سرنوشت آخرین مسافران آفریقای جنوبی مشخص شد

Image caption لحظه ای که توپ به دست آنری خورد

راهیابی 6 تیم باقیمانده برای حضور در جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی چهارشنبه شب، 18 نوامبر مشخص شد.

در بازیهای باقیمانده مرحله پلی آف تیمهای فرانسه، پرتغال، یونان، اسلوونی و اوروگوئه موفق شدند با غلبه بر حریفان شان در مجموع دو بازی رفت و برگشت و الجزایر در یک بازی به عنوان 6 تیم آخر به مرحله نهایی جام جهانی راه یایند.

تیم ملی فرانسه در یک بازی حساس و جنجال برانگیز میزبان جمهوری ایرلند بود. فرانسوی ها که موفق شده بودند بازی رفت را در ایرلند با تک گل نیکلا آنلکا ببرند، برای صعود در این بازی نیاز به یک مساوی داشتند.

اما وقت قانونی این بازی با گل رابی کین در دقیقه 33 با نتیجه یک بر صفر به سود ایرلند پایان یافت.

در نیمه نخست وقت اضافه تیه‌ری آنری، کاپیتان تیم ملی فرانسه توپی را برای ویلیام گالاس فرستاد و گالاس با ضربه سر آن را به گل تساوی تبدیل کرد.

اما قبل از اینکه آنری توپ را با پا برای گالاس بفرستند توپ به دستش برخورد کرد، چیزی که از دید داور بازی پنهان ماند. آنری بعد از بازی تائید کرد که توپ را با دستش زده است.

با این گل جنجال برانگیز ایرلند از راهیابی به جام جهانی باز ماند.

فدراسیون فوتبال ایرلند با ارسال شکایت نامه ای به فیفا خواهان آن شده است که بازی دوباره برگزار شود. نکته ای که به گفته جیووانی تراپاتونی، سرمربی ایرلند "غیرممکن" به نظر می رسد.

صعود بدون رونالدو

Image caption پرتغال بدون رونالدو صعود کرد

در بازی دیگری که بوسنی و هرزگووین در شهر زنیتسا میزبان پرتغال بود.

پرتغالی ها که در جام جهانی پیشین خوش درخشیدند و توانستند به نیمه نهایی بازی ها راه یابند در بازی های انتخابی این دوره نمایش ضعیفی از خود نشان دادند و وضعیت شان برای صعود تا مرحله پلی آف طول کشید.

پرتغال در بازی رفت در نتیجه ای نه چندان امیدوارکننده میهمان خود را یک بر صفر شکست داد و سرنوشت دو تیم به بازی برگشت در بوسنی کشید.

در بازی برگشت بوسنی که از امتیاز میزبانی برخوردار بود باید حریفی را شکست می داد که با در اختیار داشتن عده ای از مطرح ترین بازیکنان جهان خود را در لبه پرتگاه می دید.

پرتغال با آنکه کریستیانو رونالدو، بازیکن سال جهان در سال 2008 را به علت مصدومیت در اختیار نداشت، اما با داشتن بازیکنانی چون دکو، کاروالیو، پائولو فریرا و په په توانست میزبانش را با تک گل رائول میرلس شکست دهد و حضور خود را در میان 32 تیم جام جهانی 2010 قطعی کند.

در دیدار دیگری در منطقه اروپا یونان مقابل اوکراین قرار گرفت. دو تیم کم ستاره اروپایی بازی رفت در یونان را بدون گل به پایان برده بودند و اوکراین این شانس را داشت که با بهره از امتیاز میزبانی بتواند قهرمان اروپا در سال 2004 را شکست دهد.

اما یونانی ها توانستند گلی که سالپیگدیس در دقیقه 31 به ثمر رسانده بود را تا پایان بازی حفظ کنند و امید آندری شوچنکو و یارانش را برای حضور در جام جهانی نقش بر آب کنند.

Image caption دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه شاهد ناکامی تیم ملی کشورش بود

در بازی چهارم منطقه اروپا دو تیم اسلوونی و روسیه حریف یکدیگر بودند.

روسیه که در بازی رفت میزبان بود توانسته بود اسلوونی را دو بر یک شکست دهد و یک تساوی در بازی برگشت می توانست آنها را برای سومین بار از زمان فروپاشی شوروی به جام جهانی بفرستد.

اما گل خانگی که روس ها در بازی رفت خورده بودند در بازی برگشت کار دست شان داد و اسلوونی توانست با یک گل بازی را ببرد و به لطف گل زده در خانه حریف برای دومین بار از زمان استقلالش از یوگسلاوی به مرحله نهایی جام جهانی راه یابد.

شانه به شانه

در گروه سوم مسابقات انتخابی در آفریقا، مصر و الجزایر، دو تیم اول جدول شرایطی کاملا مساوی داشتند. امتیاز و اختلاف گل دو تیم مساوی بود و سرنوشت سهمیه آخر آفریقا را مسابقه ای در زمین بی طرف مشخص می کرد.

دو تیم که تا اینجای کار شانه به شانه هم پیش آمده بودند در سودان مقابل هم قرار گرفتند، اما در نهایت این الجزایر بود که توانست قهرمان آفریقا را به یک گل شکست دهد و برای سومین بار به جام جهانی راه یابد.

در منطقه آمریکا، اروگوئه که در جدول مسابقات انتخابی آمریکای جنوبی نتوانست جایی در میان چهار تیم برتر داشته باشد، از صعود مستقیم بازماند و برای راهیابی به جام جهانی سرنوشتش به بازی پلی آف با کاستاریکا گره خورد.

کاستاریکا هم که در جدول مسابقات انتخابی کونکاکاف (منطقه آمریکای شمالی و مرکزی و کارائیب) پس از آمریکا، مکزیک و هندوراس که مستقیم صعود کرده بودند، رده چهارم را به خود اختصاص داده بود در بازی برگشت میهمان اروگوئه بود.

در بازی رفت قهرمان دو دوره جام جهانی توانسته بود، کاستاریکا را یک بر صفر در سن خوزه شکست دهد و به لطف این پیروزی، با تساوی یک بر یک در بازی برگشت به عنوان آخرین مسافر آفریقای جنوبی برای یازدهمین بار راهی جام جهانی شود.

مطالب مرتبط