. حاشیه هایی كه گاهی حوادث تلخی در پی داشته است. مثل بازی پنجم فروردین ۱۳۸۴ با ژاپن و کشته شدن چند تماشاچی.

اما دیدار دوستانه تیم ملی فوتبال ایران با ایسلند، فقط ۵۰۰ تماشاچی داشت! رکوردی كه در تاریخ فوتبال ایران بی سابقه است. حتی در دیدار هایی كه به حکم کمیته انضباطی باید بدون تماشاچی برگزار شود، باز هم جمیعتی بیش از این را می توان در ورزشگاه دید! مثل بازی سال ۱۳۷۳ پرسپولیس و استقلال در بندر عباس.

علی‌ کفاشیان رييس فدراسيون فوتبال در واكنش به استقبال سرد مردم در بازی با ایسلند گفت تماشاگران قطعا در بازي‌های رسمی و پس از بردهای تيم ايران به ورزشگاه خواهند آمد.

اما به نظر می رسید كه فدراسیون فوتبال عمیقا نگران تکرار این اتفاق است. به همین خاطر اعلام کرد تماشاچيان می توانند بدون پرداخت هزينه، بازی ایران و اردن را تماشا كنند. تمهیدات مسوولین برای تشویق مردم به استقبال از بازی های تیم ملی، ابعاد دیگری هم داشت كه در تاریخ فوتبال ایران بی سابقه است.

ابتدا متنی در خبرگزاری ها منتشر شد كه به امضای "جمعيت حاميان هواداران فوتبال" رسیده بود. نکته جالب این بیانیه، مشوق هایی بود كه مردم را ترغیب به حضور در ورزشگاه می کرد. از جمله: پذيرایی از تماشاگران در ورزشگاه و انعقاد قرارداد با شركت بيمه، برای بيمه کلیه تماشاگران در ۲۴ ساعت!

مسعود شجاعی هافبک تیم ملی در این باره گفت از این که هواداران با تیم ملی قهر کردند ناراحتم. شاید برد ما مقابل اردن مردم را راضی کند و از بازی‌های بعدی، هواداران زیادی به ورزشگاه بیایند.

افشین قطبی سرمربی تیم ملی هم نسبت به این موضوع بی تفاوت نماند. او خطاب به مردم گفت ما را تنها نگذارید. به استاديوم بياييد. حضور تماشاگران زياد در ورزشگاه به بازيكنان انگيزه‌ بيشتري می دهد.

واکنش قطبی به خالی بودن ورزشگاه در بازی مقابل ایسلند هم جالب بود. "می خواهم از افرادی كه به استاديوم آمدند تشكر كنم و دست تك تك‌شان را ببوسم. گرچه تعداد اندكی بودند و صدايشان كم بود اما احساس‌های عظيمی در شعارهايشان وجود داشت."

با تمام این تمهیدات، تعداد تماشگران در بازی با اردن به ۲۰ هزار نفر هم نرسید. صبح یکشنبه (فردای بازی) در ستون طنز روزنامه های ورزشی، مطالبی درباره مشوق های احتمالی برای جذب تماشگر در بازی های آینده منتشر شده بود.

اما آیا عدم استقبال از بازی های تیم ملی فوتبال، صرفا جنبه ورزشی دارد؟ در سایت های اجتماعی نظیر فیس بوک و بالاترین، مطالب بی شماری در این خصوص می توان دید. با وجود این كه چند ماه از تنفیذ حکم محمود احمدی نژاد می گذرد، حضور افشین قطبی در آن مراسم، همچنان بازتاب پر رنگی در رسانه های اینترنتی دارد.

انتقاد از افشین قطبی، صرفا به رسانه های دنیای مجازی و حضور در آن مراسم محدود نمی شود. حتی در ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران نیز می توان انتقادات شدید اللحنی دید. مانند اظهارات مسعود معينی پیشکسوت مطرح فوتبال.

معینی درباره عدم استقبال مردم از ديدار های تيم ملي گفته است "سرمربی تيم ملی بايد مقبوليت و مشروعيت داشته باشد که متاسفانه قطبی هيچ کدام را ندارد. مطمئن باشيد در صورت ناکامی تيم ملی، او به راحتی با دريافت پول خود ايران را ترک می کند."

افشین قطبی كه حالا ۳ امتیاز بازی با اردن را گرفته است، برای بازگرداندن مردم به ورزشگاه، از طرح برگزاری بازی های تیم ملی در شهر های مختلف حمایت می کند. "نكته‌ خوبی است كه ما بتوانيم برای استقبال بيشتر تماشاگران، برخی بازی ها را در شهرهای دیگر برگزار كنيم. در برنامه‌ريزی‌های آينده تلاش خواهيم كرد كه با اين كار، فوتبال در تمام مناطق كشور رشد كند و برای بازيكنان نيز فضایی ايجاد شود كه با انگيزه‌ بيشتری مقابل حريفان بايستند."

با این وجود، تیم ملی ایران چهارشنبه ۲۷ آبان باز هم در ورزشگاه آزادی، در دیداری دوستانه به مصاف مقدونیه خواهد رفت. بازی رسمی آینده تیم ملی در ایران هم مقابل تایلند است. رقابتی حساس كه دیدار رفت آن در بانکوک بدون گل تمام شده است. آیا اهمیت ۳ امتیاز این مسابقه، انگیزه ای برای آشتی مردم با تیم ملی خواهد شد؟